Sol Parti'den 'güzel hareket'

2013-01-11 08:10:04
Yazdir

PERWER YAŞ 08:11 / 11 Ocak 2013 BERLİN - 100 bin civarında Kürt göçmenin yaşadığı tahmin edilen Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti, 20 Ocak'ta sandık başına gidiyor. Seçimlerde Kürt siyasetçiler Gülten Kelloğlu Sol Parti'nin üçüncü sıra adayı, Yılmaz Kaba Celle'nin direk adayı. 2008'de seçilen 11 Sol Partili vekilinin maaşlarına yapılan 600 Euro'luk zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladıkları belirlendi. 5 yılda vekillerin bağışladığı toplam para miktarı 70 bin Euro.

Yılın sonuna doğru Almanya'da yapılacak federal seçimlerde ibrenin hangi partileri göstereceğinin ilk belirtisi 20 Ocak'ta sandık başına gidecek Aşağı Saksonya Eyaleti'nde ortaya çıkacak. Bu eyalette 2008 seçimlerinde Başbakan Merkel'in partisi CDU 42'lükle büyük başarı elde etmişti. SPD yüzde 30, FDP ve Yeşiller yüzde 8 ve Sol Parti (Die Linke) yüzde 7 oy almıştı.

Eyaletin bu seferki seçimleri Kürtler açısından da önemli. Bu eyalette 100 bin civarında Kürdistanlı göçmen yaşıyor, bunlardan 60 bine yakının Alman vatandaşı olduğu tahmin ediliyor. Kürt adaylar Gülten Kelloğlu ve Yılmaz Kaba da Sol Parti'nin listesinden eyalet meclisine girmek için yarışacak.

Sol Parti'nin yüzde 5'lik seçim barajını geçmesi halinde Kelloğlu'nun kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Kelloğlu partinin üçüncü sıra adayı. Yılmaz Kaba ise Ezidi Kürtlerin yoğun yaşadığı Celle, Hambühren ve Wietze kentlerinin direk adayı. Eyalette yaşayan Kürtler arasında haftalardır seçim çalışması yapan Kelloğlu ve Kaba, Alman vatandaşı olan Kürtlere "Oylarınıza sahip çıkın, 20 Ocak'ta muhakkak muhakkak sandık başına gidin" çağrısı yapıyorlar.

SOL PARTİLİLER ZAMMI BAĞIŞLADI

20 Ocak'taki seçim öncesi Sol Parti'ye ilişkin ise ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. 2008'de seçimin hemen ardından eyalet meclisi üyelerinin maaşlarına zam yapılması gündeme gelmişti. Sol Parti'nin karşı çıkmasına rağmen parlamenterlerin maaşına 600 Euro zam yapılmıştı. Ancak Sol Partililer, 5 yıl boyunca bu zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladılar.

Eyalet Meclisi Sol Parti Grup Başkanı Kreszentia Flauger toplam 70 bin Euro para bağışladıklarını ve bunun çocuk projeleri, kadın yardım kuruluşları ile AIDS ile mücadele projelerine harcandığını bildirdi. Sol Partili vekil Flauger "Zammı istemiyorduk, fakat böylelikle vatandaşın vergileriyle bize ödenen bu zammı insani amaçlar için kullanmayı tercih ettik" dedi.

"Vatanın varlığını ve birliğini bozmak" iddiasıyla tutuklanan Van'ın Edremit İlçe Belediyesi Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin ve daha önce tutuklanan belediye çalışanlarının çalışma arkadaşları belediye hizmet binası önünde eylem yaptı.

'ÇÖZÜM SUNMAYAN TÜM SİSTEMLERİN KARŞISINDAYIZ'

KJA aktivistleri, DBP ve HDP yöneticileri, belediye meclis üyeleri ve çalışanlarının da katıldığı eylemde konuşan Belediye Meclis Üyesi Mehtap Dinçer, tutuklamaların hukuksuz olduğuna dikkat çekerek, "Belediyemizin hizmetlerini ve çalışanlarımızı hedef alan tutuklamaları kınıyoruz. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Silopi'de keskin nişancılar tarafından hedef alınarak katledilen Fatma Ay'ın cenazesi otopsi yapılmak üzere Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, ağır yaralanan kızı Berfin ise Diyarbakır'a sevk edildi.

Şırnak'ın Silopi ilçesinde evlerinin damında uyurken keskin nişancılar tarafından hedef alınarak katledilen Fatma Ay'ın cenazesi otopsi yapılmak üzere Şırnak Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Otopsi işlemlerinin ardından Ay'ın cenazesi defnedilmek üzere tekrar Silopi'ye getirilecek.

Öte yandan ağır yaralanan Berfin Ökten ise, yapılan ilk müdahalenin ardından Diyarbakır Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldığı öğrenildi. [...]

DAİŞ çetelerinin Suriye’de işgal ettikleri bölgelerdeki insanlık dışı infazlarının artarak devam ettiği bildiriliyor. Çetelerin Haziran 2014’den bu yana infaz ettiği ve çoğunluğu sivillerden oluşan kişilerin sayısı 3 bin 156 olarak verildi.

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) yerel kaynaklara dayandırdığı bilançoya göre, 29 Temmuz ile 29 Ağustos tarihleri arasında 91 kişi DAİŞ çetelerince infaz edilirken, bu kişilerden 32’si sivil idi. [...]

Yunanistan’da 20 Eylül’de yapılacak erken genel seçimlerde radikal sol koalisyon Syriza’nın yeniden birinci güç olmasına kesin gözüyle bakılırken, Aleksis Tsipras ‘eski sistemin partileriyle’ yürümeyeceklerini yineledi.

Haftalık Realnews gazetesine konuşan Syriza lideri Aleksis Tsipras, seçmenlere seslenerek 20 Eylül’de partisine parlamentoda ‘güçlü bir dönem ve çoğunluk’ sağlaması çağrısında bulundu. Beklentisinin ‘basit, açık ve demokratik’ olduğunu vurgulayan Tsipras, önümüdeki 4 yıl boyunca güçlü bir iktidara ihtiyaç olduğunu söyledi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+