Mor Gabriel Manastırı arazisi hazineye devredildi

2012-11-18 09:30:23
Yazdir

ANF 09:20 / 17 Kasım 2012 Mardin - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mardin Midyat’taki 1615 yıllık Süryani Manastırı Mor Gabriel’in ‘arazilerinin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozmasının ardından yapılan karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece manastırın 276 dönüm araziyi işgal ettiğini belirterek Hazine’ye tescil edildi.

Gerekçeli kararda, davalı vakıf tarafından 1935 yılında bildirilen beyannamede, taşınmazların miktarı, mevkii ve sırlarının yazılı olmaması nedeniyle bu taşınmazların bahsi geçen beyanname kapsamındaki taşınmazlardan olduğu için davalı vakıf tarafından kanıtlanmadığı savunuldu. Kararda, ayrıca dava konusu taşınmazların vakfa bağış yolu ile geçtiğine ilişkin iddianın duruşmada dinlenilen yerel bilirkişi ve tanıklar tarafından doğru olmadığının bildirildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, dairenin bozma kararına uyulması gerektiği ifade edildi. Vakıf karar düzeltme talebinde bulununca Kurul, dosyayı yeniden gündemine aldı. Kurul, vakfın karar düzeltme istemini reddetti.

KARAR AİHM’E GİDECEK

Mor Gabriel Manastırı Başkanı Kuryakos Ergün Yargıtay’ın kararıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konunun böyle olacağı belliydi. 1974 yılında Yargıtay bir karar almıştı. O kararda ‘Bizler için Türkiye’de yabancı gayrimüslümler’ ifadesini kullanmıştı. Kanunlarda ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın, bu zihniyet düzelmiyor. Yasal bir karar almadan sadece yorumla bozuyorlar kararı. Önümüzde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz. Mor Gabriel Manastırı ve arazileri 397 yılından kalma. Yüzyıllardır bu topraklardan sayısız medeniyet geçmiş, Osmanlı hüküm sürmüş bu manastırın kurulduğu alanın devlete ait olduğu fark edilmemiş mi? Türkiye Cumhuriyeti yargısı için vahim bir karardır. Her şeyi siliyorlar bizlere ait olan. Konuyu Cumhurbaşkanı’ndan ve Başbakan’dan randevu alıp bir kez daha görüşmek istiyoruz.”
Yazar Yaşar Kemal'in sağlık durumuna ilişkin bilgi veren İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Şükrü Öztürk, yazarın durumunun ağırlaştığını söyledi. 

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Şükrü Öztürk, 14 Ocak'ta sağlık durumunun ağırlaşması üzerine hastaneye kaldırılan yazar Yaşar Kemal'in son durumuna ilişkin açıklama yaptı. Yaşar Kemal'in yoğun bakımdaki tedavisinin devam ettiğini söyleyen Öztürk, Kronik hastalıklara bağlı sorunlar nedeniyle genel durumunun ağırlaştığını belirtti. [...]

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 1990’lı yıllarda Kürt iş adamları başta olmak üzere işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin davada, bir numaralı sanık eski bakan Mehmet Ağar hakkında daha önce verilen duruşmadan vareste tutulma kararını kaldırdı. Ağar, bundan sonraki duruşmalara katılmak zorunda kalacak. 

Geçen yılın Şubat ayında yapılan duruşmaya katılan Mehmet Ağar, faili meçhul cinayetlerle ilgili savunmasını yapmıştı. Duruşma sonunda Ağar'ın duruşmalardan vareste tutulması kararı verilmişti. Suçlamaları kabul etmediğini bildiren Mehmet Ağar şunları söylemişti:

"Aleyhime hiçbir somut delil, beyan olmadan, daha önce yargılanıp hakkımda ceza verildi ve Yargıtayca onandı. [...]

ŞIRNAK (DÎHA) - HDP ve DBP Cizre ilçe örgütleri öncülüğünde, "Öcalan'a özgürlük" kampanyası kapsamında 1 Şubat Pazar günü miting gerçekleştirilecek.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü talebiyle başlatılan "Öcalan'a özgürlük" imza kampanyası kapsamında miting düzenlenecek. HDP ve DBP Cizre ilçe örgütleri öncülüğünde gerçekleştirilecek olan miting, 1 Şubat Pazar günü Cizre Çarkendal Meydanı'nda yapılacak. HDP milletvekileri, bölge belediye eş başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katılacağı mitinge, sanatçı Serhado sahne alacak. [...]

İZMİR (DİHA) - Çevre Mühendisleri Odası, İzmir Aliağa'ya sökülmek için gelmekte olan bir petrol tankerinde radyoaktif atık bulunduğunu belirterek, yetkililere gemiyi "durdurun" çağrısı yaptı..

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, içinde radyoaktif atık ve tehlikeli atık olan günlük 100 bin varil petrol işleme kapasiteli Kuito adlı tankerin İzmir Aliağa'ya yaklaşmakta olduğunu belirterek, yetkililere "durdurun bu tankeri" çağrısı yaptı. Kuito adlı tanker hakkında 2013 yılında hazırlanan rapora göre, yüksek miktarda radyoaktif atık ve tehlikeli madde içerdiğini belirten Bozoğlu, "Türkiye'ye girdiği noktada, bu tankeri tekrar geri döndürme şansımız olmayacak" dedi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+