Mor Gabriel Manastırı arazisi hazineye devredildi

2012-11-18 09:30:23
Yazdir

ANF 09:20 / 17 Kasım 2012 Mardin - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mardin Midyat’taki 1615 yıllık Süryani Manastırı Mor Gabriel’in ‘arazilerinin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozmasının ardından yapılan karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece manastırın 276 dönüm araziyi işgal ettiğini belirterek Hazine’ye tescil edildi.

Gerekçeli kararda, davalı vakıf tarafından 1935 yılında bildirilen beyannamede, taşınmazların miktarı, mevkii ve sırlarının yazılı olmaması nedeniyle bu taşınmazların bahsi geçen beyanname kapsamındaki taşınmazlardan olduğu için davalı vakıf tarafından kanıtlanmadığı savunuldu. Kararda, ayrıca dava konusu taşınmazların vakfa bağış yolu ile geçtiğine ilişkin iddianın duruşmada dinlenilen yerel bilirkişi ve tanıklar tarafından doğru olmadığının bildirildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, dairenin bozma kararına uyulması gerektiği ifade edildi. Vakıf karar düzeltme talebinde bulununca Kurul, dosyayı yeniden gündemine aldı. Kurul, vakfın karar düzeltme istemini reddetti.

KARAR AİHM’E GİDECEK

Mor Gabriel Manastırı Başkanı Kuryakos Ergün Yargıtay’ın kararıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konunun böyle olacağı belliydi. 1974 yılında Yargıtay bir karar almıştı. O kararda ‘Bizler için Türkiye’de yabancı gayrimüslümler’ ifadesini kullanmıştı. Kanunlarda ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın, bu zihniyet düzelmiyor. Yasal bir karar almadan sadece yorumla bozuyorlar kararı. Önümüzde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz. Mor Gabriel Manastırı ve arazileri 397 yılından kalma. Yüzyıllardır bu topraklardan sayısız medeniyet geçmiş, Osmanlı hüküm sürmüş bu manastırın kurulduğu alanın devlete ait olduğu fark edilmemiş mi? Türkiye Cumhuriyeti yargısı için vahim bir karardır. Her şeyi siliyorlar bizlere ait olan. Konuyu Cumhurbaşkanı’ndan ve Başbakan’dan randevu alıp bir kez daha görüşmek istiyoruz.”

Türk Devleti'nin DAİŞ ile işbirliği Avrupa medyasında geniş bir şekilde sorgulanıyor. Fransız Le Monde gazetesi uluslararası servis sorumlusu Christophe Ayad, "Avrupa ve Türk tuzağı" başlığı altında bir makale yayınladı.

Le Monde, Avrupa Birliği'nin bugün iki büyük sorunla karşı karşıya olduğunu belirterek bunları "Cihatçı sızma ve saldırı tehdidi ile çoğunluğu Ortadoğu'dan gelen mülteci akınının yönetimi ve entegrasyonu" şeklinde sıraladı. [...]

JINHA

AMED - Kürdistan'da süren 'sokağa çıkma yasakları' ve Tahir Elçi'nin katledilmesini protesto etmek için eylem yapan gençlere polis saldırısına karşı özsavunmaya geçen halk, ses çıkarma eylemi gerçekleştirdi.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesi ve Kürtistan'da 'sokağa çıkma yasakları'nı protesto etmek isteyen gençler, Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinin bütün sokak ve caddelerine barikat kurup ateş yakarak yolları trafiğe kapattı. Caddelerde toplanan gençler, "Katil devlet Kürdistan'dan defol" ve "PKK halktır halk burada" sloganları attı. Polisin, gençlerin eylemine gaz bombaları ile saldırması üzerine gençler de özsavunmaya geçerek havai fişekle karşılık verdi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Sokağa çıkma yasağıyla delillerin karartılmaya çalışıldığı Tahir Elçi'nin katledildiği yerde henüz inceleme yapmayan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Tahir Elçi'nin katledilmesiyle ilgili soruşturma için 3 Cumhuriyet Başsavcıvekili ile 5 Cumhuriyet Savcısı'nın görevlendirildiğini açıkladı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, dün sabah saatlerinde Diyarbakır'ın Balıkçılarbaşı semindeki Yenikapı Sokakta bulunan ve polis kurşunlarının hedefi olan tarihi Dört Ayaklı Minare ile ilgili açıklama yaptıktan sonra katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ile ilgili açıklama yaptı. [...]

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Dünya İklim Zirvesinin resmi açılışı yarın yapılacak.

Dünya liderleri zirvede bir araya gelecek ancak kamuoyu bu toplantıdan tatmin edici bir sonuç çıkacağına inanmıyor. Çünkü zirve, olağanüstü hal koşullarında toplanıyor.

13 Kasım'da Paris'te 130 kişinin yaşamına mal olan saldırılar ardından olağanüstü hal ilan edilmiş ve gösteri yasakları getirilmişti.

Zirve öncesi 11 bin polis ve jandarma güvenlik için harekete geçirildi. Paris bölgesindeki birçok temel yollar kapatıldı. Yetkililer halkı toplu ulaşım araçlarına yönlendirdi. İstisnai tedbirler 29-30 Kasım günleri için geçerli. [...]

Amed Baro Başkanı Av. Tahir Elçi’nin katledilmesinin Eğitim Sen Kızıltepe Temsilciliği öncülüğünde yapılan bir yürüyüş ile protesto edildi. Yürüyüşte, Elçi’nin savunduğu düşüncelerden kaynaklı katledildiğinin altı çizilerek “Tehditlerle, göz altılarla susturamadıkları Elçi için çözümü katletmede buldular. Ama bunu hiçbir zaman unutmasınlar ki Kürt halkı hiçbir zaman katledilmeyle bitmezler. Bizler hepimiz birer Tahir Elçi’yiz. Ve onun savunduğu düşünceleri bizler savunmaya devam edeceğiz. Gelip bizleri de katletsinler” ifadelerine yer verildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf