Suriye Kürt mahallesini bombaladı: 12 ölü 15 yaralı

2012-10-25 16:20:05
Yazdir

ANF YENİLENDİ / 16:18 / 25 Ekim 2012 HALEP - Suriye ordusunun Halep kentinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Eşrefiye Mahallesi’ni havan toplarıyla bombalaması sonucu 8'i Kürt 12 sivil yaşamını yitirirken, aralarında ANF muhabiri ile Ronahi Tv muhabirinin de bulunduğu 15'ten fazla kişi yaralandı.

Suriye’nin Halep kentinde, sabah saatlerinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Eşrefiye Mahallesi’ne girmek isteyen Özgür Suriye Ordusu’na bağlı bir grubun YPG ve Asayiş güçlerince engellenmesinin ardından, saat 14.30 sularında bu defa Suriye ordusu mahalleyi top atışına tuttu. Bombalama sonucunda 5 havan topu mahalleye düşerken, 8'i Kürt, biri Türkmen ve 3'ü Arap olmak üzere 12 sivil yaşamını yitirirken, aralarında Ronahi Tv muhabiri Kendal Welat ile ANF muhabiri Cudî Ronahî'nin de bulunduğu 15'ten fazla kişi yaralandı.Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle:

Batı Kürdistan'ın Efrin kentine bağlı Darkêrê Köyü nüfusuna kayıtlı Şikrî Mehemed Gorîn, Efrîn kentine bağlı Metina Köyü nüfusuna kayıtlı Rodîn Şêxo, Efrin kentine bağlı Hacikê Köyü nüfusuna kayıtlı Mistefa Şêx Mistefa, Efrin'e bağlı Erende Köyü nüfusuna kayıtlı Hesen Reşît Golîn, Efrin'e bağlı Xirqeleq Köyü nüfusuna kayıtlı Reşît İbrahîm, Şiyar Hebîp Cemo, Suphî Seydo Gro, Xelîl Mistefa Mehemed, Ehmet Kemal Ekş (Türkmen), Îbrahîm Cezbel Keyalî, Rehef Zehterî ve soyadı öğrenilemeyen Welît.

Bombalamada yaralananlardan isimleri öğrenilenler ise şöyle:

Ronahi Tv muhabiri Kendal Welat, ANF muhabiri Cudî Ronahi, Efrin nüfusuna kayıtlı Mehemet Şebo Hemo, Sibhî Gro, Elî Kuncî, Azad Bekir Hecxelîl, Mehemet Xelo, Ehmed Fadil, Azad Şêx Îso, Hesen Reşît Kolîn, Efrin'e bağlı Qutmê Köyü nüfusuna kayıtlı Robîn Şikrî Soriko ve soyadı öğrenilemeyen Mistefa.

Van’ın Erciş İlçesine bağlı iki köy arasında 14 yıl önce yayla sorunu nedeniyle başlayan ve 2 kişinin ölümüne neden olan kan davası DBP’nin ve Zilan Kültür Derneği’nin girişimleriyle sona erdi.

Erciş’e bağlı Pınarlı (Xaşrof) ve Meydandağı (Xırıngas) köyleri arasında 14 yıl önce arazi sorunu nedeniyle başlayan ve iki kişinin ölümü;  onlarca kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan kan davası DBP’nin ve Zilan Kültür Derneği’nin girişimleri sonucu barışla sonuçlandı. [...]

Dersim'e giden Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu  protestolarla karşılandı.

Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP Dersim il kongresine katılmak ve bazı ziyaretlerde bulunmak üzere helikopterle Dersim geldi. Başbakanın Davutoğlu'nu taşıyan helikopter 4. Jandarma Komando Taburu'na indi. Davutoğlu'nun gelişi ile birlikte sabah saatlerinden itibaren polis ve askerlerce yoğun ablukaya alınan kent merkezi, girişlere kapatıldı. 

Kentin girişinde bulunan cem evine yaklaşık 200 metre mesafede çok sayıda özel hareket polisleri, resmi polis ve zırhlı araçlarla barikat kurularak, kente giriş yapmak isteyen araçları durdurarak girişleri engellendi. [...]

Van’ın Bahçesaray İlçesinde düzenlenen kadın panelinde egemen  devletlerin kadına yönelik şiddeti ve Kobanê’de ki kadın direnişi tartışıldı.
25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle DÖKH tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında Bahçesaray’da yapılan panele DBP Van İl Başkanı Miraz Çallı, DBP Van İl Yöneticisi Nazmiye Acar ve Sosyolog Alev Şahin katıldı. Paneli kadınlar ve erkekler birlikte izlerken, Bahçesaray’da ilk defa kadın sorunlarına yönelik bir panel düzenlenmiş oldu. 
Panelin aynı zamanda moderatörlüğünü de yapan DBP Van İl Yöneticisi Nazmiye Acar,  devletin şiddetini kendi yaşadığı örneklerle açıkladı. [...]

Video
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+