Hesekê'de Esat güçlerinden Suryanilere saldırı

2013-02-19 18:30:02
Yazdir

Batı Kürdistan'ın Hesekê kentinde Esat rejimine bağlı güvenlik güçleri Suryani kültür ve yardımlaşma derneğine saldırdı. Kentte Suryanilere dağıtılmak üzere toplanan yardımlara el koyan askerler 2 dernek çalışanı Suryaniyi gözaltı.

Askerlerin operasyon sırasında dernekte olan Suryanilere de sözlü ve fiziksel saldırı bulundukları öğrenildi. Operasyona ilişkin konuşan dernek çalışanları Suriyeli askerlerin yardımların yanı sıra dernekte bilgisayarlar da el koyduklarını belirterek saldırıyı sert şekilde kınadılar.

Hesekê'de yaşayan Suryanilerle yardım ve dayanışma derneğinin merkezi Suriye'nin başkenti Şam'da bulunuyor.

HDK/HDP Kadın Meclisi, Şengalli ve Rojavalı kadınlarla dayanışmak amacıyla "Kadınlar IŞİD'e geçit vermeyecek" sloganıyla başlattığı Çarşamba eylemlerine bu hafta da devam etti. Kadınlar, Galatasaray, Şirinevler ve Kadıköy'de açıklamalar yaptı.

Galatasaray'daki eylemde kadınlar, "Yaşasın kadın dayanışması", "Jin, jiyan, azadi", "Biji berxwedana Rojava",  "Kadınlar IŞİD'i durduracak" ve "Şengalli kadınlar yalnız değildir" sloganlarını attı.
HDK/HDP Kadın Meclisi adına yapılan açıklamada, Rojava devrimi için, "Rojava'da toplumun kadın yarısının bütün enerjisi yeni yaşamı kurmak için her alanda seferber olmuş durumda. [...]

Rojava’nın Şadiye ovasında 2 çobanı yaralayan Türk askerleri bu kez Kilis sınırında ateş açarak Fevzi Hûsen ve Muhammed Hûsen adlı Rojavalı iki genci yaraladı. 

Kilis'in Doğançay Köyü yakınlarında sınırı geçemeyen çalışan Fevzi Hûsen (16) ve Muhammed Hûsen (25) adlı Rojavalılara Türk askerler tarafından ateş açıldı. Saat 16.00 sıralarında meydana gelen olayda Fevzi Hûsen'in ağır, Muhammed Hûsen'in ise hafif bir şekilde yaralandı. 

Rojava'nın Efrin Kantonu'na bağlı Dersivan Şilthat Köyü'nde ikamet ettikleri öğrenilen Rojavalılar, Kilis Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. [...]

DİSK/GENEL İş İzmir 2 Nol'u Şubesi üyelerinin taşeronlaşmayı protesto yürüyüşüne polis izin vermedi.

DİSK/GENEL İş İzmir 2 Nol'u Şubesi, taşeron sistemini protesto etmek için Buca Belediyesi önünden Buca Çevik Bir Meydanı'na kadar meşaleli yürüyüş düzenlemek istedi. "Toplantı ve Gösteri Kanuna" aykırı olduğu gerekçesiyle polis kitlenin yürümesine izin vermedi. Polisin yürüyüşe izin vermemesine tepki gösteren yaklaşık 500 işçi, gruplar halinde Çevik Bir Meydanı'nda geldi. İşçiler burada "Taşeron sistemi köleliktir, kölelik düzenine geçit vermeyeceğiz. [...]

Almanya’nın Hamburg ve Düsseldorf kentleri ile Avusturya’nın başkenti Viyana’da Paris Katliamı’nın aydınlatılması talebiyle “suskunluğunuz suç ortaklığınızdır” eylemleri düzenlendi.

Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013 tarihinde PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Üyesi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi Üyesi Leyla Şaylemez’in yaşamını yitirdiği Paris Katliamı’nın aydınlatılması talebiyle her hafta düzenlenen “aydınlık ve adalet eylemleri” bu hafta da devam etti. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+