Midyat Cezaevi'nden 27 tutsak Tekirdağ Cezaevine sürgün edildi

2013-01-27 11:00:14
Yazdir

Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 27 siyasi tutsak, Tekirdağ T ve F tipi cezaevlerine sürgün edildi. Tutsaklar sürgün sonrası ciddi hak ihlalleri ile karşılaştıklarını aktardı.

Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 27 siyasi tutsağın 21 Ocak günü Tekirdağ T ve F tipine sürgün edildiği öğrenildi. 27 kişiden 18 kişinin Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne, 9 kişinin ise Tekirdağ T Tipi Cezaevi'ne sürgün edildiği belirtilirken, tutsakların hiçbir gerekçe gösterilmeden sürgün edildiği kaydedildi. Sürgün edilen tutsaklardan Hakkı Akıncı, telefonla ailesini arayarak, sürgün edilmelerinin gerekçesinin kendilerine bildirilmediğini ve sürgünden sonra kaldıkları koğuşlarda ciddi hak ihlalelerine maruz kaldıklarını aktardı. Kaldıkları koğuşlara sadece gece saat 24.00 ile sabah saat 07.00'de su verildiğini bildiren Akıncı, domatesin tutsaklara kilosu 5 TL'ye satıldığını söyledi. Akıncı, sürgünün ardından tutsaklardan yüzük, ayakkabı, kemer ve yatak nevresimleri gibi takı ile yaşam malzemelerinin kendilerinden alındığını söyledi.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok, Şengal’de 'tüm dünyaya insanlık dersi veren' PKK’nin ‘terör listesi’nde olmasının büyük haksızlık olduğunu belirterek, “PKK başından beri terörizme karşı mücadele yürüten bir güçtür” dedi. Sabri Ok, uluslararası güçlerin politikasının da Şengal'in boşaltılmasına hizmet ettiği tepkisinde bulunurken, "Eğer isteselerdi, öncesinde bunun önünü alabilirlerdi” diye belirtti. [...]

Bismil ve Amed-Batman karayolunda eylem gerçekleştiren YDG-H, olaylar sırasında 9 sivilin darp edilerek gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi: YDG-H, gözaltındaki sivillerin derhal serbest bırakılmasını isteyerek, “aksi taktirde halkımıza yönelik yapılan bu vahşi tutuma karşı en sert şekilde cevap verilecektir” uyarısında bulundu.

YDG-H ve YDG-K, Lice’de Mahsun Korkmaz (Egid) büstüne yapılan saldırıda katledilen Mehdi Taşkın’ın ‘anısına bağlılığın gereği olarak’ dün gece İlçe Emniyet müdürlüğü, Çevik Kuvvet ek Binası, kaymakamlık lojmanı, Bismil Adliye Binası ve Amed-Batman karayolu trafiğe kapatılarak eş zamanlı ‘operasyon’ yaptıklarını bildirdi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Gazi Mahallesi'nde Halk Cephesi barikatının olduğu bölgede alnından vurulan ve bir araçla hastane önüne bırakılan ESP'li Mustafa Ceylan yoğun bakımdan çıktı.

Nurtepe'de HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için kurulan standın Halk Cephesi üyelerince zorla kaldırılmak istenmesi üzerine başlayıp, Sultangazi Mahallesi'ne de sıçrayan olaylarda 1 Ağustos akşamı Halk Cephesi'nin barikat kurduğu bölgede yakın mesafeden silahla alnından vurularak ağır yaralanan ve ardından bir araç içerisinden hastane önüne bırakılan 17 yaşındaki ESP'li Mustafa Ceylan'ın yoğun bakımdan çıktığı öğrenildi. [...]

HPG, Malazgirt köylerinde bir grup kontranın gerilla güçleri adına hareket ettiğini bildirerek, halkı dikkatli olmaya çağırdı.

HPG Serhat Eyalet Komutanlığı, Malazgirt köylerinde Türk ordusunun kontra faaliyetleri hakkında halka dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Komutanlık açıklaması şöyle:

“21 Ağustos tarihinde Muş'un Malazgirt ilçesi köylerinde bir grup kontra gerilla güçlerimiz adına çevre köylerde hareket etmektedir.  Bölge halkımızın bu kontra birliğe karşı dikkatli olması gerekmektedir. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+