Mor Gabriel Manastırı arazisi hazineye devredildi

2012-11-18 09:30:23
Yazdir

ANF 09:20 / 17 Kasım 2012 Mardin - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mardin Midyat’taki 1615 yıllık Süryani Manastırı Mor Gabriel’in ‘arazilerinin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozmasının ardından yapılan karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece manastırın 276 dönüm araziyi işgal ettiğini belirterek Hazine’ye tescil edildi.

Gerekçeli kararda, davalı vakıf tarafından 1935 yılında bildirilen beyannamede, taşınmazların miktarı, mevkii ve sırlarının yazılı olmaması nedeniyle bu taşınmazların bahsi geçen beyanname kapsamındaki taşınmazlardan olduğu için davalı vakıf tarafından kanıtlanmadığı savunuldu. Kararda, ayrıca dava konusu taşınmazların vakfa bağış yolu ile geçtiğine ilişkin iddianın duruşmada dinlenilen yerel bilirkişi ve tanıklar tarafından doğru olmadığının bildirildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, dairenin bozma kararına uyulması gerektiği ifade edildi. Vakıf karar düzeltme talebinde bulununca Kurul, dosyayı yeniden gündemine aldı. Kurul, vakfın karar düzeltme istemini reddetti.

KARAR AİHM’E GİDECEK

Mor Gabriel Manastırı Başkanı Kuryakos Ergün Yargıtay’ın kararıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konunun böyle olacağı belliydi. 1974 yılında Yargıtay bir karar almıştı. O kararda ‘Bizler için Türkiye’de yabancı gayrimüslümler’ ifadesini kullanmıştı. Kanunlarda ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın, bu zihniyet düzelmiyor. Yasal bir karar almadan sadece yorumla bozuyorlar kararı. Önümüzde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz. Mor Gabriel Manastırı ve arazileri 397 yılından kalma. Yüzyıllardır bu topraklardan sayısız medeniyet geçmiş, Osmanlı hüküm sürmüş bu manastırın kurulduğu alanın devlete ait olduğu fark edilmemiş mi? Türkiye Cumhuriyeti yargısı için vahim bir karardır. Her şeyi siliyorlar bizlere ait olan. Konuyu Cumhurbaşkanı’ndan ve Başbakan’dan randevu alıp bir kez daha görüşmek istiyoruz.”
ŞIRNAK (DİHA) - Cizre'de 6 Ocak günü 14 yaşındaki Ümit Kurt'u katleden polis M.Ş.'nin Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği ifadesinde, Kurt'un uzun namlulu silahla kendilerine ateş açtığını iddia ederek, hedef gözeterek Kurt'u vurduğunu itiraf etmesine rağmen tutuklanmadı. Kurt ailesinin avukatı ise, Kurt'un elinde silah olduğu iddiasının gerçek dışı olduğunu belirterek, olay saatinde Kurt ile birlikte boyama işi yapan ve şahitlerin varlığı ile hastaneye getirilirken üzerinde bulunan boyalı elbiselerini hatırlattı.

6 kişinin hayatını kaybettiği Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 6 Ocak günü 14 yaşındaki Ümit Kurt, zırhlı araçtan açılan ateş sonucu göğsünden vurularak hayatını kaybetmişti. [...]

KENDAL CÛDÎ

KOBANÊ – Kobanê Kantonu Yardımlaşma Komitesi Üyesi Ehmed Miso, şimdiye kadar 15 bine yakın Kobanêlinin geri döndüğünü belirtti. Kendi imkanlarına göre halkın ihtiyaçlarını karşıladıklarını, yine de insani koridorun açılmasına ihtiyaç olduğunu kaydetti. [...]

Amed alt kademe belediyelerinden Yenişehir Belediyesi, düzenli olarak yaptığı mahalle toplantılarında barış sürecini halkla tartıştı.  Şilbê Yolaltı Mahalle Evi'nde yapılan halk toplantısında, demokratik çözüm sürecinde halkın görüş ve önerileri alındı. Yenişehir Belediyesi'nen her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği halk toplantıları en son olarak Şilbê Yolaltı Mahalle Evi'nde yapıldı.  Halk toplantısında konuşan Eşbaşkan Selim Kurbanoğlu,devam eden  barış süreciyle  ilgili bilgiler verdi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+