Suriye Kürt mahallesini bombaladı: 12 ölü 15 yaralı

2012-10-25 16:20:05
Yazdir

ANF YENİLENDİ / 16:18 / 25 Ekim 2012 HALEP - Suriye ordusunun Halep kentinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Eşrefiye Mahallesi’ni havan toplarıyla bombalaması sonucu 8'i Kürt 12 sivil yaşamını yitirirken, aralarında ANF muhabiri ile Ronahi Tv muhabirinin de bulunduğu 15'ten fazla kişi yaralandı.

Suriye’nin Halep kentinde, sabah saatlerinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Eşrefiye Mahallesi’ne girmek isteyen Özgür Suriye Ordusu’na bağlı bir grubun YPG ve Asayiş güçlerince engellenmesinin ardından, saat 14.30 sularında bu defa Suriye ordusu mahalleyi top atışına tuttu. Bombalama sonucunda 5 havan topu mahalleye düşerken, 8'i Kürt, biri Türkmen ve 3'ü Arap olmak üzere 12 sivil yaşamını yitirirken, aralarında Ronahi Tv muhabiri Kendal Welat ile ANF muhabiri Cudî Ronahî'nin de bulunduğu 15'ten fazla kişi yaralandı.



Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle:

Batı Kürdistan'ın Efrin kentine bağlı Darkêrê Köyü nüfusuna kayıtlı Şikrî Mehemed Gorîn, Efrîn kentine bağlı Metina Köyü nüfusuna kayıtlı Rodîn Şêxo, Efrin kentine bağlı Hacikê Köyü nüfusuna kayıtlı Mistefa Şêx Mistefa, Efrin'e bağlı Erende Köyü nüfusuna kayıtlı Hesen Reşît Golîn, Efrin'e bağlı Xirqeleq Köyü nüfusuna kayıtlı Reşît İbrahîm, Şiyar Hebîp Cemo, Suphî Seydo Gro, Xelîl Mistefa Mehemed, Ehmet Kemal Ekş (Türkmen), Îbrahîm Cezbel Keyalî, Rehef Zehterî ve soyadı öğrenilemeyen Welît.

Bombalamada yaralananlardan isimleri öğrenilenler ise şöyle:

Ronahi Tv muhabiri Kendal Welat, ANF muhabiri Cudî Ronahi, Efrin nüfusuna kayıtlı Mehemet Şebo Hemo, Sibhî Gro, Elî Kuncî, Azad Bekir Hecxelîl, Mehemet Xelo, Ehmed Fadil, Azad Şêx Îso, Hesen Reşît Kolîn, Efrin'e bağlı Qutmê Köyü nüfusuna kayıtlı Robîn Şikrî Soriko ve soyadı öğrenilemeyen Mistefa.

10 kişilik peşmerge yetkilisi Kobanê giderken, sınır kapısı güzergâhında bulunan Çukobirlik’te bekletilen peşmergeleri ajansımız görüntüledi. Peşmergelerin Kobanê’ye geçmek için hazırlık yaptığı görülüyor.

Mürşitpınar Sınır Kapısı güzergâhında bulunan Çukobirlik’te bekletin 150 kişilik peşmerge gücünden 10 kişilik heyet YPG yetkilileri ile görüşmek üzere Kobanê’ye geçerken, bekletilen peşmerge güçleri ajansımız görüntüledi. Peşmergelerin Kobanê’ye geçmeden önceki son hazırlıklarını yaptığı görülüyor. [...]

Mürşitpınar Sınır Kapısı güzergahında bulunan Çukobirlik’te bekletilen peşmerge yetkililerinden oluşan 10 kişilik bir grup Kobanê’ye geçti. Peşmerge yetkililerinin, YPG/YPJ yetkilileriyle görüşeceği kaydedildi.

Urfa’nın Suruç ilçesi sınır kapısı güzergâhında bulunan Çukobirlik’te tutulan 150 kişilik peşmerge gücü yetkililerinden oluşan 10 kişilik grup, Kobanê’ye geçti.  Peşmerge yetkililerinin, YPG/YPJ yetkilileriyle görüşeceği öğrenildi. Görüşmede, peşmergelerin ve getirdikleri silahların geçişine yönelik görüşmelerin yapılacağı kaydedildi. [...]

HDP, sosyal medyada Öcalan'a ilişkin provokasyon amaçlı haberlerin yayıldığını belirterek, "Bu haberler gerçek dışıdır. İtibar edilmemeli" dedi.

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, sosyal medyada Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın yaşamını yitirdiğine dair haberlerin dolaşıma sokulduğunu ifade ederek, şu açıklamayı yaptı:

"Bu haberler gerçek dışıdır, provokasyon amaçlıdır. Heyet olarak Adalet Bakanlığı’yla yaptığımız görüşmede de provokasyon amaçlı bir bilgi olduğunu teyit ettiler. Halkımız ve demokratik kamuoyu bu tür gerçek dışı haberlere itibar etmemelidir. [...]

IĞDIR (DİHA) - Iğdır'da düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan 5 yurttaştan K.D. tutuklandı.

Iğdır'da önceki gece geç saatlerde merkeze bağlı Özgür, Karaağaç Mahalleleri ile Halfeli beldesinde özel harekat timlerinin de katılımıyla düzenlenen eş zamanlı baskınlarda gözaltına alınan 5 kişiden 2'si Iğdır Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerin ardından serbest bırakıldı. 3 yurttaş ise Iğdır Adliyesi'nde savcılığa çıkarıldı. Savcılık işlemlerinin ardından 2 yurttaş serbest bırakılırken, K.D. ise tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemenin tutuklanmasına karar verdiği K.D. Iğdır Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. [...]

Almanya’da iltica başvurusunda bulunan yabancıların çalışma ve dolaşım haklarına ilişkin yeni iyileştirmeler yapıldı. Geçtiğimiz haftalarda kabul edilen düzenlemeler ile mültecileri iş arama esnasında en az 4 yıl boyunca Alman ve AB vatandaşlarının gerisine iten uygulama yumuşatılıyor.

Federal Hükümet’in kararı gereği Almanya’da iltica başvurusunda bulunan bireylere daha önce iş bulma konusunda getirilen bazı kısıtlamalar kaldırılıyor. Mülteciler, geçtiğimiz aylarda yapılan bir düzenlemeyle başvuru tarihinden 3 ay sonra çalışma hakkına sahipler. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+