Mor Gabriel Manastırı arazisi hazineye devredildi

2012-11-18 09:30:23
Yazdir

ANF 09:20 / 17 Kasım 2012 Mardin - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mardin Midyat’taki 1615 yıllık Süryani Manastırı Mor Gabriel’in ‘arazilerinin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozmasının ardından yapılan karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece manastırın 276 dönüm araziyi işgal ettiğini belirterek Hazine’ye tescil edildi.

Gerekçeli kararda, davalı vakıf tarafından 1935 yılında bildirilen beyannamede, taşınmazların miktarı, mevkii ve sırlarının yazılı olmaması nedeniyle bu taşınmazların bahsi geçen beyanname kapsamındaki taşınmazlardan olduğu için davalı vakıf tarafından kanıtlanmadığı savunuldu. Kararda, ayrıca dava konusu taşınmazların vakfa bağış yolu ile geçtiğine ilişkin iddianın duruşmada dinlenilen yerel bilirkişi ve tanıklar tarafından doğru olmadığının bildirildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, dairenin bozma kararına uyulması gerektiği ifade edildi. Vakıf karar düzeltme talebinde bulununca Kurul, dosyayı yeniden gündemine aldı. Kurul, vakfın karar düzeltme istemini reddetti.

KARAR AİHM’E GİDECEK

Mor Gabriel Manastırı Başkanı Kuryakos Ergün Yargıtay’ın kararıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konunun böyle olacağı belliydi. 1974 yılında Yargıtay bir karar almıştı. O kararda ‘Bizler için Türkiye’de yabancı gayrimüslümler’ ifadesini kullanmıştı. Kanunlarda ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın, bu zihniyet düzelmiyor. Yasal bir karar almadan sadece yorumla bozuyorlar kararı. Önümüzde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz. Mor Gabriel Manastırı ve arazileri 397 yılından kalma. Yüzyıllardır bu topraklardan sayısız medeniyet geçmiş, Osmanlı hüküm sürmüş bu manastırın kurulduğu alanın devlete ait olduğu fark edilmemiş mi? Türkiye Cumhuriyeti yargısı için vahim bir karardır. Her şeyi siliyorlar bizlere ait olan. Konuyu Cumhurbaşkanı’ndan ve Başbakan’dan randevu alıp bir kez daha görüşmek istiyoruz.”

SİİRT (DİHA) - Şirvan ilçesine bağlı Demirkapı (Hirçin) köyünde 3.5 şiddetinde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verdiği bilgiye göre, Şirvan ilçesine bağlı Demirkapı (Hirçin) köyünde saat 19.38 sularında yaşanan 3.5 şiddetindeki deprem başta çevre köyler olmak üzere, Şirvan ilçesi ve Siirt merkezde de his edildi. Deprem nedeniyle her hangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi. İlk depreminin ardından aynı bölgede 2.4 şiddetinde bir artçı deprem daha meydana geldi. [...]

Okmeydanı Cemevi avlusunda Uğur Kurt’u öldüren polise “taksirle öldürmek” suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

Berkin Elvan için yapılan eyleme saldıran polis kurşunuyla katledilen Uğur Kurt'un ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmada iddianame tamamlandı. İddianamede, olayda kasıt bulunmadığını belirten savcılık, sanık polis hakkında "taksirle öldürmek" suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istedi.

Berkin Elvan için yapılan eyleme polis müdahalesinde Okmeydanı Cemevi avlusunda polis kurşunuyla katledilen Uğur Kurt'un ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmada iddianameyi tamamlayan savcılık, sanık polis S.K. [...]

Barış İçin Kadın Girişimi öncülüğünde bir araya gelen Kadın Örgütleri, Kobanê’ye koşulsuz ve şartsız yaşam koridoru açılması talebiyle Tünel’den Galatasaray Meydanı’na el ele verip temsilen bir yaşam koridoru oluşturdu. Hükümete, “Halkları oyalama” çağrısında bulunan Kadınlar, “Biz kadınlar, barışta ısrar ettiğimiz gibi yaşam koridoru için de ısrar ediyoruz” dedi.

Barış İçin Kadın Girişimi öncülüğünde Beyoğlu Tünel’de bir araya gelen Kadın Örgütleri, Kobanê’ye güvenli, sürekli, koşulsuz ve şartsız yaşam koridorunun açılmasını istedi. [...]

DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, Bingöl’de Hüda-Par üyesi bir kişinin öldürülmesini provokasyon olarak değerlendirerek, "Diyarbakır’daki tüm sivil toplum örgütlerinin de devrede olduğu bir ortamda, Hüda-Par ile dolaylı ve direk diyalog sürdürürken halen bazı saldırı ve ölüm haberlerinin alınması ciddi bir kuşku kaynağıdır" dedi. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle, Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Hüda-Par üyesi bir kişinin öldürülmesi olayı ile ilgili yazılı açıklama yaptı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+