Hesekê'de Esat güçlerinden Suryanilere saldırı

2013-02-19 18:30:02
Yazdir

Batı Kürdistan'ın Hesekê kentinde Esat rejimine bağlı güvenlik güçleri Suryani kültür ve yardımlaşma derneğine saldırdı. Kentte Suryanilere dağıtılmak üzere toplanan yardımlara el koyan askerler 2 dernek çalışanı Suryaniyi gözaltı.

Askerlerin operasyon sırasında dernekte olan Suryanilere de sözlü ve fiziksel saldırı bulundukları öğrenildi. Operasyona ilişkin konuşan dernek çalışanları Suriyeli askerlerin yardımların yanı sıra dernekte bilgisayarlar da el koyduklarını belirterek saldırıyı sert şekilde kınadılar.

Hesekê'de yaşayan Suryanilerle yardım ve dayanışma derneğinin merkezi Suriye'nin başkenti Şam'da bulunuyor.

YPG Basın Merkezi, 15 Eylül'den bu yana binlerce çete üyesinin ağır silahlar ve tanklarla kuşatmaya aldığı Kobanê'de son 24 saatte yaşanan çatışmaların bilançosunu açıkladı. Çatışmalarda 8 YPG savaşçısı hayatını kaybetti. Çok sayıda çete üyesi öldürülürken, bir zırhlı araç ve bir çok silah imha edildi.

YPG Basın Merkezi yaptığı açıklamada, DAIŞ çeteleri tarafından Kobanê'nin işgal edilmesi amacıyla başlatılan saldırıların 16'ıncı gününde devam ettiği kaydedildi.

Basın Merkezi, "Her üç cephede de çeteler yoğun teknik destekle ilerlemeye çalışmaktadır. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Güney Kürdistan'ın Kerkük kentine bağlı Daquq ilçesinde IŞİD çetelerine karşı HPG ve peşmerge güçlerinin ortak başlattığı operasyonda yaşamını yitiren HPG'li Müslüm Kaçim'in (Mervan Gezgör) cenazesi, Habur Sınır Kapısın'ndan yüzlerce kişi tarafından alındı. [...]

Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ve Kürdistan gençliği çatı örgütü Ciwanên Azad (Özgür Gençler) Almanya'da hükümet ortağı SPD’nin Frankfurt’taki merkez binasında başlattığı sivil itaatsizlik eylemi, Milletvekili Turgut Yüksel ile görüşme arsından sona erdi.

YXK ve Ciwanên Azad üyesi 17 genç Kobanê için acilen harekete geçilmesi amacıyla hükümet ortağı SPD'nin Frankfurt'taki merkez binasında bugün sabah saatlerinde sivil itaatsizlik eylemi başlattı.

Eylemciler, milletvekilleri ile görüşerek taleplerini iletmek istedi. [...]

Mekiye ana Kobanê'de Halk Savunma Birlikleri (YPG) saflarında DAİŞ çetelerine karşı savaşan oğluna telefonda şarkılar söyleyerek destek oluyor. Mekiye Ana’nın diğer oğlu da 20 gün önce YPG saflarına katılmış.

Batmanlı Mekiye Ana, 10 gündür Riha'nın (Urfa) Pirsûs (Suruç) ilçesine bağlı sınır köylerinden Elîzêr Köyü'nde direnişe destek olmak için nöbet eyleminde. [...]

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Perşembe günü Meclis'e gelecek olan tezkereye hayır diyeceklerini açıkladı.

Yeni Yasama Yılı'nın açılışı için Meclis'te verilen resepsiyonda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Tezkereye şöyle bir baktığımızda sanki IŞİD terör örgütü işin perdesi ama Suriye ile nasıl mücadele edeceğiz? Bu anlayışla geldiğini görüyoruz, o açıdan doğru bir tezkere olarak görmüyoruz. Hayır oyu kullanacağız" dedi.

CHP lide "Önce Türkiye içinde IŞİD'le mücadele edilmeli" dedi ve "güvensizlik üstüne inşa edilen sürecin çözüm getirmeyeceğini" ifade etti. [...]

ANKARA (DİHA) - Hükümetin oluşturduğu Çözüm Süreci Kurulu kararnamesi resmi gazetede yayınlandı. Kararnamede çözüm süreci tanımlaması net bir şekilde ifade edilirken, sürecin tarafları ve uygulama biçimi içinde net bir tanımlama getirilmedi. Ayrıca bütün yetki Bakanlar Kuruluna verilmesi de eleştirilen konulardan biri haline geldi.

"Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Kapsamında Yürütülecek Çalışmalara İlişkin Esaslar"ın yürürlüğe konulmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayınlanan karar ile birlikte Çözüm Süreci Kurulu oluşturulmuş oldu. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+