Hesekê'de Esat güçlerinden Suryanilere saldırı

2013-02-19 18:30:02
Yazdir

Batı Kürdistan'ın Hesekê kentinde Esat rejimine bağlı güvenlik güçleri Suryani kültür ve yardımlaşma derneğine saldırdı. Kentte Suryanilere dağıtılmak üzere toplanan yardımlara el koyan askerler 2 dernek çalışanı Suryaniyi gözaltı.

Askerlerin operasyon sırasında dernekte olan Suryanilere de sözlü ve fiziksel saldırı bulundukları öğrenildi. Operasyona ilişkin konuşan dernek çalışanları Suriyeli askerlerin yardımların yanı sıra dernekte bilgisayarlar da el koyduklarını belirterek saldırıyı sert şekilde kınadılar.

Hesekê'de yaşayan Suryanilerle yardım ve dayanışma derneğinin merkezi Suriye'nin başkenti Şam'da bulunuyor.

ANKARA (DİHA) - Hasta Tutsaklara Özgürlük İnisiyatifi'nin Hasta tutsaklar ile dayanışma amaçlı gerçekleştirdiği yürüyüşü polis tarafından engellendi.

Yüksel caddesinde hasta tutsaklara destek amacıyla toplanan Hasta Tutsaklara Özgürlük İnisiyatifi, üzerinde hasta tutsakların isimlerinin ve "Hasta tutsaklar derhal serbest bırakılsın" yazısının bulunduğu pankartla Güven Parka yürümek isteyen grubun önü Karanfil Sokakta polis tarafından kesildi. [...]

Ukrayna ve Rusya sınırında Rusça konuşan bölgelerin ayrılma ve özerklik talepleri ile başlayan ve Donetsk bölgesinin bağımsızlık ilanı ile yoğunlaşan gerilim devam ediyor.

Donesk Halk Cumhuriyeti Başbakanı Aleksandr Zaharçenko yaptığı açıklamada, Ukrayna silahlı kuvvetlerini ateşkesi fırsata çevirmeye çalışmakla suçladı. Kiev’in, Donesk şehrine hücum etmeye hazırlandığını iddia etti. Ukrayna yönetiminin saldırı emrini vermeye cesaret edip edemeyeceği konusu da halen bir muamma.

Ukraynalı askerler Donetsk şehrine yakın bir mesafeye saldırı gruplarını yerleştirdiği de gelen bilgiler arasında. Ateşkese rağmen karşılıklı savaş düzeni de halen sürüyor. [...]

Türk ordusuna ait savaş uçakları Medya Savunma Alanları’ndan Zap bölgesinde uçuş yaptı. Amed’in Lice ilçesine bağlı Beyaz Çeşme Karakolu’na ait askerler alan ve çevresinde pusulama yapıyor.

Yazılı bir açıklama yayınlayan HPG Basın İrtibat Merkezi BİM, Türk ordusuna ait savaş uçaklarının 24 Ekim günü Medya Savunma Alanları’ndan Zap bölgesi üzerinde uçuş yaptığını açıkladı.

“24 Ekim günü saat 11:30 ile 13:00 arası Medya Savunma alanlarımızdan Haftanin Bölgesine bağlı ve sınır hattında bulunan Tepê Şivan'da işgalci TC ordusunun hareketliliği gözlemlenmiştir. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Kobanê'de yaşamını yitiren YPJ savaşçısı Tuba Karaer (Vejîn Koçer) cenazesi Batman merkezde, YPG savaşçısı Mazlum Toğrap'ın (Mazlum Batman) cenazesi ise, Batman'ın Beşiri ilçesinde binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Yine Batman, Mardin ve Diyarbakır'da PKK, YPG ve YPJ'liler için kurulan taziyelere kitlesel ziyaretlerde bulunuldu. [...]

Kobanê direnişinde yaşamını yitiren 5 YPG/YPJ savaşçısının cenazesi Urfa'ya getirildi.

Kobanê direnişinde yaşamını yitiren YPG/YPJ savaşçıları Eylem Dost (Elet Sarya), Necdet Konuş (Ciwan Dersim), Yakup Bilir (Dilşer Diloğan), Yusuf Sucu ve Ebubekir Katar’ın (Piro Cudi) cenazeleri otopsi işlemleri için Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan alınarak Urfa Adli Tıp Kurumu'na getirildi. 

Otopsi işlemlerinin ardından YPJ/YPG savaşçısı Dost’un cenazesi Hakkari Gever'e, Konuş’un cenazesi Siirt'e, Bilir’in cenazesi Amed’e, Sucu’nun cenazesi Siverek'e, Katar’ın cenazesi Şırnak'a gönderilecek. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+