Mor Gabriel Manastırı arazisi hazineye devredildi

2012-11-18 09:30:23
Yazdir

ANF 09:20 / 17 Kasım 2012 Mardin - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mardin Midyat’taki 1615 yıllık Süryani Manastırı Mor Gabriel’in ‘arazilerinin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozmasının ardından yapılan karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece manastırın 276 dönüm araziyi işgal ettiğini belirterek Hazine’ye tescil edildi.

Gerekçeli kararda, davalı vakıf tarafından 1935 yılında bildirilen beyannamede, taşınmazların miktarı, mevkii ve sırlarının yazılı olmaması nedeniyle bu taşınmazların bahsi geçen beyanname kapsamındaki taşınmazlardan olduğu için davalı vakıf tarafından kanıtlanmadığı savunuldu. Kararda, ayrıca dava konusu taşınmazların vakfa bağış yolu ile geçtiğine ilişkin iddianın duruşmada dinlenilen yerel bilirkişi ve tanıklar tarafından doğru olmadığının bildirildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, dairenin bozma kararına uyulması gerektiği ifade edildi. Vakıf karar düzeltme talebinde bulununca Kurul, dosyayı yeniden gündemine aldı. Kurul, vakfın karar düzeltme istemini reddetti.

KARAR AİHM’E GİDECEK

Mor Gabriel Manastırı Başkanı Kuryakos Ergün Yargıtay’ın kararıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konunun böyle olacağı belliydi. 1974 yılında Yargıtay bir karar almıştı. O kararda ‘Bizler için Türkiye’de yabancı gayrimüslümler’ ifadesini kullanmıştı. Kanunlarda ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın, bu zihniyet düzelmiyor. Yasal bir karar almadan sadece yorumla bozuyorlar kararı. Önümüzde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz. Mor Gabriel Manastırı ve arazileri 397 yılından kalma. Yüzyıllardır bu topraklardan sayısız medeniyet geçmiş, Osmanlı hüküm sürmüş bu manastırın kurulduğu alanın devlete ait olduğu fark edilmemiş mi? Türkiye Cumhuriyeti yargısı için vahim bir karardır. Her şeyi siliyorlar bizlere ait olan. Konuyu Cumhurbaşkanı’ndan ve Başbakan’dan randevu alıp bir kez daha görüşmek istiyoruz.”

Sydney'de YPG'li Harding için etkinlik düzenlendi.

Avusturalya'nın Sydney şehrinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM), yaşamını yitiren YPG savaşçısı Recce Harding için bir doğum günü etkinliği düzenledi. 200 civarında kişinin katıldığı etkinlikte DKTM Eş Başkanı Brûsk Everî ve Hardimg'in anne ve babası kısa birer konuşma yaptı.

'KÜRT HALKIYLA TANIŞMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ'

Anne Mchelle Harding, "Oğlumu şehit verdim ve onun acısını çekiyorum. Aynı zamanda Kürt halkıyla tanışmanın gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz" diyerek, konuşmasını "Biji YPG, biji YPG" diye bitirdi. [...]

Sachsen eyaletinde Kürtler ve dostları seçim çalışmalarına başladı. Seçim gündemiyle düzenlenen toplantıda, halka çalışmalara katılım çağrısı yapıldı.

Almanya'nın Sachsen eyaletinde faaliyet yürüten Dresden Demokratik Toplum Meclisi, Dresden Toplum Merkezinde bir halk toplantısı gerçekleştirdi. Yüze yakın Kürdistanlının katıldığı toplantıda söz alan Mahir Çewlik, demokrasi ve özgürlük mücadelesine değindi. Çewlik; "Kürt Özgürlük Hareketi demokratik ulus temelinde halkların ortakca bir arada yaşayabileceği demokratik bir cumhuriyet yaratmak için stratejik bir hamle başlattı. Bu hamle 7 Haziran seçimlerinde önemli bir başarı yakaladı. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Şemdinli'de askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamanın ardından çıkan çatışmalar devam ederken, Yüksekova-Şemdinli Karayolu askerler tarafından ulaşıma kapatıldı.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Hakkari-Şemdinli Karayolu'nda askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlama sonrası HPG'liler ile askerler arasında çıkan çatışma yer yer devam ederken, Yüksekova-Şemdinli Karayolu ise askerler tarafından ulaşıma kapatıldı. Yüzlerce aracın her iki yönde de bekletildiği bölgede askerin ise dağlık alanlara doğru yaptığı top atışları devam ediyor. [...]

İmralı Heyeti Üyesi ve HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Rudaw'ın "Bir TV ekibi İmralı'ya gitti, Öcalan'dan ateşkes çağrısı gelecek" haberi için "Böyle bir durum söz konusu değil. AKP sıkıştı, bundan kurtulmak için manipülasyon yapıyor, beklenti yaratmaya çalışıyor" dedi. 
 
İmralı Heyeti Üyesi ve HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Rudaw'ın "Bir TV ekibi İmralı'ya gitti, Öcalan'dan ateşkes çağrısı gelecek" haberinin AKP'yi sıkışmışlıktan kurtarmak için yapılan devreye sokulan "psikolojik savaş" yöntemi olduğunu söyledi. [...]

Şırnak'ın Rubar bölgesinde önceki gün çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG gerillaları Musa Öngün (Kamuran Cudi) ve Gabar Tutuk (Botan Cudi) cenazeleri Silopi'de, Amed’in Lice ilçesi kırsalında yaşamını yitiren HPG gerillası Gültekin Bal'ın (Raman Soro) cenazesi ise Batman'da toprağa verildi. 

Şırnak'ın Rusor bölgesinde önceki gün askerler ile HPG gerillaları arasında çıkan çatışmanın ardından bölgenin bombalanması sonucunda yaşamlarını yitiren HPG gerillaları Musa Öngün (Kamuran Cudi) ve Gabar Tutuk (Botan Cudi) cenazeleri Silopi'de düzenlenen tören ile toprağa verildi. [...]

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde özel harekat timlerinin katlettiği Erhan Tanrıkulu toprağa verildi. Törende konuşan amcası Erhan Tanrıkulu, "Bunu yapanlar tarihte saygı ile anılmayacaktır" diyerek, yürütülen savaşın AKP'nin iktidar savaşı olduğunu söyledi. 

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 27 Ağustos gecesi özel harekat timlerince katledilen Erhan Tanrıkulu'nun cenazesi binlerin katılımı ile Koçkıran Mahallesi'nde defnedildi. Van-Çaldıran yol ayrımında karşılanan cenaze, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Taşdemir, HDP Iğdır Milletvekili M. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+