Suriye Kürt mahallesini bombaladı: 12 ölü 15 yaralı

2012-10-25 16:20:05
Yazdir

ANF YENİLENDİ / 16:18 / 25 Ekim 2012 HALEP - Suriye ordusunun Halep kentinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Eşrefiye Mahallesi’ni havan toplarıyla bombalaması sonucu 8'i Kürt 12 sivil yaşamını yitirirken, aralarında ANF muhabiri ile Ronahi Tv muhabirinin de bulunduğu 15'ten fazla kişi yaralandı.

Suriye’nin Halep kentinde, sabah saatlerinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Eşrefiye Mahallesi’ne girmek isteyen Özgür Suriye Ordusu’na bağlı bir grubun YPG ve Asayiş güçlerince engellenmesinin ardından, saat 14.30 sularında bu defa Suriye ordusu mahalleyi top atışına tuttu. Bombalama sonucunda 5 havan topu mahalleye düşerken, 8'i Kürt, biri Türkmen ve 3'ü Arap olmak üzere 12 sivil yaşamını yitirirken, aralarında Ronahi Tv muhabiri Kendal Welat ile ANF muhabiri Cudî Ronahî'nin de bulunduğu 15'ten fazla kişi yaralandı.Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle:

Batı Kürdistan'ın Efrin kentine bağlı Darkêrê Köyü nüfusuna kayıtlı Şikrî Mehemed Gorîn, Efrîn kentine bağlı Metina Köyü nüfusuna kayıtlı Rodîn Şêxo, Efrin kentine bağlı Hacikê Köyü nüfusuna kayıtlı Mistefa Şêx Mistefa, Efrin'e bağlı Erende Köyü nüfusuna kayıtlı Hesen Reşît Golîn, Efrin'e bağlı Xirqeleq Köyü nüfusuna kayıtlı Reşît İbrahîm, Şiyar Hebîp Cemo, Suphî Seydo Gro, Xelîl Mistefa Mehemed, Ehmet Kemal Ekş (Türkmen), Îbrahîm Cezbel Keyalî, Rehef Zehterî ve soyadı öğrenilemeyen Welît.

Bombalamada yaralananlardan isimleri öğrenilenler ise şöyle:

Ronahi Tv muhabiri Kendal Welat, ANF muhabiri Cudî Ronahi, Efrin nüfusuna kayıtlı Mehemet Şebo Hemo, Sibhî Gro, Elî Kuncî, Azad Bekir Hecxelîl, Mehemet Xelo, Ehmed Fadil, Azad Şêx Îso, Hesen Reşît Kolîn, Efrin'e bağlı Qutmê Köyü nüfusuna kayıtlı Robîn Şikrî Soriko ve soyadı öğrenilemeyen Mistefa.

Bitlis’te Şengal ve Rojava için toplanan yardımlar gönderiliyor. DAİŞ çetelerinin saldırılarına maruz kalan Rojava ve Şengal için Bitlis’ten toplanan ikinci yardım TIR’ı da yola çıktı. Bitlis Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Arıkbaşlı, kampanyanın devam ettiğini ve önümüzdeki mevsim koşullarının da dikkate alınması gerektiğini söyledi. Belediye Başkanvekili Yaşar Mete, “Bitlis halkı büyük bir duyarlılık göstererek, kısıtlı imkanları doğrultusunda kampanyaya katkı sunmuştur” dedi. [...]

Dün sınır hattı boyunca nöbet eylemcilerine gaz bombaları ve tazyikli suyla saldıran Türk askerleri bu sabah Boydê köyündeki nöbet eylemcilerine saldırdı. Saldırı sırasında basın mensupları ve vekiller de hedef alındı. 

Kobanê direnişine destek vermek amacıyla Suruç sınırında nöbet tutan halka yönelik polis ve asker şiddeti devam ediyor. [...]

Serêkaniyê’nin batı bölgesindeki köylere saldırı girişiminde bulunan DAİŞ çeteleri YPG savaşçıları tarafından pusuya düşürüldü. Çatışmalar devam ediyor.

Bölgedeki ANHA muhabirinin bildirdiğine göre, DAİŞ çeteleri bugün saat 10.00-11.00 arası Serêkaniyê’nin batısındaki Dehman ve Raviya köylerine saldırı girişiminde bulundu. Girişimi önceden fark eden YPG savaşçıları çeteleri pusuya düşürdü. Olay üzerine başlayan çatışmalar devam ediyor. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Mısır eleştirilerine sert yanıt geldi. Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Erdoğan'ın "yalanlar serisine devam ettiği" belirtildi.

Daha önce Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'nin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kendisine yönelttiği eleştirilere sert yanıtının ardından şimdi de ikinci kez Erdoğan tarafından eleştirilen Mısır'ın Dışişleri Bakanlığı'ndan sert yanıt geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türkiye Cumhurbaşkanı yalan ve abartma serisine devam ediyor" denildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+