Halep muharebesi: Kürtler direniyor

2013-02-11 10:50:02
Yazdir

Suriye'nin ikinci büyük kenti olan Halep'te Baas rejiminin Kürt mahallesine ağır silahlarla saldırması sonucu başlayan çatışmalarda çok sayıda sivil hayatını kaybederken, YPG güçleri alanda bir yandan çatışıyor, diğer yandan da sivilleri koruyor ve yaralarını tedavi etmeye çalışıyor.

Kürt çoğunluklu Eşrefiye mahallesinde 7-8 Şubat gecesinden bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalar 31 Ocak günü Suriye ordusunun mahalleyi bombalayarak 23 kişiyi katletmesinden sonra yaşandı.

Çatışmalar mahalle açısından stratejik öneme sahip olan Birinci ve İkinci Dörtyol dolaylarında yaşanıyor. Doğrudan mahalle merkezine giden bu yollar, mahallenin güvenliği ve insani yardımların ulaştırılması açısından son derece önemli olarak görülüyor.

Suriye ordusunun bombardımanları ve sonucu çok sayıda sivil hayatını kaybederken, rejim yanlısı milis güçleri de suikast silahları ile sivilleri hedef alıyor.  Pazar günü Behçet Xelil Heco isimli bir  mahalle sakini Eşrefiye'deki İkinci Dörtyol'da rejimin milisleri tarafında suikast sonucu katledildi. Suikast silahlarıyla yapılan saldırılarda Ziyad Qudera ve Mehmud Ewli isimli sivil de yaralandı.

8-10 Şubat arasında YPG kaynaklarına göre en az 35 asker ve rejim milisi öldürülürken, 70'i aşkını da yaralandı.  Temmuz 2012'de kurulan ve bir süre kendisini Kürt ordusu olarak ilan eden YPG, şu ana kendi saflarında 7 savaşçının hayatını kaybettiğini söyledi. 

Alandan gelen görüntüler YPG'nin bir yandan savaştığı, diğer yandan da sivilleri güvenlikli alanlara taşıdığı ve yalarını tedavi ettiğini gösteriyor.

MEDYA VE BATI ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR

Kürt ordusu yaptığı yazılı bir açıklamada, hiç bir gücün Kürt bölgelerine girişine izin vermeyeceklerini, sivilleri ve bu bölgeleri hedef alan tüm saldırılara sert karşılık vereceklerini bildirdi. Batı Kürdistan'da ise binlerce kişi sokaklara çıkarak saldırıları protesto etti. Bu eylemlerde gençler Eşrefiye'ye gitmeye hazır olduklarını bildirdi.

Suriye ordusunun diğer bölgeler ve silahlı gruplara yönelik tüm saldırılarına tepki gösteren Batı medyası ve hükümetleri ise Kürtler sözkonusu olunca üç maymunu oynuyorlar.  

Kürtler, Mart 2011'de başlayan ve kısa sürede yabancı devletlerin silahlı grupları destekleyerek ve finanse ederek geliştirdiği müdahalesi sonucu bir iktidar savaşına dönüşen olaylardan uzak durdu. Bu durumu devrime yönelik bir sabotaj olarak değerlendiren Kürtler,  demokratik ve halkların meşru taleplerine saygılı bir Suriye için içerden ve barışçıl bir ayaklanma olarak tanımlanabilen üçüncü bir yol izlemeyi tercih ettiler. Bu amaçlar Kürtler,  Temmuz 2012'de Batı Kürdistan'da  kentlerin yönetimlerini ele geçirerek demokratik özerklik projesini hayata geçirmeye başladılar.

 

DİYARBAKIR (DİHA) - Ferzad Kemanger İlkokulu'na dönük polis müdahalesinde gözaltına alınan ve aralarında okulda eğitim verecek olan öğretmen ve STK temsilcilerin de bulunduğu 50'ye yakın kişi gözaltında tutulmaya devam ediyor. Halkın emniyet önündeki bekleyişi sürerken, avukatların ise gözaltındakilerle görüştürülmediği belirtildi.

Diyarbakır Bağlar'da Ferzad Kemanger İlkokulu'na dönük polis müdahalesinde gözaltına alınan ve aralarında okulda eğitim verecek olan öğretmen ve STK temsilcilerin de bulunduğu 50'ye yakın kişi Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'de tutulmaya devam ediyor. [...]

ENGİN EREN

MARDİN DİHA)
- Rojava'ya yönelik IŞİD saldırılarına karşı sessiz kalamayarak YPG saflarına katıldıktan kısa bir süre sonra yaşamını yitiren Hasan Durmaz'ın (Bager Barman) babası Mahmut Durmaz, oğlunu "beyni Gabar, yüreği Cudi, bedeni Kandil ve hisleri ise 4 parça Kürdistan'dı" sözleriyle tarif etti. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde açılışının ardından Valilik talimatıyla mühürlenen Ferzad Kemanger İlkokulu'nun mührünün tekrar sökülmesinin ardından polis okul önünde bekleyen gençlere polis müdahale etti. [...]

Amed'de Bağlar ilçesinde Ferzad Kemanger Kürtçe İlkokulu'na dün yapılan baskında gözaltına alınan 41 kişiden 8'i emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 

Ferzad Kemanger Kürtçe İlkokulu'na dün akşam yapılan baskında gözaltına alınanlar gece boyunca Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube'de tutuldu.

Avukatlardan alınan bilgilere göre, gözaltına alınan ve aralarında öğretmen ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de bulunduğu 41 kişiden 8'i emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, 33 kişinin ise ifadelerinin alınması için bekletildiği kaydedildi. [...]

Amed'in Bağlar ilçesinde 15 Eylül günü açılan Kürtçe ilkokulun yeniden kapatılması ardından halk Emniyet Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşe geçti.

Devlet güçlerinin Ferzad Kemanger İlkokulu'nu bugün akşam saatlerinde yeniden kapatarak onlarca kişiyi gözaltına alması ardından halk Emniyet Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşe geçti. Amed sakinleri, üçüncü kez mühürlenen okulun açılmasını istiyor. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde açılışının ardından Valilik talimatıyla mühürlenen Ferzad Kemanger İlkokulu'nun mührünün tekrar sökülmesinin ardından kitleye müdahale eden polis okulun içine girdi. Polis müdahalesinde onlarca kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır'da halk tarafından mührü ikinci kez sökülerek açılan Ferzad Kemanger İlkokulu polisler tarafından ablukaya alındı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+