Sol Parti'den 'güzel hareket'

2013-01-11 08:10:04
Yazdir

PERWER YAŞ 08:11 / 11 Ocak 2013 BERLİN - 100 bin civarında Kürt göçmenin yaşadığı tahmin edilen Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti, 20 Ocak'ta sandık başına gidiyor. Seçimlerde Kürt siyasetçiler Gülten Kelloğlu Sol Parti'nin üçüncü sıra adayı, Yılmaz Kaba Celle'nin direk adayı. 2008'de seçilen 11 Sol Partili vekilinin maaşlarına yapılan 600 Euro'luk zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladıkları belirlendi. 5 yılda vekillerin bağışladığı toplam para miktarı 70 bin Euro.

Yılın sonuna doğru Almanya'da yapılacak federal seçimlerde ibrenin hangi partileri göstereceğinin ilk belirtisi 20 Ocak'ta sandık başına gidecek Aşağı Saksonya Eyaleti'nde ortaya çıkacak. Bu eyalette 2008 seçimlerinde Başbakan Merkel'in partisi CDU 42'lükle büyük başarı elde etmişti. SPD yüzde 30, FDP ve Yeşiller yüzde 8 ve Sol Parti (Die Linke) yüzde 7 oy almıştı.

Eyaletin bu seferki seçimleri Kürtler açısından da önemli. Bu eyalette 100 bin civarında Kürdistanlı göçmen yaşıyor, bunlardan 60 bine yakının Alman vatandaşı olduğu tahmin ediliyor. Kürt adaylar Gülten Kelloğlu ve Yılmaz Kaba da Sol Parti'nin listesinden eyalet meclisine girmek için yarışacak.

Sol Parti'nin yüzde 5'lik seçim barajını geçmesi halinde Kelloğlu'nun kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Kelloğlu partinin üçüncü sıra adayı. Yılmaz Kaba ise Ezidi Kürtlerin yoğun yaşadığı Celle, Hambühren ve Wietze kentlerinin direk adayı. Eyalette yaşayan Kürtler arasında haftalardır seçim çalışması yapan Kelloğlu ve Kaba, Alman vatandaşı olan Kürtlere "Oylarınıza sahip çıkın, 20 Ocak'ta muhakkak muhakkak sandık başına gidin" çağrısı yapıyorlar.

SOL PARTİLİLER ZAMMI BAĞIŞLADI

20 Ocak'taki seçim öncesi Sol Parti'ye ilişkin ise ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. 2008'de seçimin hemen ardından eyalet meclisi üyelerinin maaşlarına zam yapılması gündeme gelmişti. Sol Parti'nin karşı çıkmasına rağmen parlamenterlerin maaşına 600 Euro zam yapılmıştı. Ancak Sol Partililer, 5 yıl boyunca bu zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladılar.

Eyalet Meclisi Sol Parti Grup Başkanı Kreszentia Flauger toplam 70 bin Euro para bağışladıklarını ve bunun çocuk projeleri, kadın yardım kuruluşları ile AIDS ile mücadele projelerine harcandığını bildirdi. Sol Partili vekil Flauger "Zammı istemiyorduk, fakat böylelikle vatandaşın vergileriyle bize ödenen bu zammı insani amaçlar için kullanmayı tercih ettik" dedi.

ANKARA (DİHA) - AKP'de Merkez Karar Yürütme Kurulu'na (MKYK) devredilen yetkileriyle ilgili sorulan soruya Başbakan Ahmet Davuoğlu, "Basın toplantısı değil bu, çok teşekkürler" diye yanıt verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Mayıs dolayısıyla Çankaya Köşkü’nde bir grup işçiyi ağırlamasının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. AKP’nin önceki gün gerçekleştirilen MKYK toplantısında kendisinden alınan “il ve ilçe başkanı atama yetkisi” ile ilgili soruya yanıt vermeyen Davutoğlu “Basın toplantısı değil bu, çok teşekkürler” diye geçiştirdi. [...]

Türk ordusunun Aralık 2015’te Medya Savunma Alanları'na yönelik yaptığı hava saldırısında yaşamlarını yitiren Vedat Yoldaş (Haki Amed), Cahit Yüksel (Serhat Xerzan), Muhtesim Özdoğan (Şivan Deniz) ve Adem Atış(Qehreman Digor) Fransa'nin başkenti Paris'te anıldı.

Anma, Paris'in Villiers le Bel Toplum Merkezinde saat 14 00’de başladı. 4 HPG gerillasının resimleri, mumlar ve güllerle bir köşe oluşturuldu. Bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan anmada Kürt siyasetçi-yazar Fuat Kav, bir konuşma yaptı. [...]

Urfa'da emek örgütleri KESK, TMMOB, TTB öncülüğünde Topçu Meydanı'nda düzenlenecek 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlamaları, Antep Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan saldırı nedeniyle iptal edildi.

Emek örgütleri SMS aracılığı ile kutlamaların iptal edildiğini duyurdu. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf