Hesekê'de Esat güçlerinden Suryanilere saldırı

2013-02-19 18:30:02
Yazdir

Batı Kürdistan'ın Hesekê kentinde Esat rejimine bağlı güvenlik güçleri Suryani kültür ve yardımlaşma derneğine saldırdı. Kentte Suryanilere dağıtılmak üzere toplanan yardımlara el koyan askerler 2 dernek çalışanı Suryaniyi gözaltı.

Askerlerin operasyon sırasında dernekte olan Suryanilere de sözlü ve fiziksel saldırı bulundukları öğrenildi. Operasyona ilişkin konuşan dernek çalışanları Suriyeli askerlerin yardımların yanı sıra dernekte bilgisayarlar da el koyduklarını belirterek saldırıyı sert şekilde kınadılar.

Hesekê'de yaşayan Suryanilerle yardım ve dayanışma derneğinin merkezi Suriye'nin başkenti Şam'da bulunuyor.
DBP Parti Meclisi (PM) üyesi İhsan Demir ve parti çalışanı Hülya Kurtalan Urfa’da gözaltına alındı.

DBP PM üyesi İhsan Demir ve parti çalışanı Hülya Kurtalan, Urfa’da kent merkezinde polis tarafından gözaltına alındı. Urfa Emniyet Müdürlüğü adli yakalama bürosuna götürülen Kurtalan ve Demir’in geçmişte haklarında açılan bir davada ifade vermedikleri için gözaltına alındıkları belirtildi. [...]

ANKARA (DİHA) - Yolsuzluk soruşturmalarını ve cemaate yönelik yürütülen operasyonları sosyal paylaşım ağı olan twitter hesabı üzerinden değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ortaya çıkan belgeleri, "gerçek hırsızlık belgeleri" olarak nitelendirdi ve "Ama yürütülen operasyon temiz eller operasyonu değildi, cemaat hırsızın yerine geçmek istedi" sözleriyle değerlendirdi. Demirtaş, "Bize düşen AKP ve Cemaat'ten hesap sormaktır" ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, twitter hesabında yolsuzluk soruşturması ve AKP'nin cemaate yönelik yürüttüğü operasyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu. [...]

HDK İnsan Hakları ve Adalet Komisyonu üyesi  eski milletvekili Akın Birdal, Kobanê’ye bir an önce insani koridor açılması gerektiğini belirterek, “Biz insani koridor derken,  Türkiye tarafından IŞİD’e her türlü lojistik desteğin sağlandığına dair çok önemli duyumlar ve tespitler var” dedi. [...]

Lice'de 2 uzman çavuşun alıkonulmasıyla ilgili biri tutuklu 4 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. 

İddianamede, 26 Nisan 2014 tarihinde Lice Birlik köyü yakınlarında yol kapatma eylemi yaparak araçları durdurdurulduğu, yüzleri maskeli iki kişinin Bingöl 49. Motorlu Piyade Tugayı 5 Komando Tabur Komutanlığı'nda görevli uzman çavuşlar Mehmet C. ile Hasan D'nin de bulunduğu otobüste kimlik kontrolü yaptıkları  ve 2 uzman çavuşun kaçırıldığı belirtilerek şunlara yer verildi: 

"Askerlerin üzerinde bulunan silah ve cep telefonları gasp edildi. [...]

Yolsuzluk soruşturmalarını ve cemaate yönelik yürütülen operasyonları sosyal paylaşım ağı olan twitter hesabı üzerinden değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ortaya çıkan belgeleri, "gerçek hırsızlık belgeleri" olarak nitelendirdi ve "Ama yürütülen operasyon temiz eller operasyonu değildi, cemaat hırsızın yerine geçmek istedi" sözleriyle değerlendirdi. Demirtaş, "Bize düşen AKP ve Cemaat'ten hesap sormaktır" ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, twitter hesabında yolsuzluk soruşturması ve AKP'nin cemaate yönelik yürüttüğü operasyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+