Mor Gabriel Manastırı arazisi hazineye devredildi

2012-11-18 09:30:23
Yazdir

ANF 09:20 / 17 Kasım 2012 Mardin - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mardin Midyat’taki 1615 yıllık Süryani Manastırı Mor Gabriel’in ‘arazilerinin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozmasının ardından yapılan karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece manastırın 276 dönüm araziyi işgal ettiğini belirterek Hazine’ye tescil edildi.

Gerekçeli kararda, davalı vakıf tarafından 1935 yılında bildirilen beyannamede, taşınmazların miktarı, mevkii ve sırlarının yazılı olmaması nedeniyle bu taşınmazların bahsi geçen beyanname kapsamındaki taşınmazlardan olduğu için davalı vakıf tarafından kanıtlanmadığı savunuldu. Kararda, ayrıca dava konusu taşınmazların vakfa bağış yolu ile geçtiğine ilişkin iddianın duruşmada dinlenilen yerel bilirkişi ve tanıklar tarafından doğru olmadığının bildirildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, dairenin bozma kararına uyulması gerektiği ifade edildi. Vakıf karar düzeltme talebinde bulununca Kurul, dosyayı yeniden gündemine aldı. Kurul, vakfın karar düzeltme istemini reddetti.

KARAR AİHM’E GİDECEK

Mor Gabriel Manastırı Başkanı Kuryakos Ergün Yargıtay’ın kararıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konunun böyle olacağı belliydi. 1974 yılında Yargıtay bir karar almıştı. O kararda ‘Bizler için Türkiye’de yabancı gayrimüslümler’ ifadesini kullanmıştı. Kanunlarda ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın, bu zihniyet düzelmiyor. Yasal bir karar almadan sadece yorumla bozuyorlar kararı. Önümüzde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz. Mor Gabriel Manastırı ve arazileri 397 yılından kalma. Yüzyıllardır bu topraklardan sayısız medeniyet geçmiş, Osmanlı hüküm sürmüş bu manastırın kurulduğu alanın devlete ait olduğu fark edilmemiş mi? Türkiye Cumhuriyeti yargısı için vahim bir karardır. Her şeyi siliyorlar bizlere ait olan. Konuyu Cumhurbaşkanı’ndan ve Başbakan’dan randevu alıp bir kez daha görüşmek istiyoruz.”

İSTANBUL (DİHA) - DBP Gençlik Meclisi'nin Küçükçekmece Kanarya mahallesinde uyuşturucu, fuhuş ve asimilasyona karşı kurduğu çadıra yönelik polis baskını mahalle sakinlerince protesto edildi.

İstanbul Küçükçekmece'ye bağlı Kanarya mahallesinde, DBP Gençlik Meclisi'nin uyuşturucu, fuhuş ve asimilasyona karşı kurduğu çadıra yönelik yapılan polis operasyonu, partililer tarafından basın açıklaması yapılarak protesto edildi. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterlerinin açıldığı açıklamada sık sık, "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana Rojava", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır'ın Fiskaya semtinde polise ait akrep tipi zırhlı bir araç 7 yaşındaki Enes Karagöz'e çarptı. Çarpma sonucu ağır yaralanan küçük çocuk, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırıldı.

Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesi bağlı Fiskaya semtinde akşam saatlerinde polise ait akrep tipi zırhlı bir araç 7 yaşındaki Enes Karagöz isimli çocuğa çarptı. Zırhlı araç altında kalarak ağır yaralanan küçük çocuk, Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

Fakat hastaneye yetiştirilen küçük çocuk, "yer yok" gerekçesiyle hastaneye kabul edilmek istenmedi. [...]

Soma'da yaşamını yitiren maden işçisi Metin Keskin'in cenazesi otopsi için İzmir'e sevk edildi.

Soma İmbat Madencilik'te çalışan Metin Keskin, bu sabah vardiyasında kömürün hızlı taşınmasından dolayı vagonla direk arasına sıkışarak iş cinayetinde yaşamını yitirmişti. Keskin'in cenazesi Soma Devlet Hastanesi'nden otopsi yapılmak üzere İzmir'e sevk edildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+