Mor Gabriel Manastırı arazisi hazineye devredildi

2012-11-18 09:30:23
Yazdir

ANF 09:20 / 17 Kasım 2012 Mardin - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mardin Midyat’taki 1615 yıllık Süryani Manastırı Mor Gabriel’in ‘arazilerinin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozmasının ardından yapılan karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece manastırın 276 dönüm araziyi işgal ettiğini belirterek Hazine’ye tescil edildi.

Gerekçeli kararda, davalı vakıf tarafından 1935 yılında bildirilen beyannamede, taşınmazların miktarı, mevkii ve sırlarının yazılı olmaması nedeniyle bu taşınmazların bahsi geçen beyanname kapsamındaki taşınmazlardan olduğu için davalı vakıf tarafından kanıtlanmadığı savunuldu. Kararda, ayrıca dava konusu taşınmazların vakfa bağış yolu ile geçtiğine ilişkin iddianın duruşmada dinlenilen yerel bilirkişi ve tanıklar tarafından doğru olmadığının bildirildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, dairenin bozma kararına uyulması gerektiği ifade edildi. Vakıf karar düzeltme talebinde bulununca Kurul, dosyayı yeniden gündemine aldı. Kurul, vakfın karar düzeltme istemini reddetti.

KARAR AİHM’E GİDECEK

Mor Gabriel Manastırı Başkanı Kuryakos Ergün Yargıtay’ın kararıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konunun böyle olacağı belliydi. 1974 yılında Yargıtay bir karar almıştı. O kararda ‘Bizler için Türkiye’de yabancı gayrimüslümler’ ifadesini kullanmıştı. Kanunlarda ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın, bu zihniyet düzelmiyor. Yasal bir karar almadan sadece yorumla bozuyorlar kararı. Önümüzde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz. Mor Gabriel Manastırı ve arazileri 397 yılından kalma. Yüzyıllardır bu topraklardan sayısız medeniyet geçmiş, Osmanlı hüküm sürmüş bu manastırın kurulduğu alanın devlete ait olduğu fark edilmemiş mi? Türkiye Cumhuriyeti yargısı için vahim bir karardır. Her şeyi siliyorlar bizlere ait olan. Konuyu Cumhurbaşkanı’ndan ve Başbakan’dan randevu alıp bir kez daha görüşmek istiyoruz.”

Avustralya’nın Perth kentinde 1 Kasım Dünya Kobanê ile dayanışma günü etkinliği gerçekleştirildi. Perth’te yapılan yürüyüşe Kürdistanlıların yanı sıra Avustralyalılar da katıldı.

1 Kasım Dünya Kobanê ile dayanışma günü eylemleri başladı. Avustralya’nın Perth kentinde bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe Kürdistanlıların yanı sıra Avustralyalılar da yoğun bir şekilde katıldı. [...]

Kobanêlilerin kaldığı çadır kentlerde gönüllü olarak çalışan Dr. Selçuk Fidan, “Temel ihtiyaç hijyen ve ısınma sorunudur. Yine çadırların olduğu alan çok sağlıklı değil. Zemini olsun, ısınma sistemi olsun. Bunların hepsi uzun vadede büyük sorunlara yol açacak şeyler.  Çok fazla bir beklentisi yok insanların ve bizlerin; ama temel hizmetlerin yürütülmesi iyi olur. Suların klorlanması ve zemin düzenlemesinin sağlıklı ve ivedi şekilde yapılması gerekiyor” dedi. 

Kobanê’ye yönelik DAİŞ saldırıları nedeniyle evlerini ve topraklarını terk eden onbinlerce Kobanêli, Urfa merkez ve ilçelerine geldi. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Hakkari Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerin kaldığı Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurdun önünde yıllar önce seyyar karakol kuran özel harekat timleri, öğrencileri ve esnafı rahatsız ediyor. [...]

Amasra’nın Tarlaağzı köyünde özel bir maden ocağında göçük meydana geldi. Göçük altında kalan 3 Çinli işçiden 1'i kurtarılırken, 2 işçinin kurtarma çalışmaları devam ediyor. 

 

Karaman Ermenek'teki maden ocağında su kaynağının patlaması nedeniyle galeriyi su basması sonucu 18 işçinin mahsur kalmasının yankıları devam ederken, bir maden göçüğü haberi de Bartın'dan geldi. Bartın'ın Amasra ilçesindeki Tarlaağzı köyünde özel bir maden ocağında galeri açma çalışmaları sırasında göçük meydana geldi. Göçük altında kalan 3 Çinli işçiden 1'i 2 saatlik çalışmayla kurtarılırken, 2 Çinli işçinin kurtarma çalışmaları ise sürüyor. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Şiddet uyguladığı eşinin döndüğü aile evine molotof kokteyli atan Rıdvan K'nin 2,5 yıl ile yargılanıp tahliye edilmesini değerlendiren Diyarbakır Barosu Kadın Komisyonu avukatı Semire Nergiz, "Davanın öldürmeye teşebbüsten açılması gerekiyordu. Ama kadına yönelik şiddet olduğu için güzel indirimler uygulanmış" diye belirtti.

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde, evlendikten 2 ay sonra eşinden şiddet görmeye başlayan Sibel K. (21) eşinden boşanmak için Ankara 7'inci Aile Mahkemesi'ne dava açtı. Açtığı dava sonrası eşi Sibel K'nin döndüğü ailesinin evine Molotof kokteyli atan Rıdvan K. gözaltına alındıktan sonra Bursa 6. [...]

Amed'de bugün yapılması planlanan Kobanê'ye destek yürüyüşü nedeniyle kent genelinde “geniş güvenlik önlemleri” alındı. Çevre illerden çok sayıda polis takviyesi gönderilirken, askerler de zırhlı araçlarla kentin önemli noktalarında yerleştirildi.

Bugün Koşuyolu'ndan Dağkapı meydanına yapılması planlanan Kobanê destek yürüyüşü öncesinde polisin yoğun “güvenlik önlemleri” aldığı gözlendi. Kepenk kapama çağrısı olmamasına rağmen Bağlar ve Sur ilçesinde kepenkler kapatıldı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+