Halep muharebesi: Kürtler direniyor

2013-02-11 10:50:02
Yazdir

Suriye'nin ikinci büyük kenti olan Halep'te Baas rejiminin Kürt mahallesine ağır silahlarla saldırması sonucu başlayan çatışmalarda çok sayıda sivil hayatını kaybederken, YPG güçleri alanda bir yandan çatışıyor, diğer yandan da sivilleri koruyor ve yaralarını tedavi etmeye çalışıyor.

Kürt çoğunluklu Eşrefiye mahallesinde 7-8 Şubat gecesinden bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalar 31 Ocak günü Suriye ordusunun mahalleyi bombalayarak 23 kişiyi katletmesinden sonra yaşandı.

Çatışmalar mahalle açısından stratejik öneme sahip olan Birinci ve İkinci Dörtyol dolaylarında yaşanıyor. Doğrudan mahalle merkezine giden bu yollar, mahallenin güvenliği ve insani yardımların ulaştırılması açısından son derece önemli olarak görülüyor.

Suriye ordusunun bombardımanları ve sonucu çok sayıda sivil hayatını kaybederken, rejim yanlısı milis güçleri de suikast silahları ile sivilleri hedef alıyor.  Pazar günü Behçet Xelil Heco isimli bir  mahalle sakini Eşrefiye'deki İkinci Dörtyol'da rejimin milisleri tarafında suikast sonucu katledildi. Suikast silahlarıyla yapılan saldırılarda Ziyad Qudera ve Mehmud Ewli isimli sivil de yaralandı.

8-10 Şubat arasında YPG kaynaklarına göre en az 35 asker ve rejim milisi öldürülürken, 70'i aşkını da yaralandı.  Temmuz 2012'de kurulan ve bir süre kendisini Kürt ordusu olarak ilan eden YPG, şu ana kendi saflarında 7 savaşçının hayatını kaybettiğini söyledi. 

Alandan gelen görüntüler YPG'nin bir yandan savaştığı, diğer yandan da sivilleri güvenlikli alanlara taşıdığı ve yalarını tedavi ettiğini gösteriyor.

MEDYA VE BATI ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR

Kürt ordusu yaptığı yazılı bir açıklamada, hiç bir gücün Kürt bölgelerine girişine izin vermeyeceklerini, sivilleri ve bu bölgeleri hedef alan tüm saldırılara sert karşılık vereceklerini bildirdi. Batı Kürdistan'da ise binlerce kişi sokaklara çıkarak saldırıları protesto etti. Bu eylemlerde gençler Eşrefiye'ye gitmeye hazır olduklarını bildirdi.

Suriye ordusunun diğer bölgeler ve silahlı gruplara yönelik tüm saldırılarına tepki gösteren Batı medyası ve hükümetleri ise Kürtler sözkonusu olunca üç maymunu oynuyorlar.  

Kürtler, Mart 2011'de başlayan ve kısa sürede yabancı devletlerin silahlı grupları destekleyerek ve finanse ederek geliştirdiği müdahalesi sonucu bir iktidar savaşına dönüşen olaylardan uzak durdu. Bu durumu devrime yönelik bir sabotaj olarak değerlendiren Kürtler,  demokratik ve halkların meşru taleplerine saygılı bir Suriye için içerden ve barışçıl bir ayaklanma olarak tanımlanabilen üçüncü bir yol izlemeyi tercih ettiler. Bu amaçlar Kürtler,  Temmuz 2012'de Batı Kürdistan'da  kentlerin yönetimlerini ele geçirerek demokratik özerklik projesini hayata geçirmeye başladılar.

 

Almanya’da HoGeSa isimli örgütlenme Pazar günü DAİŞ ve Selefilere karşı eylem düzenleyecek. Alman polis yetkilileri Selefi ve DAİŞ karşıtı gösterilerin aynı zamanda ırkçı motiflerin böylesine insani bir olayı ön plana çıkararak kullanılmasına izin vermeyeceğini belirtiyor.

Bugüne kadar DAİŞ çeteler ve Selefi örgütlenmeler konusunda sessizliğini koruyan Alman güvenlik yetkilileri DAİŞ ve Selefi karşıtı yapılanmalara karşı oldukça tedbirli hareket ediyor. Kendilerine HoGeSa adını veren gurup bu Pazar Köln’de büyük bir gösteri yapmaya hazırlanıyor. Bu gurup bir süredir Almanya’da Selefiler ile mücadele adına çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor. [...]

PKK’nin Avrupa Birliği’nin “terörist örgütler” listesinden çıkartılması için Avrupa Adalet Divanı’nda yapılan başvuruda yeni bir aşama girildi. Divanın AB’ye verdiği savunma süresi bugün biterken, hiçbir AB üyesi ülkenin PKK’nin listede kalması konusunda savunmayı üstlenmemesi dikkat çekti.

Batı ve Güney Kürdistan’da YPG/YPJ savaşçıları ile HPG gerillalarının DAİŞ çetelerine karşı verdiği etkili mücadele uluslararası arenada Kürt özgürlük hareketine yeni bir kapı araladı. 40. güne girmek üzere olan Kobanê direnişi nedeniyle dünyanın gündemine oturan Kürt özgürlük hareketine karşı uluslararası güçlerin nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu. [...]

DBP, Cumartesi Annelerinin 500 haftadır yaptıkları eylemlere ve çığlıklarına rağmen failli meçhul cinayetlerinin faillerinin cezalandırılmamasını, "devletin demokratikleşme kararlılığının olmadığının göstergesi" olarak nitelendirdi. Bunun aynı zamanda benzer cinayetlerin yaşanma zeminini diri tuttuğuna dikkat çekti. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Cumartesi Annelerinin 500 haftadır yaptıkları eylemlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. [...]

Kobanê'de yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren YPG'li Yusuf Eker'in (Barzan Xerzan) cenazesi Tatvan'ın Çulhur köyünde defnedildi. 

Kobanê Kantonu'nda IŞİD çeteleriyle YPG/YPJ güçleri arasında yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren Bawer Garzan kod adlı YPG'li Yusuf Eker'in cenazesi Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Çulhur köyünde on binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle defnedildi. Urfa Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından Bitlis'e getirilen cenaze, Buzlupınar mevkisinde yüzlerce araçlık konvoyla karşılandı. [...]

ANKARA (DİHA) - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, partilerine yönelik başlatılan ırkçı siyasi linç kampanyasının tehlikeli boyutlara vardığını belirterek, ırkçı ve siyasi linç kampanyasını sürdürenler haklarında hukuki işlem başlattıklarını kaydetti.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, HDP'ye dönük ırkçı saldırılara dikkat çekmek amacıyla yazılı açıklama yaptı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+