Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Batman'da konuştu- Video


Sol Parti'den 'güzel hareket'

2013-01-11 08:10:04
Yazdir
PERWER YAŞ 08:11 / 11 Ocak 2013 BERLİN - 100 bin civarında Kürt göçmenin yaşadığı tahmin edilen Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti, 20 Ocak'ta sandık başına gidiyor. Seçimlerde Kürt siyasetçiler Gülten Kelloğlu Sol Parti'nin üçüncü sıra adayı, Yılmaz Kaba Celle'nin direk adayı. 2008'de seçilen 11 Sol Partili vekilinin maaşlarına yapılan 600 Euro'luk zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladıkları belirlendi. 5 yılda vekillerin bağışladığı toplam para miktarı 70 bin Euro.

Yılın sonuna doğru Almanya'da yapılacak federal seçimlerde ibrenin hangi partileri göstereceğinin ilk belirtisi 20 Ocak'ta sandık başına gidecek Aşağı Saksonya Eyaleti'nde ortaya çıkacak. Bu eyalette 2008 seçimlerinde Başbakan Merkel'in partisi CDU 42'lükle büyük başarı elde etmişti. SPD yüzde 30, FDP ve Yeşiller yüzde 8 ve Sol Parti (Die Linke) yüzde 7 oy almıştı.

Eyaletin bu seferki seçimleri Kürtler açısından da önemli. Bu eyalette 100 bin civarında Kürdistanlı göçmen yaşıyor, bunlardan 60 bine yakının Alman vatandaşı olduğu tahmin ediliyor. Kürt adaylar Gülten Kelloğlu ve Yılmaz Kaba da Sol Parti'nin listesinden eyalet meclisine girmek için yarışacak.

Sol Parti'nin yüzde 5'lik seçim barajını geçmesi halinde Kelloğlu'nun kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Kelloğlu partinin üçüncü sıra adayı. Yılmaz Kaba ise Ezidi Kürtlerin yoğun yaşadığı Celle, Hambühren ve Wietze kentlerinin direk adayı. Eyalette yaşayan Kürtler arasında haftalardır seçim çalışması yapan Kelloğlu ve Kaba, Alman vatandaşı olan Kürtlere "Oylarınıza sahip çıkın, 20 Ocak'ta muhakkak muhakkak sandık başına gidin" çağrısı yapıyorlar.

SOL PARTİLİLER ZAMMI BAĞIŞLADI

20 Ocak'taki seçim öncesi Sol Parti'ye ilişkin ise ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. 2008'de seçimin hemen ardından eyalet meclisi üyelerinin maaşlarına zam yapılması gündeme gelmişti. Sol Parti'nin karşı çıkmasına rağmen parlamenterlerin maaşına 600 Euro zam yapılmıştı. Ancak Sol Partililer, 5 yıl boyunca bu zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladılar.

Eyalet Meclisi Sol Parti Grup Başkanı Kreszentia Flauger toplam 70 bin Euro para bağışladıklarını ve bunun çocuk projeleri, kadın yardım kuruluşları ile AIDS ile mücadele projelerine harcandığını bildirdi. Sol Partili vekil Flauger "Zammı istemiyorduk, fakat böylelikle vatandaşın vergileriyle bize ödenen bu zammı insani amaçlar için kullanmayı tercih ettik" dedi.

HABER MERKEZİ (DİHA) - Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), başta Diyarbakır olmak üzere birçok kentte dergah ve kitap evleri vasıtasıyla kurduğu ağ ile birçok kişiyi sınırdan geçirerek Suriye'nin Suluk kentine gönderdiği ortaya çıktı. [...]

Lice yakınlarında LPG yüklü tankerin devrilerek infilak etmesi sonucu yakında bulunan 2 yolcu otobüsü ve bir araçta bulunanlardan yanarak yaralanan 66 kişiden 2 kişi daha kaldırıldıkları hastanelerde yaşamlarını yitirdi. Faciada yaşamını yitirenlerin sayısı hayatını kaybeden bu iki kişi ile birlikte 6'ya yükseldi. 

Amed'in Lice ilçesine bağlı Ergin köyü yakınlarında, Lice-Genç karayolunun 15'inci kilometresinde seyir halinde olan LPG yüklü tankerin devrilmesinin ardından patlamasıyla yaşanan faciada yaralananlardan 2 kişinin daha yaşamını yitirdi. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - İsrail'in Gazze'ye yönelik havadan, karadan ve denizden saldırıları ile Filistinli katliamı sürerken, ilk kez Birleşmiş Milletler'den (BM) İsrail'in savaş suçu işlemiş olabileceğine ilişkin bir cılız da olsa bir ses yükseldi. İsrail merkezli Haaretz Gazetesi, internet sitesinde yayınladığı haberinde, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay'ın 'İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarında belki savaş suçu işlemiş olabileceği' şeklindeki sözlerine yer verdi.

İsrail'in 8 Temmuz'dan bu yana sürdürdüğü Filistin katliamı ilk kez Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dillendirildi. [...]

HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın seçim kampanyası çerçevesinde  Garanti Bankası Diyarbakır Şubesi'nde bağış için açtığı hesabın aktif olduğu bildirildi. Bir önceki açıklamada hesabın iptal edildiği belirtilmişti.

HDP tarafından yapılan yeni açıklamada, "Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Selahattin Demirtaş'ın Garanti Bankası Diyarbakır Şubesindeki kamusal bağış hesabı aktif, açık haldedir. Bugünkü haberler YSK'nın bankalara ilişkin kararından kaynaklanmıştır. Bu kararın Sayın Demirtaş’ın hesabıyla ilgisi bulunmamaktadır. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+