Midyat Cezaevi'nden 27 tutsak Tekirdağ Cezaevine sürgün edildi

2013-01-27 11:00:14
Yazdir

Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 27 siyasi tutsak, Tekirdağ T ve F tipi cezaevlerine sürgün edildi. Tutsaklar sürgün sonrası ciddi hak ihlalleri ile karşılaştıklarını aktardı.

Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 27 siyasi tutsağın 21 Ocak günü Tekirdağ T ve F tipine sürgün edildiği öğrenildi. 27 kişiden 18 kişinin Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne, 9 kişinin ise Tekirdağ T Tipi Cezaevi'ne sürgün edildiği belirtilirken, tutsakların hiçbir gerekçe gösterilmeden sürgün edildiği kaydedildi. Sürgün edilen tutsaklardan Hakkı Akıncı, telefonla ailesini arayarak, sürgün edilmelerinin gerekçesinin kendilerine bildirilmediğini ve sürgünden sonra kaldıkları koğuşlarda ciddi hak ihlalelerine maruz kaldıklarını aktardı. Kaldıkları koğuşlara sadece gece saat 24.00 ile sabah saat 07.00'de su verildiğini bildiren Akıncı, domatesin tutsaklara kilosu 5 TL'ye satıldığını söyledi. Akıncı, sürgünün ardından tutsaklardan yüzük, ayakkabı, kemer ve yatak nevresimleri gibi takı ile yaşam malzemelerinin kendilerinden alındığını söyledi.

İSTANBUL (DİHA) - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Validebağ Korusu'nda yapılacak olan camii için verilen, "yürütmeyi durdurma" kararının itirazları ile kaldırıldığını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar Altunizade Mahallesi'nde bulunan Validebağ Korusu yanına yapılan inşaat ile ilgili açıklama yaptı. Topbaş, inşaat ile ilgili İstanbul 7. İdari Mahkemesi'nin vermiş olduğu "Yürütmeyi durdurma" kararının yaptıkları itirazla kaldırıldığını belirterek, "Artık camii yapılabilir" dedi. [...]

HÜLYA EMEÇ

VAN (DİHA)
- Kobanê eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanarak Van M Tipi Çocuk Cezaevi'ne konan çocukların cezaevine girişte darp edildiği, çıplak aramaya tabi tutulduğu, balık istifi koğuşlarda tutulduğu öne sürüldü. [...]

Ukrayna ve Rusya arasında ylardır süren müzakereler sonunda anlaşmaya varıldı. Ukrayna’nın Rusya’ya ödemesi gereken gaz borçları yapılandırılırken, Rusya Mart ayına kadar Ukrayna’ya gaz transferini devam ettirecek.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun gözetiminde Brüksel’de yapılan müzakerelerde, Rusya ve Ukrayna arasındaki anlaşmazlıklar geçici de olsa çözüme kavuşturuldu. Dün akşam geç saatlere kadar süren müzakereler sonunda, Ukrayna’nın Rusya’ya olan 5,1 milyar dolarlık borçları yeniden yapılandırıldı.

Anlaşma gereği, Ukrayna Rusya’ya 1 milyar 450 milyon ve 1,6 milyar dolarlık iki ödeme yapacak. [...]

ISPARTA (DİHA) - Isparta'nın Yalvaç ilçesi yakınlarında mevsimlik işçileri taşıyan midibüsün şarampole yuvarlanması sonucu ilk belirlemelere göre 13 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

Isparta'nın Yalvaç ilçesi yakınlarında, Gelendost ilçesine elma toplamaya giden kadın işçileri taşıyan midibüs şarampole yuvarlandı. Kazada can verenlerin de tamamına yakınının kadın işçiler olduğu belirtiliyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+