Halep muharebesi: Kürtler direniyor

2013-02-11 10:50:02
Yazdir

Suriye'nin ikinci büyük kenti olan Halep'te Baas rejiminin Kürt mahallesine ağır silahlarla saldırması sonucu başlayan çatışmalarda çok sayıda sivil hayatını kaybederken, YPG güçleri alanda bir yandan çatışıyor, diğer yandan da sivilleri koruyor ve yaralarını tedavi etmeye çalışıyor.

Kürt çoğunluklu Eşrefiye mahallesinde 7-8 Şubat gecesinden bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalar 31 Ocak günü Suriye ordusunun mahalleyi bombalayarak 23 kişiyi katletmesinden sonra yaşandı.

Çatışmalar mahalle açısından stratejik öneme sahip olan Birinci ve İkinci Dörtyol dolaylarında yaşanıyor. Doğrudan mahalle merkezine giden bu yollar, mahallenin güvenliği ve insani yardımların ulaştırılması açısından son derece önemli olarak görülüyor.

Suriye ordusunun bombardımanları ve sonucu çok sayıda sivil hayatını kaybederken, rejim yanlısı milis güçleri de suikast silahları ile sivilleri hedef alıyor.  Pazar günü Behçet Xelil Heco isimli bir  mahalle sakini Eşrefiye'deki İkinci Dörtyol'da rejimin milisleri tarafında suikast sonucu katledildi. Suikast silahlarıyla yapılan saldırılarda Ziyad Qudera ve Mehmud Ewli isimli sivil de yaralandı.

8-10 Şubat arasında YPG kaynaklarına göre en az 35 asker ve rejim milisi öldürülürken, 70'i aşkını da yaralandı.  Temmuz 2012'de kurulan ve bir süre kendisini Kürt ordusu olarak ilan eden YPG, şu ana kendi saflarında 7 savaşçının hayatını kaybettiğini söyledi. 

Alandan gelen görüntüler YPG'nin bir yandan savaştığı, diğer yandan da sivilleri güvenlikli alanlara taşıdığı ve yalarını tedavi ettiğini gösteriyor.

MEDYA VE BATI ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR

Kürt ordusu yaptığı yazılı bir açıklamada, hiç bir gücün Kürt bölgelerine girişine izin vermeyeceklerini, sivilleri ve bu bölgeleri hedef alan tüm saldırılara sert karşılık vereceklerini bildirdi. Batı Kürdistan'da ise binlerce kişi sokaklara çıkarak saldırıları protesto etti. Bu eylemlerde gençler Eşrefiye'ye gitmeye hazır olduklarını bildirdi.

Suriye ordusunun diğer bölgeler ve silahlı gruplara yönelik tüm saldırılarına tepki gösteren Batı medyası ve hükümetleri ise Kürtler sözkonusu olunca üç maymunu oynuyorlar.  

Kürtler, Mart 2011'de başlayan ve kısa sürede yabancı devletlerin silahlı grupları destekleyerek ve finanse ederek geliştirdiği müdahalesi sonucu bir iktidar savaşına dönüşen olaylardan uzak durdu. Bu durumu devrime yönelik bir sabotaj olarak değerlendiren Kürtler,  demokratik ve halkların meşru taleplerine saygılı bir Suriye için içerden ve barışçıl bir ayaklanma olarak tanımlanabilen üçüncü bir yol izlemeyi tercih ettiler. Bu amaçlar Kürtler,  Temmuz 2012'de Batı Kürdistan'da  kentlerin yönetimlerini ele geçirerek demokratik özerklik projesini hayata geçirmeye başladılar.

 

Devrimci Karargah örgütü de PKK’nin 36. Kuruluş yıldönümünü kutladı.

Devrimci Karargah Yönetimi, PKK Yürütme Komitesi’ne yazdığı bir mesajla 36. Kuruluş yıldönümünü kutladı. “Partiniz ve önderliğindeki Kürt halkı yeni bir mücadele yılına daha giriyor. Geride kalan ve zaferlerle dolu 36 mücadele yılında şehitlerinizin kutsal değeri ve savaşçılarınızın üstün mücadelesiyle yükselen Kürt halkının özgürlük bayrağını saygıyla selamlıyoruz” denilen mesajda şunlar belirtildi:

36 mücadele yılını taçlandıran Rojava devrimi bugün emperyalist gericiliğin ve sömürgeciliğin saldırıları altında. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Silvan ilçesinde üç yıl önce 13 askerin yaşamını yitirdiği, 7 askerin de yaralandığı çatışmaya ilişkin 4 askeri komutan hakkında "Görev ihmali" nedeniyle açılan davanın duruşmasında, hazırlanan bilirkişi raporları açıklandı. Rapora göre, komutanların olayda ihmalleri olduğu belirtildi.

Silvan İlçesi'nde 14 Temmuz 2011 günü 13 askerin yaşamını yitirdiği, 7 askerin de yaralandığı çatışmada ihmalleri bulunduğu gerekçesiyle Silvan 4'üncü Taktik Jandarma Alay Komutanı Albay M.M.T., 4'üncü Taktik Jandarma Tabur Komutanı Binbaşı M.Ş., 1'inci Bölük Komutanı Üsteğmen M.E.K. ve 2'nci Bölük Komutanı Üsteğmen N.E. hakkında açılan davanın duruşmasına devam edildi. [...]

URFA (DİHA) - Yaptığı katliam ve işgal ettiği kentlerle adını duyuran DAİŞ çetesinin, egemen olduğu kentlerde ölüm ve korkunun kol gezdiği öğrenildi. Raqqa ve Til Ebyad'ta yaşamı yaşanmaz kıldığını, kentlerin "Ölüm ve korku" kentlerine döndüğünü söyleyen yurttaşlar, YPG ve ÖSO'ya "Kentlerimizi temizleyin" çağrısı yaptı. [...]

PKK’nin 36. Kuruluş yıldönümü Medya Savunma Alanlarında yüzlerce gerillanın katılımı ile kutlandı. Kutlamada konuşan YJA STAR Merkez Karargah Komutanı Delal Amed, PKK’nin direniş ruhunun Kobanê ile tüm dünyaya yayıldığını söyledi.

PKK’nin 36. Kuruluş yıldönümü Medya Savunma Alanlarında büyük bir coşku ile kutlandı. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+