Sol Parti'den 'güzel hareket'

2013-01-11 08:10:04
Yazdir

PERWER YAŞ 08:11 / 11 Ocak 2013 BERLİN - 100 bin civarında Kürt göçmenin yaşadığı tahmin edilen Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti, 20 Ocak'ta sandık başına gidiyor. Seçimlerde Kürt siyasetçiler Gülten Kelloğlu Sol Parti'nin üçüncü sıra adayı, Yılmaz Kaba Celle'nin direk adayı. 2008'de seçilen 11 Sol Partili vekilinin maaşlarına yapılan 600 Euro'luk zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladıkları belirlendi. 5 yılda vekillerin bağışladığı toplam para miktarı 70 bin Euro.

Yılın sonuna doğru Almanya'da yapılacak federal seçimlerde ibrenin hangi partileri göstereceğinin ilk belirtisi 20 Ocak'ta sandık başına gidecek Aşağı Saksonya Eyaleti'nde ortaya çıkacak. Bu eyalette 2008 seçimlerinde Başbakan Merkel'in partisi CDU 42'lükle büyük başarı elde etmişti. SPD yüzde 30, FDP ve Yeşiller yüzde 8 ve Sol Parti (Die Linke) yüzde 7 oy almıştı.

Eyaletin bu seferki seçimleri Kürtler açısından da önemli. Bu eyalette 100 bin civarında Kürdistanlı göçmen yaşıyor, bunlardan 60 bine yakının Alman vatandaşı olduğu tahmin ediliyor. Kürt adaylar Gülten Kelloğlu ve Yılmaz Kaba da Sol Parti'nin listesinden eyalet meclisine girmek için yarışacak.

Sol Parti'nin yüzde 5'lik seçim barajını geçmesi halinde Kelloğlu'nun kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Kelloğlu partinin üçüncü sıra adayı. Yılmaz Kaba ise Ezidi Kürtlerin yoğun yaşadığı Celle, Hambühren ve Wietze kentlerinin direk adayı. Eyalette yaşayan Kürtler arasında haftalardır seçim çalışması yapan Kelloğlu ve Kaba, Alman vatandaşı olan Kürtlere "Oylarınıza sahip çıkın, 20 Ocak'ta muhakkak muhakkak sandık başına gidin" çağrısı yapıyorlar.

SOL PARTİLİLER ZAMMI BAĞIŞLADI

20 Ocak'taki seçim öncesi Sol Parti'ye ilişkin ise ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. 2008'de seçimin hemen ardından eyalet meclisi üyelerinin maaşlarına zam yapılması gündeme gelmişti. Sol Parti'nin karşı çıkmasına rağmen parlamenterlerin maaşına 600 Euro zam yapılmıştı. Ancak Sol Partililer, 5 yıl boyunca bu zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladılar.

Eyalet Meclisi Sol Parti Grup Başkanı Kreszentia Flauger toplam 70 bin Euro para bağışladıklarını ve bunun çocuk projeleri, kadın yardım kuruluşları ile AIDS ile mücadele projelerine harcandığını bildirdi. Sol Partili vekil Flauger "Zammı istemiyorduk, fakat böylelikle vatandaşın vergileriyle bize ödenen bu zammı insani amaçlar için kullanmayı tercih ettik" dedi.
HDP’nin Urfa İl Örgütü'nün 1'inci olağan Kongresi'nde konuşan Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye ve Rojava'da iki çizginin var olduğuna dikkat çekti. "İki çizgi var. Hem Rojava'da, hem burada. Bir tanesi diyor 'Ben nasıl istiyorsam öyle yaşayacaksın yoksa seni keserim' o çizginin Suriye'deki temsilcisi IŞİD ve benzerleridir. Türkiye'deki temsilcisi ise AKP, MHP, CHP'dir. İkinci çizgi ise 'Senin kimliğin, anlayışın ne olursa olsun bir arada eşitçe, özgürce yaşayalım' diyen çizgidir. İşte bu çizginin Türkiye'deki temsilcisi HDP'dir. Rojava'da ise PYD'dir onun kahramanları ise YPG'dir ve YPJ'dir" diye konuştu. [...]

URFA (DİHA) - Sınır hattındaki Mehser ve Miseynter köylerinde nöbet eylemlerini sürdüren yüzlerce kişi, Miştenur Tepesi’nin özgürleştirilmesini, Mehser ve Miseynter arasında yaptıkları meşaleli yürüyüşle selamladı. [...]

MARDİN (DİHA)- DBP ve HDP Midyat ilçe örgütleri, Cizre'de son dönemlerde yaşanan çocuk katliamlarına "dur" demek için yürüyüş düzenledi.

DBP ve HDP Midyat ilçe örgütleri, Cizre'de son dönemlerde yaşanan çocuk katliamlarına "dur" demek için yürüyüş düzenledi. [...]

Paris ve çevresinde yaşayan Aleviler, uzun süredir FEDA tarafından yürütülen çalışmalarının sonucu Paris'te Pir Sultan Alevi Dergahı'nı açtı. Bugün yapılan açılışa Alevilerin ilgisi yoğundu.

Dergahın açılış konuşması saat 15.00'de Eşbaşkanlar Bemal Dersim, Erdoğan Ergin tarafından gerçekleştirildi. "Amacımız özünden ve içeriğinden koparılmak istenen inancımızın yaşatılmasıdır. Biliniyor Alevilik bugüne kadar Kutsal Alevi Ocaklarıyla (dergahlarla) günümüze kadar yaşatılabilmiştir. [...]

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için düzenlenen mitinge binlerce kişi katıldı. Mitingte konuşan Öcalan’a özgürlük Platform Sözcülerinden Hüseyin Koçuk, “Önder Apo Kürdistan’dır. İnsanlık onurudur. Önder Apo özgürleşmeden barış gelmez. Artık önderimizi tek bir saat olsun içerde bırakmaya tahammülümüz kalmadı” dedi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+