Mor Gabriel Manastırı arazisi hazineye devredildi

2012-11-18 09:30:23
Yazdir

ANF 09:20 / 17 Kasım 2012 Mardin - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mardin Midyat’taki 1615 yıllık Süryani Manastırı Mor Gabriel’in ‘arazilerinin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozmasının ardından yapılan karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece manastırın 276 dönüm araziyi işgal ettiğini belirterek Hazine’ye tescil edildi.

Gerekçeli kararda, davalı vakıf tarafından 1935 yılında bildirilen beyannamede, taşınmazların miktarı, mevkii ve sırlarının yazılı olmaması nedeniyle bu taşınmazların bahsi geçen beyanname kapsamındaki taşınmazlardan olduğu için davalı vakıf tarafından kanıtlanmadığı savunuldu. Kararda, ayrıca dava konusu taşınmazların vakfa bağış yolu ile geçtiğine ilişkin iddianın duruşmada dinlenilen yerel bilirkişi ve tanıklar tarafından doğru olmadığının bildirildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, dairenin bozma kararına uyulması gerektiği ifade edildi. Vakıf karar düzeltme talebinde bulununca Kurul, dosyayı yeniden gündemine aldı. Kurul, vakfın karar düzeltme istemini reddetti.

KARAR AİHM’E GİDECEK

Mor Gabriel Manastırı Başkanı Kuryakos Ergün Yargıtay’ın kararıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konunun böyle olacağı belliydi. 1974 yılında Yargıtay bir karar almıştı. O kararda ‘Bizler için Türkiye’de yabancı gayrimüslümler’ ifadesini kullanmıştı. Kanunlarda ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın, bu zihniyet düzelmiyor. Yasal bir karar almadan sadece yorumla bozuyorlar kararı. Önümüzde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz. Mor Gabriel Manastırı ve arazileri 397 yılından kalma. Yüzyıllardır bu topraklardan sayısız medeniyet geçmiş, Osmanlı hüküm sürmüş bu manastırın kurulduğu alanın devlete ait olduğu fark edilmemiş mi? Türkiye Cumhuriyeti yargısı için vahim bir karardır. Her şeyi siliyorlar bizlere ait olan. Konuyu Cumhurbaşkanı’ndan ve Başbakan’dan randevu alıp bir kez daha görüşmek istiyoruz.”

Çınar Belediyesi, kışın yüzünü göstermesiyle Kobanê için giyecek yardımı kampanyası başlattı. Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Rukiye Eryılmaz, Çınarlılara başlattıkları kampanya sahip çıkma çağrısında bulundu.

Amed'in Çınar ilçesi Belediyesi, başlattığı kampanya kapsamında Kobanê’ye 40 ton gıda malzemesi göndermişti. Belediye şimdi de kışlık giyecek kampanyası başlattı. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Kobanê'de devam eden direnişte yaşamını yitiren YPG'li Azad Bilen'in cenazesi Şenoba beldesinde, YPG'li Lokman Ataman'ın cenazesi ise Beytüşşebap'ta binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

IŞİD saldırılarına karşı Kobanê'de devam eden direnişte yaşamını yitiren YPG'li Azad Bilen (Cuma Goyi) ve Lokman Ataman'ın (Haki Xemgin) cenazeleri, Şenoba beldesi ile Beytüşşebap'ta binlerce kişi tarafından toprağa verildi. [...]

DAİŞ çeteleri Güney Şengal’deki Solak köyü yakınlarında bulunan ve Êzîdîler için kutsal olan Nena Reşa’yı bombaladı.

Yerel kaynaklar, DAİŞ çetelerinin Güney Şengal’deki Solak köyü yakınlarında bulunan ve Êzîdîler için kutsal olan Nena Reşa’yı bombaladı. [...]

VAN (DİHA) - Van'da birçok işletme, anadilin yaygınlaşmasına katkı sunmak amacıyla Kürtçe tabelaya yöneliyor. Esnaf Kürtçe yazılara daha fazla yer verilmesini isterken, halk da uygulamadan memnuniyet duyuyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+