Mor Gabriel Manastırı arazisi hazineye devredildi

2012-11-18 09:30:23
Yazdir

ANF 09:20 / 17 Kasım 2012 Mardin - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mardin Midyat’taki 1615 yıllık Süryani Manastırı Mor Gabriel’in ‘arazilerinin kilisenin malı olduğu’ yönündeki Midyat Kadastro Mahkemesi’nin kararını bozmasının ardından yapılan karar düzeltme istemini de reddetti. Böylece manastırın 276 dönüm araziyi işgal ettiğini belirterek Hazine’ye tescil edildi.

Gerekçeli kararda, davalı vakıf tarafından 1935 yılında bildirilen beyannamede, taşınmazların miktarı, mevkii ve sırlarının yazılı olmaması nedeniyle bu taşınmazların bahsi geçen beyanname kapsamındaki taşınmazlardan olduğu için davalı vakıf tarafından kanıtlanmadığı savunuldu. Kararda, ayrıca dava konusu taşınmazların vakfa bağış yolu ile geçtiğine ilişkin iddianın duruşmada dinlenilen yerel bilirkişi ve tanıklar tarafından doğru olmadığının bildirildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, dairenin bozma kararına uyulması gerektiği ifade edildi. Vakıf karar düzeltme talebinde bulununca Kurul, dosyayı yeniden gündemine aldı. Kurul, vakfın karar düzeltme istemini reddetti.

KARAR AİHM’E GİDECEK

Mor Gabriel Manastırı Başkanı Kuryakos Ergün Yargıtay’ın kararıyla ilgili şunları söyledi: “Bu konunun böyle olacağı belliydi. 1974 yılında Yargıtay bir karar almıştı. O kararda ‘Bizler için Türkiye’de yabancı gayrimüslümler’ ifadesini kullanmıştı. Kanunlarda ne kadar iyileştirme yapılırsa yapılsın, bu zihniyet düzelmiyor. Yasal bir karar almadan sadece yorumla bozuyorlar kararı. Önümüzde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımız var. Sonuç çıkmazsa AİHM’e gideceğiz. Mor Gabriel Manastırı ve arazileri 397 yılından kalma. Yüzyıllardır bu topraklardan sayısız medeniyet geçmiş, Osmanlı hüküm sürmüş bu manastırın kurulduğu alanın devlete ait olduğu fark edilmemiş mi? Türkiye Cumhuriyeti yargısı için vahim bir karardır. Her şeyi siliyorlar bizlere ait olan. Konuyu Cumhurbaşkanı’ndan ve Başbakan’dan randevu alıp bir kez daha görüşmek istiyoruz.”

Amed'in Silvan ilçesinde Tekel Mahallesi'nde bugün oyun oynayan çocukların bulunduğu alanda patlama meydana geldi. Patlamada aynı aileden olan ve 5 ile 10 yaşlarında olan 4 çocuk yaralandı. Yaralı çocuklardan 9 yaşındaki Hasan Yılmaz yaşamını yitirdi. Yaralı 3 çocuk ise ilk tedavilerinin ardından Amed'e kaldırıldı. [...]

*PAJK'lı tutsaklar, 7 Haziran genel seçimlerinden bu yana Kürdistan'da Kürt halkına yönelik gerçekleştirilen savaş ve insanlık suçlarına ilişkin bir yazı hazırlayarak uluslararası kuruluşlara gönderdi.

*Anadil üzerindeki asimilasyon politikalarına karşı geçtiğimiz yıl tüm baskı ve engellemelere rağmen açılışı gerçekleştirilen Dibistana Ferzad Kemanger, ikinci eğitim yılına büyük bir heyecan ile başladı. Kürtçe okula yoğun ilgilinin olduğunu belirten okul sorumlularından öğretmen Muazzez Filiz, Kürtçe okulun yüzyılın hayali olduğunu ve bu hayali gerçekleştirdiklerini söyledi. [...]

Portekiz’de Pazar günü yapılan seçimler sonrasında parlamentoda çoğunluğu sağlayan sol partilerin koalisyon ihtimali belirdi. Sol Blok’un yanı sıra Komünistler de, merkez solda yer alan Sosyalist Parti (PS)’nin olası koalisyonuna sıcak baktıklarını duyurdu.

Pazar günü yapılan seçimlerde merkez sağ-sağ koalisyonu PSD-CDS toplamda 105 sandalye kazanırken, 230 sandalyeli parlamentoda çoğunluğu yitirdi. PS’nin 85 sandalye kazandığı seçimlerde Sol Blok (BE) 19 ve Komünist Parti (PCP) ve Yeşiller ittifakı ise 17 sandalyeye ulaştılar. [...]

MEHMET SIDDIK DAMAR

URFA (DİHA)
- 8 Ekim 2014'te Miştenur Tepesi'nde yaşamını yitiren YPG'li Musa Yıldız, Suruç'taki Kobanê Şehitliği'ne defnedildi. O süreçte Kobanê'den gelen cenazelerin defnedilmesine yardımcı olan Yıldız'ın abisi Mürsel Yıldız, "Defnettiğim kişiler arasında kardeşim de varmış. Cenazesi geldiğinde Musa olduğunu bilmiyordum. Onu kendi ellerimle defnetmişim" sözleriyle farkında olmadan kardeşini de defnettiğini anlattı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf