Mor Gabriel Manastırı arazisi hazineye devredildi

2012-11-18 09:30:23
Yazdir

ANF 09:20 / 17 Kasım 2012 Mardin - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mardin Midyat’taki 1615 yıllık Süryani Manastırı Mor Gabriel’in ‘arazilerinin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozmasının ardından yapılan karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece manastırın 276 dönüm araziyi işgal ettiğini belirterek Hazine’ye tescil edildi.

Gerekçeli kararda, davalı vakıf tarafından 1935 yılında bildirilen beyannamede, taşınmazların miktarı, mevkii ve sırlarının yazılı olmaması nedeniyle bu taşınmazların bahsi geçen beyanname kapsamındaki taşınmazlardan olduğu için davalı vakıf tarafından kanıtlanmadığı savunuldu. Kararda, ayrıca dava konusu taşınmazların vakfa bağış yolu ile geçtiğine ilişkin iddianın duruşmada dinlenilen yerel bilirkişi ve tanıklar tarafından doğru olmadığının bildirildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, dairenin bozma kararına uyulması gerektiği ifade edildi. Vakıf karar düzeltme talebinde bulununca Kurul, dosyayı yeniden gündemine aldı. Kurul, vakfın karar düzeltme istemini reddetti.

KARAR AİHM’E GİDECEK

Mor Gabriel Manastırı Başkanı Kuryakos Ergün Yargıtay’ın kararıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konunun böyle olacağı belliydi. 1974 yılında Yargıtay bir karar almıştı. O kararda ‘Bizler için Türkiye’de yabancı gayrimüslümler’ ifadesini kullanmıştı. Kanunlarda ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın, bu zihniyet düzelmiyor. Yasal bir karar almadan sadece yorumla bozuyorlar kararı. Önümüzde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz. Mor Gabriel Manastırı ve arazileri 397 yılından kalma. Yüzyıllardır bu topraklardan sayısız medeniyet geçmiş, Osmanlı hüküm sürmüş bu manastırın kurulduğu alanın devlete ait olduğu fark edilmemiş mi? Türkiye Cumhuriyeti yargısı için vahim bir karardır. Her şeyi siliyorlar bizlere ait olan. Konuyu Cumhurbaşkanı’ndan ve Başbakan’dan randevu alıp bir kez daha görüşmek istiyoruz.”

BasNews Haber Merkezi - Financial Times gazetesi, Suriye’de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı savaşan Kürd savaşçıların, IŞİD’e karşı edindiği başarılar sayesinde, Batılı güçlerin gözünde daha önce sahip olmadığı bir meşruiyetin kapısını araladığını yazdı.

Beyrut ve İstanbul mahreçli analizde, PKK ile bağlantılı olmakla suçlanan Rojavalı Kürd yetkililerin, Batılı güçlerle kendilerine dünya sahnesinde daha fazla meşruiyet sağlamasını umdukları bağlantılar kurmaya başladıklarını söyledikleri yer alıyor. [...]

İZMİR (DİHA) - Anadilde eğitim hakkının engellenmesi, İzmir'de protesto edildi.

Diyarbakır, Hakkari ve Şırnak'ta halk tarafından Kürtçe eğitim için yapılan ve 17 Eylül'de eğitime açılan okullardaki Kürtçe eğitimin engellenmesi, HDK-HDP İzmir il örgütleri ve İzmir KURDİ-DER Şubesi tarafından protesto edildi. [...]

Yüksekova’da iki kez mühürlenmek istenen Üveyş Ana İlköğretim Okulu’nda çocuklar, kendi anadilleriyle eğitim görmenin sevincini yaşıyor. Derslerden arta kalan zamanları da okulun bahçesinde oyun oynayarak geçiriyorlar. 

Yüksekova'daki Dibistana Seretayî a Dayika Uveyş - Üveyş Ana İlköğretim Okulu'nun ikinci kez mühürlenmesine karşın bu sabah okula gelen veli ve öğrenciler mührü sökerek yeniden öğretime açtı. [...]

VAN (DİHA) - Rojava'nın Kobanê Kantonu'na yönelik IŞİD çetelerinin saldırıları Van'da protesto edildi.

Rojava'nın Kobanê Kantonu'na yönelik IŞİD çetelerinin saldırıları devam ederken, saldırılara karşı tepkiler de artıyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+