Sol Parti'den 'güzel hareket'

2013-01-11 08:10:04
Yazdir

PERWER YAŞ 08:11 / 11 Ocak 2013 BERLİN - 100 bin civarında Kürt göçmenin yaşadığı tahmin edilen Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti, 20 Ocak'ta sandık başına gidiyor. Seçimlerde Kürt siyasetçiler Gülten Kelloğlu Sol Parti'nin üçüncü sıra adayı, Yılmaz Kaba Celle'nin direk adayı. 2008'de seçilen 11 Sol Partili vekilinin maaşlarına yapılan 600 Euro'luk zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladıkları belirlendi. 5 yılda vekillerin bağışladığı toplam para miktarı 70 bin Euro.

Yılın sonuna doğru Almanya'da yapılacak federal seçimlerde ibrenin hangi partileri göstereceğinin ilk belirtisi 20 Ocak'ta sandık başına gidecek Aşağı Saksonya Eyaleti'nde ortaya çıkacak. Bu eyalette 2008 seçimlerinde Başbakan Merkel'in partisi CDU 42'lükle büyük başarı elde etmişti. SPD yüzde 30, FDP ve Yeşiller yüzde 8 ve Sol Parti (Die Linke) yüzde 7 oy almıştı.

Eyaletin bu seferki seçimleri Kürtler açısından da önemli. Bu eyalette 100 bin civarında Kürdistanlı göçmen yaşıyor, bunlardan 60 bine yakının Alman vatandaşı olduğu tahmin ediliyor. Kürt adaylar Gülten Kelloğlu ve Yılmaz Kaba da Sol Parti'nin listesinden eyalet meclisine girmek için yarışacak.

Sol Parti'nin yüzde 5'lik seçim barajını geçmesi halinde Kelloğlu'nun kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Kelloğlu partinin üçüncü sıra adayı. Yılmaz Kaba ise Ezidi Kürtlerin yoğun yaşadığı Celle, Hambühren ve Wietze kentlerinin direk adayı. Eyalette yaşayan Kürtler arasında haftalardır seçim çalışması yapan Kelloğlu ve Kaba, Alman vatandaşı olan Kürtlere "Oylarınıza sahip çıkın, 20 Ocak'ta muhakkak muhakkak sandık başına gidin" çağrısı yapıyorlar.

SOL PARTİLİLER ZAMMI BAĞIŞLADI

20 Ocak'taki seçim öncesi Sol Parti'ye ilişkin ise ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. 2008'de seçimin hemen ardından eyalet meclisi üyelerinin maaşlarına zam yapılması gündeme gelmişti. Sol Parti'nin karşı çıkmasına rağmen parlamenterlerin maaşına 600 Euro zam yapılmıştı. Ancak Sol Partililer, 5 yıl boyunca bu zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladılar.

Eyalet Meclisi Sol Parti Grup Başkanı Kreszentia Flauger toplam 70 bin Euro para bağışladıklarını ve bunun çocuk projeleri, kadın yardım kuruluşları ile AIDS ile mücadele projelerine harcandığını bildirdi. Sol Partili vekil Flauger "Zammı istemiyorduk, fakat böylelikle vatandaşın vergileriyle bize ödenen bu zammı insani amaçlar için kullanmayı tercih ettik" dedi.

Mardin Nusaybin'de 14 gün süren sıkıyönetimin ardından ilçede yasak kalksa da polis ablukası sabaha kadar sürdü.

Polis, Fırat, Abdulkadirpaşa, Dicle ve Yenişehir mahalleleri etrafını ablukaya alarak onlarca zırhlı araçla tur atarken, halk ise olası saldırılara karşı ateşler yakarak nöbet tuttu.

Fırat Mahallesi Taziye Evi'nde bir araya gelen ve aralarında HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Nusaybin Belediyesi eşbaşkanları Sara Kaya ve Cengiz Kök, DBP ve HDP yöneticilerin de bulunduğu çok sayıda kişi, soğuk havaya aldırış etmeden sabaha kadar direnişlerini sürdürdü. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun (DBŞT) düzenlediği "6. Ebdurrehîm Rehmî Hekarî Kürtçe Oyun Yazma Yarışması" için başvurular alınmaya başlandı. Yarışmaya katılmak isteyenler için son başvuru tarihi 25 Mart 2016.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun (DBŞT) Kürtçe oyun yazarlığını geliştirmek, yeni ve genç yazarları oyun yazarlığına teşvik etmek, Kürt tiyatro edebiyatına ve Kürt tiyatro topluluklarının repertuarına yeni ve güncel metinler sağlamak amacıyla "6. Ebdurrehîm Rehmî Hekarî Kürtçe Oyun Yazma Yarışması"nı düzenliyor. [...]

ANKARA (DİHA) - Ankara'da, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasını protesto etmek için Cumhuriyet Gazetesi Temsilciliği önüne yürümek isteyen gazetecilere polis biber gazı ile saldırdı.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasını protesto etmek için Ankara Yüksel Caddesi'nde gazeteciler tarafından açıklama yapıldı. Açıklamanın ardından gazeteciler, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği'ni ziyaret etmek için Çankaya Belediyesi önünde bekleyen otobüslere doru yürümek istedi. Ancak polis, gazetecilerin Yüksel Caddesi'ne bir sokak uzaklıkta olan Çankaya Belediyesi önüne yürümelerine izin vermedi ve biber gazı ile saldırdı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf