Sol Parti'den 'güzel hareket'

2013-01-11 08:10:04
Yazdir

PERWER YAŞ 08:11 / 11 Ocak 2013 BERLİN - 100 bin civarında Kürt göçmenin yaşadığı tahmin edilen Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti, 20 Ocak'ta sandık başına gidiyor. Seçimlerde Kürt siyasetçiler Gülten Kelloğlu Sol Parti'nin üçüncü sıra adayı, Yılmaz Kaba Celle'nin direk adayı. 2008'de seçilen 11 Sol Partili vekilinin maaşlarına yapılan 600 Euro'luk zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladıkları belirlendi. 5 yılda vekillerin bağışladığı toplam para miktarı 70 bin Euro.

Yılın sonuna doğru Almanya'da yapılacak federal seçimlerde ibrenin hangi partileri göstereceğinin ilk belirtisi 20 Ocak'ta sandık başına gidecek Aşağı Saksonya Eyaleti'nde ortaya çıkacak. Bu eyalette 2008 seçimlerinde Başbakan Merkel'in partisi CDU 42'lükle büyük başarı elde etmişti. SPD yüzde 30, FDP ve Yeşiller yüzde 8 ve Sol Parti (Die Linke) yüzde 7 oy almıştı.

Eyaletin bu seferki seçimleri Kürtler açısından da önemli. Bu eyalette 100 bin civarında Kürdistanlı göçmen yaşıyor, bunlardan 60 bine yakının Alman vatandaşı olduğu tahmin ediliyor. Kürt adaylar Gülten Kelloğlu ve Yılmaz Kaba da Sol Parti'nin listesinden eyalet meclisine girmek için yarışacak.

Sol Parti'nin yüzde 5'lik seçim barajını geçmesi halinde Kelloğlu'nun kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Kelloğlu partinin üçüncü sıra adayı. Yılmaz Kaba ise Ezidi Kürtlerin yoğun yaşadığı Celle, Hambühren ve Wietze kentlerinin direk adayı. Eyalette yaşayan Kürtler arasında haftalardır seçim çalışması yapan Kelloğlu ve Kaba, Alman vatandaşı olan Kürtlere "Oylarınıza sahip çıkın, 20 Ocak'ta muhakkak muhakkak sandık başına gidin" çağrısı yapıyorlar.

SOL PARTİLİLER ZAMMI BAĞIŞLADI

20 Ocak'taki seçim öncesi Sol Parti'ye ilişkin ise ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. 2008'de seçimin hemen ardından eyalet meclisi üyelerinin maaşlarına zam yapılması gündeme gelmişti. Sol Parti'nin karşı çıkmasına rağmen parlamenterlerin maaşına 600 Euro zam yapılmıştı. Ancak Sol Partililer, 5 yıl boyunca bu zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladılar.

Eyalet Meclisi Sol Parti Grup Başkanı Kreszentia Flauger toplam 70 bin Euro para bağışladıklarını ve bunun çocuk projeleri, kadın yardım kuruluşları ile AIDS ile mücadele projelerine harcandığını bildirdi. Sol Partili vekil Flauger "Zammı istemiyorduk, fakat böylelikle vatandaşın vergileriyle bize ödenen bu zammı insani amaçlar için kullanmayı tercih ettik" dedi.

IŞİD çetelerinin Kobanê Kantonu’na tank ve toplarla saldırısına karşı YPG ve YPJ güçlerinin direnişi sürüyor. Kürtlere ikinci Şengal katliamının Kobanê’de yaşatılmak istendiğini belirten Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, "Kimse bizim teslim olmamızı ya da topraklarımızı terk etmemizi beklemesin. Kanımızın son damlasına kadar direneceğiz. Çeteciler Kobanê'ye giremeyecek. Gerekirse onları kanımızda boğarız" dedi. [...]

Amed, Hakkari ve Şırnak'ta Kürtçe eğitim için yapılan ve 17 Eylül'de eğitime açılan okullardaki Kürtçe eğitimin engellenmesi, Bitlis’in Hizan İlçesinde “alternatif okul” eylemiyle protesto edildi.

 

 

Bitlis’in Hizan ilçesinde aralarında Hizan Belediyesi Eş Başkanı Ruken Yıldırım, HDP ve DBP ilçe yöneticileri ile yaklaşık 100 kadar öğrenci ile velilerinin bulunduğu grup kent merkezindeki Feqiye Teyran Parkı’nda bir araya gelerek iktidarın Kürtçe okullar ve anadil eğitimine yönelik baskılarını protesto etti. [...]

Kürtçe okulların mühürlenmesini protesto eden YDG-H'liler Amed, Siirt ve Nusaybin'de Türk okullara molotoflu eylemler gerçekleştirdi. 

Alınan bilgilere göre, Amed'in Bağlar ilçesi,  Kaynartepe Mahallesi 258. sokakta bulunan Vehbi Koç İlkokulu ile 5 Nisan Mahallesi 766 sokakta bulunan Hürriyet İlkokuluna eş zamanlı olarak tahrip gücü yüksek ses bombalı eylem düzenlendi.

Her iki olayda okullarda maddi hasar meydana gelirken, olaylardan sonra okul yöneticileri ve polis olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Siirt'te merkeze bağlı Doluharman ve Tuzkuyu köylerinde iki okul ise benzin dökülerek ateşe verildi. [...]

Fransa’nın birçok kentinde yapılacak eylemlerle ve gösterilerle IŞİD’in Kobanê ve Şengal saldırıları protesto edilecek. CDK-F Fransa Demokratik Kürdistan Koordinasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada Fransa’da yaşayan tüm Kürdistanlılar ve devrimci-demokrat kurumlar eyleme katılmaya çağrıldı.

Fransa’nın değişik kentlerinde Demokratik Kürt Toplum Merkezleri’ne tarafından Cumartesi günü gerçekleştirilecek eylemler dışında hafta içi ise çadır eylemlerinin gelişeceği belirtilen açıklamada IŞİD’in Güney Kürdistan’dan sonra bu kez Rojava’da büyük katliamlara giriştiğinin altı çizildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+