Sol Parti'den 'güzel hareket'

2013-01-11 08:10:04
Yazdir

PERWER YAŞ 08:11 / 11 Ocak 2013 BERLİN - 100 bin civarında Kürt göçmenin yaşadığı tahmin edilen Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti, 20 Ocak'ta sandık başına gidiyor. Seçimlerde Kürt siyasetçiler Gülten Kelloğlu Sol Parti'nin üçüncü sıra adayı, Yılmaz Kaba Celle'nin direk adayı. 2008'de seçilen 11 Sol Partili vekilinin maaşlarına yapılan 600 Euro'luk zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladıkları belirlendi. 5 yılda vekillerin bağışladığı toplam para miktarı 70 bin Euro.

Yılın sonuna doğru Almanya'da yapılacak federal seçimlerde ibrenin hangi partileri göstereceğinin ilk belirtisi 20 Ocak'ta sandık başına gidecek Aşağı Saksonya Eyaleti'nde ortaya çıkacak. Bu eyalette 2008 seçimlerinde Başbakan Merkel'in partisi CDU 42'lükle büyük başarı elde etmişti. SPD yüzde 30, FDP ve Yeşiller yüzde 8 ve Sol Parti (Die Linke) yüzde 7 oy almıştı.

Eyaletin bu seferki seçimleri Kürtler açısından da önemli. Bu eyalette 100 bin civarında Kürdistanlı göçmen yaşıyor, bunlardan 60 bine yakının Alman vatandaşı olduğu tahmin ediliyor. Kürt adaylar Gülten Kelloğlu ve Yılmaz Kaba da Sol Parti'nin listesinden eyalet meclisine girmek için yarışacak.

Sol Parti'nin yüzde 5'lik seçim barajını geçmesi halinde Kelloğlu'nun kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Kelloğlu partinin üçüncü sıra adayı. Yılmaz Kaba ise Ezidi Kürtlerin yoğun yaşadığı Celle, Hambühren ve Wietze kentlerinin direk adayı. Eyalette yaşayan Kürtler arasında haftalardır seçim çalışması yapan Kelloğlu ve Kaba, Alman vatandaşı olan Kürtlere "Oylarınıza sahip çıkın, 20 Ocak'ta muhakkak muhakkak sandık başına gidin" çağrısı yapıyorlar.

SOL PARTİLİLER ZAMMI BAĞIŞLADI

20 Ocak'taki seçim öncesi Sol Parti'ye ilişkin ise ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. 2008'de seçimin hemen ardından eyalet meclisi üyelerinin maaşlarına zam yapılması gündeme gelmişti. Sol Parti'nin karşı çıkmasına rağmen parlamenterlerin maaşına 600 Euro zam yapılmıştı. Ancak Sol Partililer, 5 yıl boyunca bu zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladılar.

Eyalet Meclisi Sol Parti Grup Başkanı Kreszentia Flauger toplam 70 bin Euro para bağışladıklarını ve bunun çocuk projeleri, kadın yardım kuruluşları ile AIDS ile mücadele projelerine harcandığını bildirdi. Sol Partili vekil Flauger "Zammı istemiyorduk, fakat böylelikle vatandaşın vergileriyle bize ödenen bu zammı insani amaçlar için kullanmayı tercih ettik" dedi.

MARDİN (DİHA) - Mardin'in Nusaybin ilçesinde YDG-H üyeleri polisin son dönemde artan baskılarına karşı Fırat Mahallesi'nin etrafında hendekler kazarak halkı birlikte nöbet tutmaya çağırdı.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyeleri Fırat Mahallesi'nin etrafında hendekler kazdı. [...]

URFA (DİHA) - 10 kişilik peşmerge yetkilisi Kobanê'ye giderken, sınır kapısı güzergâhında bulunan Çukobirlik'te bekletilen peşmergeleri ajansımız görüntüledi. Peşmergelerin Kobanê'ye geçmek için hazırlık yaptığı görülüyor. [...]

-Kobanê direnişi 45. gününde. Kobanê'deki çatışmalar takip ediliyor. 

- Peşmergelerin Kobanê’ye geçişleri ile ilgili gelişmeler takip edilecek.

-18 işçinin mahsur kaldığı Karaman'daki maden ocağındaki gelişmeler takip edilecek. 

-Hrant Dink cinayeti davası Çağlayan Adliyesi’nde görülecek.

- Kürt güçlerinin ortak savunma birimleri oluşturduğu bir dönemde Ulusal Kongre’nin toplanmasının zemininin daha da güçlendiğine vurgu yapan KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, tüm siyasi güçleri Ulusal Kongre çalışmalarını yeniden gündemlerine almaya ve bir an önce toplanması için hızla harekete geçmeye çağırdı. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Kobanê'de devam eden saldırılarda yaşamını yitiren YPG'li Ercan Kaya ve Abdullah Nas'ın cenazeleri Diyarbakır'da sloganlarla karşılandı. YPG'li Kaya ve Nas'ın cenazeleri yarın Siirt'e gönderilecek.

Rojava'nın Kobanê Kantonu'na yönelik IŞİD çetelerinin saldırısı sonucu yaşamını yitiren YPG'li Ercan Kaya (Gelhat Gabar) ve Abdullah Nas'ın (Miran Didêrî) cenazeleri, Urfa Adli Tıp Kurumu'ndan alındıktan sonra Diyarbakır'a doğru yola çıkarılmıştı. YPG savaşçılarının cenazeleri, Diyarbakır-Urfa yolunda bulunan Ava Petrol'de aralarında MEYA-DER ve DBP'li yöneticilerinde bulunduğu çok sayıda yurttaş tarafından karşılandı. [...]

VAN (DİHA) - Edremit Belediyesi, katı atıkların geri dönüşümü için tamamlanan projeyi hayata geçirdi.

Ekolojik belediyecilik hassasiyetiyle bir çok çalışmaya imza atan Van'ın Edremit Belediyesi, şimdi de tüketilen maddelerin yeniden kullanılabilir hale getirilmesine ilişkin hazırladığı katı atıkların geri dönüşümü projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında kağıt, plastik ve metal malzemenin geri dönüşümü için başta resmi kurumlar olmak üzere tüm özel ve kamuya açık kalabalık alanlara geri dönüşüm kutuları bırakılarak yurttaşların tükettiklerinin yeniden dönüşümü sağlanacak. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+