Sol Parti'den 'güzel hareket'

2013-01-11 08:10:04
Yazdir

PERWER YAŞ 08:11 / 11 Ocak 2013 BERLİN - 100 bin civarında Kürt göçmenin yaşadığı tahmin edilen Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti, 20 Ocak'ta sandık başına gidiyor. Seçimlerde Kürt siyasetçiler Gülten Kelloğlu Sol Parti'nin üçüncü sıra adayı, Yılmaz Kaba Celle'nin direk adayı. 2008'de seçilen 11 Sol Partili vekilinin maaşlarına yapılan 600 Euro'luk zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladıkları belirlendi. 5 yılda vekillerin bağışladığı toplam para miktarı 70 bin Euro.

Yılın sonuna doğru Almanya'da yapılacak federal seçimlerde ibrenin hangi partileri göstereceğinin ilk belirtisi 20 Ocak'ta sandık başına gidecek Aşağı Saksonya Eyaleti'nde ortaya çıkacak. Bu eyalette 2008 seçimlerinde Başbakan Merkel'in partisi CDU 42'lükle büyük başarı elde etmişti. SPD yüzde 30, FDP ve Yeşiller yüzde 8 ve Sol Parti (Die Linke) yüzde 7 oy almıştı.

Eyaletin bu seferki seçimleri Kürtler açısından da önemli. Bu eyalette 100 bin civarında Kürdistanlı göçmen yaşıyor, bunlardan 60 bine yakının Alman vatandaşı olduğu tahmin ediliyor. Kürt adaylar Gülten Kelloğlu ve Yılmaz Kaba da Sol Parti'nin listesinden eyalet meclisine girmek için yarışacak.

Sol Parti'nin yüzde 5'lik seçim barajını geçmesi halinde Kelloğlu'nun kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Kelloğlu partinin üçüncü sıra adayı. Yılmaz Kaba ise Ezidi Kürtlerin yoğun yaşadığı Celle, Hambühren ve Wietze kentlerinin direk adayı. Eyalette yaşayan Kürtler arasında haftalardır seçim çalışması yapan Kelloğlu ve Kaba, Alman vatandaşı olan Kürtlere "Oylarınıza sahip çıkın, 20 Ocak'ta muhakkak muhakkak sandık başına gidin" çağrısı yapıyorlar.

SOL PARTİLİLER ZAMMI BAĞIŞLADI

20 Ocak'taki seçim öncesi Sol Parti'ye ilişkin ise ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. 2008'de seçimin hemen ardından eyalet meclisi üyelerinin maaşlarına zam yapılması gündeme gelmişti. Sol Parti'nin karşı çıkmasına rağmen parlamenterlerin maaşına 600 Euro zam yapılmıştı. Ancak Sol Partililer, 5 yıl boyunca bu zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladılar.

Eyalet Meclisi Sol Parti Grup Başkanı Kreszentia Flauger toplam 70 bin Euro para bağışladıklarını ve bunun çocuk projeleri, kadın yardım kuruluşları ile AIDS ile mücadele projelerine harcandığını bildirdi. Sol Partili vekil Flauger "Zammı istemiyorduk, fakat böylelikle vatandaşın vergileriyle bize ödenen bu zammı insani amaçlar için kullanmayı tercih ettik" dedi.

HABER MERKEZİ (DİHA) - Ortadoğu'da kaçırdığı insanlarla ve onlara uyguladıkları insanlık dışı yöntemlerle bilinen el Kaide, bu yöntemle bir yılda 45 milyon Dolar kaynak elde etti.

El Kaide'ye karşı yaptırımları gözlemlemekle yükümlü Birleşmiş Milletler (BM) uzmanı Yotsna Lalji, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Terör Karşıtı Komite toplantısında DAİŞ'in finansal kaynaklarına ilişkin bir rapor açıkladı. Uzman Lalji tarafından açıklanan rapora göre kaçırdığı insanların ailelerinden veya ülkelerinden fidye alan, aksi taktirde rehinelere insanlık dışı yöntemler uygulayan el Kaide, bu yöntemle bir yıl içinde 45 milyon Dolara varan kaynak elde etti. [...]

İzmir'deki kadınlar erkek ve devlet şiddetine karşı sokağa çıktı. Rojava kadın devriminin selamlandığı eylemde Ortadoğulu kadınlarla dayanışma çağrısı yapıldı.

25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü vesilesiyle yüzlerce kadın Alsancak Garı'nda bir araya geldi. "Savaşa, IŞİD vahşetine, erkek egemenliğine, kadın katliamlarına, nefret cinayetlerine direniyoruz" pankartı altında İzmir Kadın Platformu adıyla toplanan kadınlar, Arin Mirkan ve Kader Ortakaya'nın fotoğrafları ile "Kadınlar savaş istemiyor", "Erkek devlet, yıkacağız elbet" yazılı dövizler taşıdı. [...]

Video
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+