Mor Gabriel Manastırı arazisi hazineye devredildi

2012-11-18 09:30:23
Yazdir
ANF 09:20 / 17 Kasım 2012 Mardin - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mardin Midyat’taki 1615 yıllık Süryani Manastırı Mor Gabriel’in ‘arazilerinin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozmasının ardından yapılan karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece manastırın 276 dönüm araziyi işgal ettiğini belirterek Hazine’ye tescil edildi.

Gerekçeli kararda, davalı vakıf tarafından 1935 yılında bildirilen beyannamede, taşınmazların miktarı, mevkii ve sırlarının yazılı olmaması nedeniyle bu taşınmazların bahsi geçen beyanname kapsamındaki taşınmazlardan olduğu için davalı vakıf tarafından kanıtlanmadığı savunuldu. Kararda, ayrıca dava konusu taşınmazların vakfa bağış yolu ile geçtiğine ilişkin iddianın duruşmada dinlenilen yerel bilirkişi ve tanıklar tarafından doğru olmadığının bildirildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, dairenin bozma kararına uyulması gerektiği ifade edildi. Vakıf karar düzeltme talebinde bulununca Kurul, dosyayı yeniden gündemine aldı. Kurul, vakfın karar düzeltme istemini reddetti.

KARAR AİHM’E GİDECEK

Mor Gabriel Manastırı Başkanı Kuryakos Ergün Yargıtay’ın kararıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konunun böyle olacağı belliydi. 1974 yılında Yargıtay bir karar almıştı. O kararda ‘Bizler için Türkiye’de yabancı gayrimüslümler’ ifadesini kullanmıştı. Kanunlarda ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın, bu zihniyet düzelmiyor. Yasal bir karar almadan sadece yorumla bozuyorlar kararı. Önümüzde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz. Mor Gabriel Manastırı ve arazileri 397 yılından kalma. Yüzyıllardır bu topraklardan sayısız medeniyet geçmiş, Osmanlı hüküm sürmüş bu manastırın kurulduğu alanın devlete ait olduğu fark edilmemiş mi? Türkiye Cumhuriyeti yargısı için vahim bir karardır. Her şeyi siliyorlar bizlere ait olan. Konuyu Cumhurbaşkanı’ndan ve Başbakan’dan randevu alıp bir kez daha görüşmek istiyoruz.”

ANKARA (DİHA) - TÜİK'in Haziran ayı Motorlu Kara Taşıtları istatistiğine göre trafikte bulunan 18 milyon 352 bin 136 kayıtlı aracın 9 milyon 552 bin 829'unu otomobiller oluşturuyor. Aynı ay içerisinde 458 bin aracın devri yapılarak el değiştirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayı Motorlu Kara Taşıtları istatiğini açıkladı. Buna göre trafiğe kayıtlı araç sayısı Haziran ayı sonu itibarıyla 18 milyon 352 bin 136 oldu. Söz konusu taşıtların yüzde 52,1'ini otomobil, yüzde 16,3'ünü kamyonet, yüzde 15,1'ini motosiklet, yüzde 8,7'sini traktör, yüzde 4,2'sini kamyon, yüzde 2,3'ünü minibüs, yüzde 1,2'sini otobüs, yüzde 0,2'sini ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Yüksekova-Van karayolunda meydana gelen trafik kazasında 4 yurttaş yaralandı.

Hakkari Yüksekova'dan Van Başkale'ye giden bir kamyonetle minibüs çarpıştı. Çarpışma Yüksekova-Van karayolunun Manis mevkisinde meydana gelirken, Başkale'nin Xaşkan nüfusuna kayıtlı Hacı Nazdaroğlu, Vedat Atabay, Mecit Atabay ve Abdurrahman Özcan yaralandı. Yaralılar Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Tedavi altına alınan yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi. [...]

İZMİR (DİHA) - İzmir merkezli 13 ilde "yasa dışı dinleme" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 28 polisin ifadelerinin alınmasına başlandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "Çeşitli kurumlarda çalışan kamu görevlilerinin telefonlarının yasa dışı dinlenildiği" yönündeki iddia üzerine başlattığı soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan emniyet mensuplarının işlemleri, Bozyaka'daki Emniyet Müdürlüğü binasında sürdürülüyor. Alınan bilgiye göre, 28 şüphelinin ifade vermeye başladığı ve haklarında gözaltı kararı bulunan 4 emniyet mensubunun ise aranmasına devam edildiği öğrenildi. [...]

Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde, Lice'ye bağlı Aşağıçalıbükü köyü girişinde bulunan köprü, altına yerleştirilen patlayıcının patlatılması sonucu yıkıldı.

Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde, Lice ilçesine bağlı Aşağıçalıbükü köyü girişinde bulunan köprünün altına yerleştirilen patlayıcının infilak etmesi sonucu köprü yıkıldı. Patlamanın etkisiyle köydeki birçok evin camları kırılırken, yüzü kapalı onlarca genç tarafından durdurulan çok sayıda TIR ve kamyon, yolu trafiğe kapatacak şekilde yola dizildi. 

Öte yandan onlarca zırhlı aracın olayın meydana geldiği köyün girişinde beklediği öğrenildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+