Hesekê'de Esat güçlerinden Suryanilere saldırı

2013-02-19 18:30:02
Yazdir

Batı Kürdistan'ın Hesekê kentinde Esat rejimine bağlı güvenlik güçleri Suryani kültür ve yardımlaşma derneğine saldırdı. Kentte Suryanilere dağıtılmak üzere toplanan yardımlara el koyan askerler 2 dernek çalışanı Suryaniyi gözaltı.

Askerlerin operasyon sırasında dernekte olan Suryanilere de sözlü ve fiziksel saldırı bulundukları öğrenildi. Operasyona ilişkin konuşan dernek çalışanları Suriyeli askerlerin yardımların yanı sıra dernekte bilgisayarlar da el koyduklarını belirterek saldırıyı sert şekilde kınadılar.

Hesekê'de yaşayan Suryanilerle yardım ve dayanışma derneğinin merkezi Suriye'nin başkenti Şam'da bulunuyor.

Almanya’nın Münster şehrinde DAİŞ’in Kobanê ve Şengal’e karşı gerçekleştirdiği saldırılar 500’ü aşkın kişinin katıldığı bir yürüyüşle protesto edildi.

Şehir merkezinde gerçekleştirilen yürüyüşe Civaka Azad, Ezidiler, Alevi Derneği, Asuri-Süryani, Keldani kurumları, Alman anti-faşistler ve Sol Partisi destek verdi. Yürüyüşe Alman basını da yoğun ilgi gösterdi.

Münister Barış Evi’nin önünde mitinge dönüşen eylemde Civaka Azad temsilcisi Tahir Köçer bir konuşma yaptı. Köçer Kürtlerin Kobanê ve Şengal’deki direnişe omuz vermesi gerektiği ifade edilirken, meydanlara çıkıp kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti. [...]


MARDİN (DİHA)
- Kobanê saldıran IŞİD çetelerine karşı girdiği çatışmada yaşamını yitiren Emek Gençliği üyesi Selahaddin Adın'ın (Bager Grafolekt) Mardin'de kitlesel olarak karşılandı. Adın'ı karşılayan kitleye polis müdahale etti.

Kobanê saldıran IŞİD çeteleriyle yaşanan çatışmada yaşamını yitiren Emek Gençliği üyesi Selahaddin Adın'ın (Bager Grafolekt) cenazesi Habur Sınır Kapısı'nda geçirdikten sonra Cizre'deki görkemli karşılamadan sonra Mardin merkez Yalım Mahallesi'ne getirildi. Yalım Mahallesi'nde yurttaşlar, havaifişek ve zılgıtlar ile Adın'ı karşılarken, sık sık "Şehid namirin", "PKK halktır halk burada", " sloganları attı. [...]

Kobanê’de savaş kızışırken, çatışma noktalarını gören tepeler tam seyirlik. Hem batı cephesindeki hem de doğu cephesindeki çatışmaların en net görüldüğü Medresat Tepesi gündüz savaş izleyicilerinden geçilmiyor.

Kobanê’de DAİŞ çetecilerinin saldırılarına karşı YPG ve YPJ savaşçılarının direnişi 38’inci gününe girerken, Kobanê’yi tam karşıdan gören tepeler dolup taşıyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+