Mor Gabriel Manastırı arazisi hazineye devredildi

2012-11-18 09:30:23
Yazdir

ANF 09:20 / 17 Kasım 2012 Mardin - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mardin Midyat’taki 1615 yıllık Süryani Manastırı Mor Gabriel’in ‘arazilerinin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozmasının ardından yapılan karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece manastırın 276 dönüm araziyi işgal ettiğini belirterek Hazine’ye tescil edildi.

Gerekçeli kararda, davalı vakıf tarafından 1935 yılında bildirilen beyannamede, taşınmazların miktarı, mevkii ve sırlarının yazılı olmaması nedeniyle bu taşınmazların bahsi geçen beyanname kapsamındaki taşınmazlardan olduğu için davalı vakıf tarafından kanıtlanmadığı savunuldu. Kararda, ayrıca dava konusu taşınmazların vakfa bağış yolu ile geçtiğine ilişkin iddianın duruşmada dinlenilen yerel bilirkişi ve tanıklar tarafından doğru olmadığının bildirildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, dairenin bozma kararına uyulması gerektiği ifade edildi. Vakıf karar düzeltme talebinde bulununca Kurul, dosyayı yeniden gündemine aldı. Kurul, vakfın karar düzeltme istemini reddetti.

KARAR AİHM’E GİDECEK

Mor Gabriel Manastırı Başkanı Kuryakos Ergün Yargıtay’ın kararıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konunun böyle olacağı belliydi. 1974 yılında Yargıtay bir karar almıştı. O kararda ‘Bizler için Türkiye’de yabancı gayrimüslümler’ ifadesini kullanmıştı. Kanunlarda ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın, bu zihniyet düzelmiyor. Yasal bir karar almadan sadece yorumla bozuyorlar kararı. Önümüzde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz. Mor Gabriel Manastırı ve arazileri 397 yılından kalma. Yüzyıllardır bu topraklardan sayısız medeniyet geçmiş, Osmanlı hüküm sürmüş bu manastırın kurulduğu alanın devlete ait olduğu fark edilmemiş mi? Türkiye Cumhuriyeti yargısı için vahim bir karardır. Her şeyi siliyorlar bizlere ait olan. Konuyu Cumhurbaşkanı’ndan ve Başbakan’dan randevu alıp bir kez daha görüşmek istiyoruz.”

DÎLOK (DİHA) - Çatışma bölgelerinden Dîlok'a getirilen cenazelere uygulanan vahşetle ilgili konuşan MEYADER Temsilcisi Mustafa Denktaş, bir kadın cenazesinin başsız halde getirildiğini, yine vücudu olmayan bir başın da hastaneye getirildiğini söyledi. Denktaş, kimliği belirlenemeyen cenazelerin, dini kurallara uyulmadan gelişigüzel olarak defnedildiğine de dikkat çekti.

Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYADER) Dîlok (Antep) Temsilciliği, son dönemlerde kente getirilen cenazelerle ilgili HDP binasında basın toplantısı düzenlendi. [...]

Saray/AKP iktidarı, Kiralık İşçi Yasa Tasarısı'nı Meclis Genel Kurulu'nun gündemine getirdi.

Saray/AKP iktidarı, dikkatlerin dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili yasal düzenlemeye çevrildiği sırada "Kiralık İşçi Yasa Tasarısı"nı Meclis Genel Kurulu'nun gündemine getirdi. 

Sendikaların ve HDP'nin itiraz ettiği yasa ile devlet istihdamdaki sorumluluğunu özel sektöre devredecek. Kiralık işçi kullanımı, çalışma yaşamının temel biçimi haline gelecek. "Geçici istihdam" adı altında uygulanacak olan "kiralık işçilik" arttıkça güvenceli-kadrolu çalışan sayısı azalacak. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf