Mor Gabriel Manastırı arazisi hazineye devredildi

2012-11-18 09:30:23
Yazdir

ANF 09:20 / 17 Kasım 2012 Mardin - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mardin Midyat’taki 1615 yıllık Süryani Manastırı Mor Gabriel’in ‘arazilerinin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozmasının ardından yapılan karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece manastırın 276 dönüm araziyi işgal ettiğini belirterek Hazine’ye tescil edildi.

Gerekçeli kararda, davalı vakıf tarafından 1935 yılında bildirilen beyannamede, taşınmazların miktarı, mevkii ve sırlarının yazılı olmaması nedeniyle bu taşınmazların bahsi geçen beyanname kapsamındaki taşınmazlardan olduğu için davalı vakıf tarafından kanıtlanmadığı savunuldu. Kararda, ayrıca dava konusu taşınmazların vakfa bağış yolu ile geçtiğine ilişkin iddianın duruşmada dinlenilen yerel bilirkişi ve tanıklar tarafından doğru olmadığının bildirildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, dairenin bozma kararına uyulması gerektiği ifade edildi. Vakıf karar düzeltme talebinde bulununca Kurul, dosyayı yeniden gündemine aldı. Kurul, vakfın karar düzeltme istemini reddetti.

KARAR AİHM’E GİDECEK

Mor Gabriel Manastırı Başkanı Kuryakos Ergün Yargıtay’ın kararıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konunun böyle olacağı belliydi. 1974 yılında Yargıtay bir karar almıştı. O kararda ‘Bizler için Türkiye’de yabancı gayrimüslümler’ ifadesini kullanmıştı. Kanunlarda ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın, bu zihniyet düzelmiyor. Yasal bir karar almadan sadece yorumla bozuyorlar kararı. Önümüzde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz. Mor Gabriel Manastırı ve arazileri 397 yılından kalma. Yüzyıllardır bu topraklardan sayısız medeniyet geçmiş, Osmanlı hüküm sürmüş bu manastırın kurulduğu alanın devlete ait olduğu fark edilmemiş mi? Türkiye Cumhuriyeti yargısı için vahim bir karardır. Her şeyi siliyorlar bizlere ait olan. Konuyu Cumhurbaşkanı’ndan ve Başbakan’dan randevu alıp bir kez daha görüşmek istiyoruz.”

HABER MERKEZİ (DİHA) - Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) ilk Ebola virüsü vakasına rastlandı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) ilk Ebola vakasına rastlandığı bildirildi. Associated Pres tarafından ABD'li sağlık yetkililerine dayandırarak verilen bilgiye göre, virüsün teşhisi, ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan Dallas kliniğinde yatan bir hastada konuldu.
Teşhis üzerine bulaşıcı hastalıklar bölümüne yerleştirilen hastanın Liberya'dan geldiği bildirildi. Yolculuk sırasında hiçbir hastalık belirtisi göstermeyen hastada belirtiler evine döndükten sonra ortaya çıktı. [...]

Suruç'un Dewşan köyüne giden askerler, nöbet eylemcisi 5 kişiyi gözaltına aldı. Askerler, HDP’li milletvekillerini de “Bir saatte kadar burayı boşaltın yoksa müdahale ederiz” şeklinde tehdit etti. 

Urfa’nın Suruç ilçesi sınırının sıfır noktasında bulunan ve günlerdir direniş nöbetlerinin tutulduğu Dewşen köyünde 5 kişi gözaltına alındı.

4 adet sivil otobüsle sınır hattına giden askerler, sınırda nöbet tutan 5 kişiyi tartaklayarak gözaltına aldı. [...]

HPG Kerkük Direniş Komutanlığı, Kerkük’e bağlı Dakok ve Tazehurmato kasabaları arasında bulunan Vahde köyünde 25'ten fazla çete üyesini öldürdüklerini bildirdi. Komutanlık, çetelerin döşediği bir tuzağa basarak hayatını kaybeden gerilla Mervan Gezgör'ün anısına bağlılık sözü verdi.

Kerkük bölgesinde 29 ve 30 Eylül günleri yaşanan çatışmalara ilişkin bilgi veren HPG Kerkük Direniş Komutanlığı, Vahde, Xalıd, Saad köyleri ve çevresinde mevzilenmiş olan DAİŞ çetelerine yönelik olarak operasyon yürütüldüğünü belirtti. [...]

DAİŞ çetelerinin saldırısı altında olan Batı Kürdistan'ın Kobanê direnişini sahiplenmek amacıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de başlatılan açlık grevi eylemi ikinci gününde. Alman Dışişleri Bakanlığı'na dosya veren eylemcilerin randevu talebi kabul edilirken, bugün de BM Temsilciliği önünde kitlesel bir gösteri yapılacak. [...]

Mekiye ana Kobanê'de Halk Savunma Birlikleri (YPG) saflarında DAİŞ çetelerine karşı savaşan oğluna telefonda şarkılar söyleyerek destek oluyor. Mekiye Ana’nın diğer oğlu da 20 gün önce YPG saflarına katılmış.

Batmanlı Mekiye Ana, 10 gündür Riha'nın (Urfa) Pirsûs (Suruç) ilçesine bağlı sınır köylerinden Elîzêr Köyü'nde direnişe destek olmak için nöbet eyleminde. [...]

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Strasbourg’taki Avurpa Konseyi önünde yapılan eylemi Bremen grubu devraldı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi (AK) önünde devam eden nöbet eylemini Bremen grubu devraldı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+