Mor Gabriel Manastırı arazisi hazineye devredildi

2012-11-18 09:30:23
Yazdir

ANF 09:20 / 17 Kasım 2012 Mardin - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mardin Midyat’taki 1615 yıllık Süryani Manastırı Mor Gabriel’in ‘arazilerinin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozmasının ardından yapılan karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece manastırın 276 dönüm araziyi işgal ettiğini belirterek Hazine’ye tescil edildi.

Gerekçeli kararda, davalı vakıf tarafından 1935 yılında bildirilen beyannamede, taşınmazların miktarı, mevkii ve sırlarının yazılı olmaması nedeniyle bu taşınmazların bahsi geçen beyanname kapsamındaki taşınmazlardan olduğu için davalı vakıf tarafından kanıtlanmadığı savunuldu. Kararda, ayrıca dava konusu taşınmazların vakfa bağış yolu ile geçtiğine ilişkin iddianın duruşmada dinlenilen yerel bilirkişi ve tanıklar tarafından doğru olmadığının bildirildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, dairenin bozma kararına uyulması gerektiği ifade edildi. Vakıf karar düzeltme talebinde bulununca Kurul, dosyayı yeniden gündemine aldı. Kurul, vakfın karar düzeltme istemini reddetti.

KARAR AİHM’E GİDECEK

Mor Gabriel Manastırı Başkanı Kuryakos Ergün Yargıtay’ın kararıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konunun böyle olacağı belliydi. 1974 yılında Yargıtay bir karar almıştı. O kararda ‘Bizler için Türkiye’de yabancı gayrimüslümler’ ifadesini kullanmıştı. Kanunlarda ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın, bu zihniyet düzelmiyor. Yasal bir karar almadan sadece yorumla bozuyorlar kararı. Önümüzde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz. Mor Gabriel Manastırı ve arazileri 397 yılından kalma. Yüzyıllardır bu topraklardan sayısız medeniyet geçmiş, Osmanlı hüküm sürmüş bu manastırın kurulduğu alanın devlete ait olduğu fark edilmemiş mi? Türkiye Cumhuriyeti yargısı için vahim bir karardır. Her şeyi siliyorlar bizlere ait olan. Konuyu Cumhurbaşkanı’ndan ve Başbakan’dan randevu alıp bir kez daha görüşmek istiyoruz.”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Parti Meclisi toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Demokratik siyasete girdikleri günden bu yana tarihi bir süreçten geçildiğini ifade ederek, şunları söyledi: "Kürt sorunun çözüm masanın devrilmesi nedeniyle bunca ölüm varken partimizin bun duyarsız kalmaması düşünülemez. Daha öncede hep ifade ettik, temel hedefimiz savaşsız bir çözüm ortamıdır. Bunun için çalışan bir partiyiz. Geldiğimiz noktada AKP'nin savaştaki ısrarı ve 'Ben savaşla sonuç alacağım' inadı nedeniyle savaş devam ediyor. Bunu durduramadık. Her şeye rağmen savaşı durduramadık diye savaş hukukunun ahlakın ayaklar altına alınmasına da izin veremeyiz. [...]

Almanya'nın Leverkusen kentinde, 15 Şubat Komplosu ve Kürdistan'daki katliamlara karşı başlatılan uzun yürüyüş, NRW Eyalet Parlamentosu önünde son buldu.
Kitle, dün 16 kilometrelik yürüyüşle Benrath'a ulaştı ve sabah saat 10.00'dan itibaren Benrath'tan NRW Parlamentosuna doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte Cizre ve Sur'daki katliamları protesto eden kitle, sık sık 'Hepimiz PKK'liyiz', 'Biji Serok Apo', 'Almanya finanse ediyor, Erdoğan vuruyor', 'İntikam' sloganlarını attı. Polis, eylemciler arasındaki bir kadını gözaltına almaya çalıştı ancak kitle izin vermedi. [...]

MARDİN (DİHA) - Cizre'de devletin saldırılarında yaralanan ve AİHM'in tedbir kararı sonrası Mardin'e kaldırılarak tedavi altına alınan Helin Öncü, taburcu edilir edilmez gözaltına alındı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde devlet güçlerinin soykırım saldırılarında yaralanan ve AİHM'in tedbir kararı vermesi sonucu Mardin'e kaldırılan Helin Öncü, 3 haftadır tedavi gördüğü Mardin Devlet Hastanesi'nde taburcu edildi. Taburcu edilmeden önce sadece birinci derecede yakınlarının ziyaret etmesine izin verilen ve sürekli polis gözetiminde tutulan Öncü, taburcu edilir edilmez gözaltına alınarak İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. [...]

Menagh (Minîh) Askeri Hava Üssü ve Minîh köyü, dün gece boyunca yaşanan şiddetli çatışmaların sonucunda bu sabah erken saatlerde YPG ve Ceyş El Suwar güçlerinin eline geçti. Askeri hava üssü ve Minîh köyü ardından çevresinde bulunan Merinaz, Kefer Entuwan ve Elqemiya köyleri de çetelerden temizlenerek özgürleştirildi.

Şiddetli çatışmalarda çete gruplarının çok sayıda ölü ve yaralısı olduğu, bir miktar silah ve cephanenin de YPG ve Ceyş El-Suwar güçlerinin eline geçtiği öğrenildi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf