Sol Parti'den 'güzel hareket'

2013-01-11 08:10:04
Yazdir

PERWER YAŞ 08:11 / 11 Ocak 2013 BERLİN - 100 bin civarında Kürt göçmenin yaşadığı tahmin edilen Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti, 20 Ocak'ta sandık başına gidiyor. Seçimlerde Kürt siyasetçiler Gülten Kelloğlu Sol Parti'nin üçüncü sıra adayı, Yılmaz Kaba Celle'nin direk adayı. 2008'de seçilen 11 Sol Partili vekilinin maaşlarına yapılan 600 Euro'luk zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladıkları belirlendi. 5 yılda vekillerin bağışladığı toplam para miktarı 70 bin Euro.

Yılın sonuna doğru Almanya'da yapılacak federal seçimlerde ibrenin hangi partileri göstereceğinin ilk belirtisi 20 Ocak'ta sandık başına gidecek Aşağı Saksonya Eyaleti'nde ortaya çıkacak. Bu eyalette 2008 seçimlerinde Başbakan Merkel'in partisi CDU 42'lükle büyük başarı elde etmişti. SPD yüzde 30, FDP ve Yeşiller yüzde 8 ve Sol Parti (Die Linke) yüzde 7 oy almıştı.

Eyaletin bu seferki seçimleri Kürtler açısından da önemli. Bu eyalette 100 bin civarında Kürdistanlı göçmen yaşıyor, bunlardan 60 bine yakının Alman vatandaşı olduğu tahmin ediliyor. Kürt adaylar Gülten Kelloğlu ve Yılmaz Kaba da Sol Parti'nin listesinden eyalet meclisine girmek için yarışacak.

Sol Parti'nin yüzde 5'lik seçim barajını geçmesi halinde Kelloğlu'nun kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Kelloğlu partinin üçüncü sıra adayı. Yılmaz Kaba ise Ezidi Kürtlerin yoğun yaşadığı Celle, Hambühren ve Wietze kentlerinin direk adayı. Eyalette yaşayan Kürtler arasında haftalardır seçim çalışması yapan Kelloğlu ve Kaba, Alman vatandaşı olan Kürtlere "Oylarınıza sahip çıkın, 20 Ocak'ta muhakkak muhakkak sandık başına gidin" çağrısı yapıyorlar.

SOL PARTİLİLER ZAMMI BAĞIŞLADI

20 Ocak'taki seçim öncesi Sol Parti'ye ilişkin ise ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. 2008'de seçimin hemen ardından eyalet meclisi üyelerinin maaşlarına zam yapılması gündeme gelmişti. Sol Parti'nin karşı çıkmasına rağmen parlamenterlerin maaşına 600 Euro zam yapılmıştı. Ancak Sol Partililer, 5 yıl boyunca bu zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladılar.

Eyalet Meclisi Sol Parti Grup Başkanı Kreszentia Flauger toplam 70 bin Euro para bağışladıklarını ve bunun çocuk projeleri, kadın yardım kuruluşları ile AIDS ile mücadele projelerine harcandığını bildirdi. Sol Partili vekil Flauger "Zammı istemiyorduk, fakat böylelikle vatandaşın vergileriyle bize ödenen bu zammı insani amaçlar için kullanmayı tercih ettik" dedi.

ŞIRNAK (DİHA) - Cudi Dağı'nda HPG ve askerler arasında yaşanan çatışmanın ardından Tepe Êzmun alanı savaş uçakları tarafından bombalandı.

Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Görümlü (Bespin), Çalışkan (Gite) beldeleri ve Aksu (Herbol) köyü kırsal alanlarında bulunan Tepe Êzmun alanında HPG ve askerler arasında çatışmanın yaşandığı bildirildi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, çatışmaların yaşandığı alana çok sayıda asker sevk edildi. Ciner Grubu'na ait termik santralin bulunduğu alanda bulunan tepelere çok sayıda asker konumlanırken, Görümlü ve Çalışkan beldelerinde bulunan karakollardan geniş bir alana yoğun top atışları yapıldığı belirtildi. [...]

Almanya’nın birçok merkezinde Şengal katliamının yıl dönümünde protesto eylemleri düzenlenecek.

Almanya Demokratik Toplum Merkezi (NAV-DEM) tarafından düzenlenecek eylemlere güçlü katılım çağrısı yapıldı. Ayrıca Şengal Meclisi Yurtdışı Temsilciliği ve FKE’nin 3 Ağustos günü İsviçre’nin Cenevre kentinde yapacağı merkezi yürüyüşe de katılım çağrısı yaptı.

Yazılı bir açıklama yapan NAV-DEM, Türk devleti ve bölge gericiliği tarafından büyütülüp geliştirilen DAİŞ çetelerinin bir yıl önce Şengal’e saldırarak, binlerce Êzîdî Kürdü katlettiği, yüzbinlerce insanın göç etmek zorunda kaldığını kaydetti. [...]

AKP hükümetinin siyasi soykırım operasyonları kapsamında her gün onlarca kişi gözaltına alınmaya devam ediyor. 
Siirt'in Ulus, Conkbayır ve Barış mahalleleri, Pervari ilçe merkez ile Pervari'ye bağlı Belenoluk (Hêşet) köyünde sabah saatlerinde özel harekat timleri ve askerler tarafından eş zamanlı ev baskınları yapıldı. Aralarında Siirt Belediye Meclis Üyesi Muzaffer Akan, BDP Pervari eski ilçe Başkanı Temel Özer'in de bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+