Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, Hakkari'de konuştu - Video

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş - Bayram özel imc tv - Video


Sol Parti'den 'güzel hareket'

2013-01-11 08:10:04
Yazdir
PERWER YAŞ 08:11 / 11 Ocak 2013 BERLİN - 100 bin civarında Kürt göçmenin yaşadığı tahmin edilen Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti, 20 Ocak'ta sandık başına gidiyor. Seçimlerde Kürt siyasetçiler Gülten Kelloğlu Sol Parti'nin üçüncü sıra adayı, Yılmaz Kaba Celle'nin direk adayı. 2008'de seçilen 11 Sol Partili vekilinin maaşlarına yapılan 600 Euro'luk zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladıkları belirlendi. 5 yılda vekillerin bağışladığı toplam para miktarı 70 bin Euro.

Yılın sonuna doğru Almanya'da yapılacak federal seçimlerde ibrenin hangi partileri göstereceğinin ilk belirtisi 20 Ocak'ta sandık başına gidecek Aşağı Saksonya Eyaleti'nde ortaya çıkacak. Bu eyalette 2008 seçimlerinde Başbakan Merkel'in partisi CDU 42'lükle büyük başarı elde etmişti. SPD yüzde 30, FDP ve Yeşiller yüzde 8 ve Sol Parti (Die Linke) yüzde 7 oy almıştı.

Eyaletin bu seferki seçimleri Kürtler açısından da önemli. Bu eyalette 100 bin civarında Kürdistanlı göçmen yaşıyor, bunlardan 60 bine yakının Alman vatandaşı olduğu tahmin ediliyor. Kürt adaylar Gülten Kelloğlu ve Yılmaz Kaba da Sol Parti'nin listesinden eyalet meclisine girmek için yarışacak.

Sol Parti'nin yüzde 5'lik seçim barajını geçmesi halinde Kelloğlu'nun kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Kelloğlu partinin üçüncü sıra adayı. Yılmaz Kaba ise Ezidi Kürtlerin yoğun yaşadığı Celle, Hambühren ve Wietze kentlerinin direk adayı. Eyalette yaşayan Kürtler arasında haftalardır seçim çalışması yapan Kelloğlu ve Kaba, Alman vatandaşı olan Kürtlere "Oylarınıza sahip çıkın, 20 Ocak'ta muhakkak muhakkak sandık başına gidin" çağrısı yapıyorlar.

SOL PARTİLİLER ZAMMI BAĞIŞLADI

20 Ocak'taki seçim öncesi Sol Parti'ye ilişkin ise ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. 2008'de seçimin hemen ardından eyalet meclisi üyelerinin maaşlarına zam yapılması gündeme gelmişti. Sol Parti'nin karşı çıkmasına rağmen parlamenterlerin maaşına 600 Euro zam yapılmıştı. Ancak Sol Partililer, 5 yıl boyunca bu zammı insani yardım kuruluşlarına bağışladılar.

Eyalet Meclisi Sol Parti Grup Başkanı Kreszentia Flauger toplam 70 bin Euro para bağışladıklarını ve bunun çocuk projeleri, kadın yardım kuruluşları ile AIDS ile mücadele projelerine harcandığını bildirdi. Sol Partili vekil Flauger "Zammı istemiyorduk, fakat böylelikle vatandaşın vergileriyle bize ödenen bu zammı insani amaçlar için kullanmayı tercih ettik" dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), Türk ordusunun gerilla bölgelerine yönelik havan ve obüs saldırılarına karşılık verildiğini belirterek, bir obüs mevzisinin imha edildiği, bir aracın imha edildiği, bir tankın da darbelendiğini bildirdi.

HPG-BİM,  Türk ordusunun saldırılarının 28 Temmuz gün Oramar bölgesine yönelik gerçekleştiğini belirtirken, gerilla güçlerinin de bu saldırıya karşılık verdiğini açıkladı. [...]

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 'bulamadığı' 17.11 milimetre büyüklüğündeki tümörü, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi buldu. Hastane, ağır hasta tutsak Hakan Gölünç'ün tedavisinin yapılabilmesi için tahliye edilmesini istedi.

Ağır hasta tutuklu Hakan Gölünç'ün beyninde tümör var ve 12 kez ameliyat oldu. Beynindeki tümör, 20 Eylül 2012 tarihi itibariyle 17.11 mm büyüklüğüne ulaştı. Tümör nedeniyle sağ gözü tamamen göremez durumda. Sol gözde de yüzde 24 görme kaybı bulunuyor. Tümör ameliyatından sonra epilepsi hastalığına yakalanan Gölünç, sürekli bayılıyor ve krize giriyor. Anti-epileptik ilaçları düzenli olarak zamanında alması gerekiyor. [...]

SİİRT (DİHA) - Siirt'te meydana gelen trafik kazasında baba ve iki oğlu yaşamını yitirirken 3 kişi de yaralandı.

Alınan bilgiye göre, bayram ziyareti için gittikleri Şirvan ilçesinden Siirt'e dönen Ekrem Karanfil yönetimindeki 56 AP 485 plakalı otomobil, Siirt-Şirvan karayolunun 8. kilometresinde şarampole yuvarlandı.
Kazada otomobil sürücüsü Ekrem Karanfil ile araçta bulunan çocukları Tahir ve Asım Karanfil, olay yerinde hayatını kaybetti.
Yaralılar Aslım ve Şeyma Karanfil ile Ayşe Tülin, Siirt Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, olayın duyulmasından sonra Siirt Belediye Eş Başkanı Belkiza Beştaş Epözdemir olay yerine giderek, Karanfil ailesine başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerinde bulundu. [...]

İSMAİL ESKİN

KOBANÊ (DİHA)
- IŞİD'in saldırılarını bayramda da direniş ile karşılayan YPG ve YPJ savaşçıları, IŞİD'in "Bayramda Kobanê'de olacağız" iddiasını hatırlatarak, hala gelen kimsenin olmadığını ve Kobanê halkının onlara gereken cevabı vereceğini belirtti. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+