Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Batman'da konuştu- Video

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş İstanbul'da konuştu- Video

Halep muharebesi: Kürtler direniyor

2013-02-11 10:50:02
Yazdir

Suriye'nin ikinci büyük kenti olan Halep'te Baas rejiminin Kürt mahallesine ağır silahlarla saldırması sonucu başlayan çatışmalarda çok sayıda sivil hayatını kaybederken, YPG güçleri alanda bir yandan çatışıyor, diğer yandan da sivilleri koruyor ve yaralarını tedavi etmeye çalışıyor.

Kürt çoğunluklu Eşrefiye mahallesinde 7-8 Şubat gecesinden bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalar 31 Ocak günü Suriye ordusunun mahalleyi bombalayarak 23 kişiyi katletmesinden sonra yaşandı.

Çatışmalar mahalle açısından stratejik öneme sahip olan Birinci ve İkinci Dörtyol dolaylarında yaşanıyor. Doğrudan mahalle merkezine giden bu yollar, mahallenin güvenliği ve insani yardımların ulaştırılması açısından son derece önemli olarak görülüyor.

Suriye ordusunun bombardımanları ve sonucu çok sayıda sivil hayatını kaybederken, rejim yanlısı milis güçleri de suikast silahları ile sivilleri hedef alıyor.  Pazar günü Behçet Xelil Heco isimli bir  mahalle sakini Eşrefiye'deki İkinci Dörtyol'da rejimin milisleri tarafında suikast sonucu katledildi. Suikast silahlarıyla yapılan saldırılarda Ziyad Qudera ve Mehmud Ewli isimli sivil de yaralandı.

8-10 Şubat arasında YPG kaynaklarına göre en az 35 asker ve rejim milisi öldürülürken, 70'i aşkını da yaralandı.  Temmuz 2012'de kurulan ve bir süre kendisini Kürt ordusu olarak ilan eden YPG, şu ana kendi saflarında 7 savaşçının hayatını kaybettiğini söyledi. 

Alandan gelen görüntüler YPG'nin bir yandan savaştığı, diğer yandan da sivilleri güvenlikli alanlara taşıdığı ve yalarını tedavi ettiğini gösteriyor.

MEDYA VE BATI ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR

Kürt ordusu yaptığı yazılı bir açıklamada, hiç bir gücün Kürt bölgelerine girişine izin vermeyeceklerini, sivilleri ve bu bölgeleri hedef alan tüm saldırılara sert karşılık vereceklerini bildirdi. Batı Kürdistan'da ise binlerce kişi sokaklara çıkarak saldırıları protesto etti. Bu eylemlerde gençler Eşrefiye'ye gitmeye hazır olduklarını bildirdi.

Suriye ordusunun diğer bölgeler ve silahlı gruplara yönelik tüm saldırılarına tepki gösteren Batı medyası ve hükümetleri ise Kürtler sözkonusu olunca üç maymunu oynuyorlar.  

Kürtler, Mart 2011'de başlayan ve kısa sürede yabancı devletlerin silahlı grupları destekleyerek ve finanse ederek geliştirdiği müdahalesi sonucu bir iktidar savaşına dönüşen olaylardan uzak durdu. Bu durumu devrime yönelik bir sabotaj olarak değerlendiren Kürtler,  demokratik ve halkların meşru taleplerine saygılı bir Suriye için içerden ve barışçıl bir ayaklanma olarak tanımlanabilen üçüncü bir yol izlemeyi tercih ettiler. Bu amaçlar Kürtler,  Temmuz 2012'de Batı Kürdistan'da  kentlerin yönetimlerini ele geçirerek demokratik özerklik projesini hayata geçirmeye başladılar.

 

ANKARA (DİHA) - Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cemaate yönelik operasyonun büyüyeceğinin sinyalini verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP grup toplantısının ardından dün gece yarısı cemaate yönelik başlatılan operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yargının kararını görmeden bir şey söyleyemeyeceğini belirterek, "Yargı biliyorsunuz bu isimlerin toplanmasına ve ondan sonra tabii ki gerek savcılık süreci gerekse mahkeme süreci devam edecek. Şu anda biz de izlemedeyiz. Neler çıkacak bunların hepsini göreceğiz" dedi. "Paralel yapı temizliği yorumları var emniyette. [...]

Mazlum-Der Amed Şube Başkan Yardımcısı Seher Akçınar, Amed'de üç çocuğa taciz ve tecavüzde bulunduğu iddia edilen bir polisin dava sürecinin takipsizlik ile sonuçlanmasına tepki gösterdi. Akçınar, Aile ve Sosyal Politakalar Bakanlığı'nın olaya müdahil olduğu yönündeki açıklamasının ise gerçekle alakası olmadığını söyledi. [...]

TeliaSonera Genel Müdürü Johan Dennelind’un şirketin son 6 aylık raporunu kamuoyuna açıklamak için basın toplantısı düzenlediği saatlerde İsveç Devlet Televizyonu (Svt), TeliaSonera’nın Azerbeycan’daki şirketi Azercell’in Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ailesi ile ilişkisini olduğunu açıkladı. Haberde Aliyev’in kızları Leyla ve Arzu Aliyeva’nın paravan şirketler aracılığıyla Azercell’in % 42’sine sahip oldukları belirtiliyor.

Dennelind, gazetecilerin konuya ilişkin sorusunu “Bizim Azerbeycan’daki ortağımızın gerçek sahibini bilmiyorum. Bu iyi değil ama bunlar karışık sorunlar ve açığa çıkarılması zaman alır” diyerek yanıtladı. [...]

AKP hükümetine yönelik 17 ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonları ile ‘Tevhid-i Selam’ örgüt soruşturmasını yürüten dönemin emniyet görevlilerine yönelik 22 ilde operasyon başlatıldı. Onlarca gözaltı olduğu belirtiliyor.

Bu sabah başlatılan operasyon İstanbul merkezli yürütülüyor. İstanbul Terörle Mücadele Şubesi’nin yönetiminde 22 ilde düzenlenen operasyon,  "Tevhid-i Selam örgütü" soruşturmasını yürüten dönemin emniyet görevlilerini de kapsıyor.

Şu ana kadar en az 35 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 22 ilde bazı emniyet görevlilerine yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınanların sayısı 50'yi aştı.

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 22 ilde Terörle Mücadele ekipleri tarafından 200'e yakın adrese düzenlenen operasyonda gözaltına alınanların sayısı 50'yi aştı.
Selam Tevhid soruşturmasını yürüten polislere karşı yapıldığı iddia edilen operasyonda suçlamaların; özel hayatın gizliliği, konut dokunulmazlığını ihlal, casusluk, usulsüz dinleme, resmi belgede sahtecilik, suç uydurma, sahte delil üretme ve soruşturmanın gizliliğini ihlal olduğu kaydedildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+