Suriye Kürt mahallesini bombaladı: 12 ölü 15 yaralı

2012-10-25 16:20:05
Yazdir

ANF YENİLENDİ / 16:18 / 25 Ekim 2012 HALEP - Suriye ordusunun Halep kentinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Eşrefiye Mahallesi’ni havan toplarıyla bombalaması sonucu 8'i Kürt 12 sivil yaşamını yitirirken, aralarında ANF muhabiri ile Ronahi Tv muhabirinin de bulunduğu 15'ten fazla kişi yaralandı.

Suriye’nin Halep kentinde, sabah saatlerinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Eşrefiye Mahallesi’ne girmek isteyen Özgür Suriye Ordusu’na bağlı bir grubun YPG ve Asayiş güçlerince engellenmesinin ardından, saat 14.30 sularında bu defa Suriye ordusu mahalleyi top atışına tuttu. Bombalama sonucunda 5 havan topu mahalleye düşerken, 8'i Kürt, biri Türkmen ve 3'ü Arap olmak üzere 12 sivil yaşamını yitirirken, aralarında Ronahi Tv muhabiri Kendal Welat ile ANF muhabiri Cudî Ronahî'nin de bulunduğu 15'ten fazla kişi yaralandı.Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle:

Batı Kürdistan'ın Efrin kentine bağlı Darkêrê Köyü nüfusuna kayıtlı Şikrî Mehemed Gorîn, Efrîn kentine bağlı Metina Köyü nüfusuna kayıtlı Rodîn Şêxo, Efrin kentine bağlı Hacikê Köyü nüfusuna kayıtlı Mistefa Şêx Mistefa, Efrin'e bağlı Erende Köyü nüfusuna kayıtlı Hesen Reşît Golîn, Efrin'e bağlı Xirqeleq Köyü nüfusuna kayıtlı Reşît İbrahîm, Şiyar Hebîp Cemo, Suphî Seydo Gro, Xelîl Mistefa Mehemed, Ehmet Kemal Ekş (Türkmen), Îbrahîm Cezbel Keyalî, Rehef Zehterî ve soyadı öğrenilemeyen Welît.

Bombalamada yaralananlardan isimleri öğrenilenler ise şöyle:

Ronahi Tv muhabiri Kendal Welat, ANF muhabiri Cudî Ronahi, Efrin nüfusuna kayıtlı Mehemet Şebo Hemo, Sibhî Gro, Elî Kuncî, Azad Bekir Hecxelîl, Mehemet Xelo, Ehmed Fadil, Azad Şêx Îso, Hesen Reşît Kolîn, Efrin'e bağlı Qutmê Köyü nüfusuna kayıtlı Robîn Şikrî Soriko ve soyadı öğrenilemeyen Mistefa.

Yekgırtu İslami Milletvekili Hacı Karvan istifa ettiğini açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan Hacı Karwan kişisel sosyal paylaşım sitesinde Güney Kürdistan Parlamentosu’ndan istifa ettiğini duyurdu. Karwan, istifa etmesinin sebebi Kürdistan bölgesinde yaşanan başkanlık kriz ve hükümette yer alan 5 siyasi partinin bir türlü kriz üzerine anlaşamaya varmamaları olarak bildirdi.  

Hacı Karwan'ın yazılı açıklamasın şu şekilde: “Şerefli Kürdistan toplumu; daha önce siyasi partiler eğer anlaşamazsalar parlamentodaki görevimden istifa edeceğimi siz değerli halkıma duyurmuştum. Milletvekilliğinden istifa etme kararı benimdir. [...]

SİİRT (DİHA) - Eruh ilçesinde düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakıldı.

Siirt'in Eruh ilçesinde dün evlere düzenlenen baskınlarda gözaltına alınan ve aralarında HDP Eruh İlçe Eş Başkanı Nimet Dayan ile Mehmet Emin Aksu'nun bulunduğu 10 kişi adliyeye sevk edildi. 4 kişi, savcılıkta serbest bırakılırken, 6 kişi ise tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderildi. "Örgüt üyesi olmak"la suçlanan 6 kişi, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. [...]

Bismil'de polisler tarafından 4 gençten biri olan Bilal Bozkur, son yolculuğuna uğurlandı. Bozkur’un cenaze töreni sırasında uçurulan beslediği güvercinleri gelip tabutunun üzerine kondu. İnfazları gerçekleştirenlere dair duyulan büyük bir öfkenin hakim olduğu törende yapılan konuşmalarda "Bu vahşet, kahraman çocuklarının mücadelesi ile boşa çıkarılacak" denildi.

Amed’in Bismil ilçesinde polis ve özel hareket timleri tarafından katledilen 4 gençten biri olan Bilal Bozkur'un cenazesi, otopsi için götürüldüğü Malatya Adli Tıp Kurumu'nda ailesince teşhis edilmesinin ardından bugün toprağa verildi. [...]

JINHA

STRASBOURG - Avrupa Parlamentosu'nun (AP) davetlisi olarak Strasbourg'a gelen HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, AP Başkanı Martin Schulz ile görüştü.

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, Strasbourg'ta Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ile görüştü. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf