Suriye Kürt mahallesini bombaladı: 12 ölü 15 yaralı

2012-10-25 16:20:05
Yazdir

ANF YENİLENDİ / 16:18 / 25 Ekim 2012 HALEP - Suriye ordusunun Halep kentinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Eşrefiye Mahallesi’ni havan toplarıyla bombalaması sonucu 8'i Kürt 12 sivil yaşamını yitirirken, aralarında ANF muhabiri ile Ronahi Tv muhabirinin de bulunduğu 15'ten fazla kişi yaralandı.

Suriye’nin Halep kentinde, sabah saatlerinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Eşrefiye Mahallesi’ne girmek isteyen Özgür Suriye Ordusu’na bağlı bir grubun YPG ve Asayiş güçlerince engellenmesinin ardından, saat 14.30 sularında bu defa Suriye ordusu mahalleyi top atışına tuttu. Bombalama sonucunda 5 havan topu mahalleye düşerken, 8'i Kürt, biri Türkmen ve 3'ü Arap olmak üzere 12 sivil yaşamını yitirirken, aralarında Ronahi Tv muhabiri Kendal Welat ile ANF muhabiri Cudî Ronahî'nin de bulunduğu 15'ten fazla kişi yaralandı.Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle:

Batı Kürdistan'ın Efrin kentine bağlı Darkêrê Köyü nüfusuna kayıtlı Şikrî Mehemed Gorîn, Efrîn kentine bağlı Metina Köyü nüfusuna kayıtlı Rodîn Şêxo, Efrin kentine bağlı Hacikê Köyü nüfusuna kayıtlı Mistefa Şêx Mistefa, Efrin'e bağlı Erende Köyü nüfusuna kayıtlı Hesen Reşît Golîn, Efrin'e bağlı Xirqeleq Köyü nüfusuna kayıtlı Reşît İbrahîm, Şiyar Hebîp Cemo, Suphî Seydo Gro, Xelîl Mistefa Mehemed, Ehmet Kemal Ekş (Türkmen), Îbrahîm Cezbel Keyalî, Rehef Zehterî ve soyadı öğrenilemeyen Welît.

Bombalamada yaralananlardan isimleri öğrenilenler ise şöyle:

Ronahi Tv muhabiri Kendal Welat, ANF muhabiri Cudî Ronahi, Efrin nüfusuna kayıtlı Mehemet Şebo Hemo, Sibhî Gro, Elî Kuncî, Azad Bekir Hecxelîl, Mehemet Xelo, Ehmed Fadil, Azad Şêx Îso, Hesen Reşît Kolîn, Efrin'e bağlı Qutmê Köyü nüfusuna kayıtlı Robîn Şikrî Soriko ve soyadı öğrenilemeyen Mistefa.

MUŞ (DİHA) - Malazgirt'te, Kobanê protestolarına katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınanların sayısı 5'e yükseldi

Muş'un Malazgirt ilçesinde, Kobanê'ye yönelik saldırıları protesto etmek için yapılan eylemlere katıldıkları gerekçesiyle dün gözaltına alınan V. S. (16) ve Devrim Çelik'in İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri sürerken, ilçede bugün biri çocuk 3 kişi daha gözaltına alındı. Aynı gerekçeyle gözaltına D.S. (14), Ferit Deniz ve Samet Sabuncu da İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Gözaltına alınanların yarın savcılığa çıkarılması bekleniyor. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Emek Gençliği, üyelerinden Selahaddin Adın'ın (Bager Grafolekt) Kobanê'de IŞİD çetelerinin saldırılarına karşı yürütülen savaşta yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Emek Gençliği, üyelerinden Selahaddin Adın'ın (Bager Grafolekt) Rojava'da IŞİD çetelerinin saldırılarına karşı yürütülen savaşta yaşamını yitirdiğini açıkladı. IŞİD'ın Kobanê'ye yönelik saldırıları devam ederken, Kobanê ve tüm Rojava halkı barbarlığa direndiği belirtilen açıklamada birkaç hafta önce Emek Gençliği üyesi 18 yaşındaki Selahaddin Adın'ın (Bager Grafolekt) da Rojava halkıyla dayanışmak için Rojava'ya gittiğini ve IŞİD çeteleriyle girilen çatışmada yaşamını yitirdiği belirtildi. [...]

VAN(DİHA) - Özalp'ta sabah saatlerinde polis tarafından düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan 5 yurttaş serbest bırakıldı.

Van'ın Özalp ilçesinde sabah saatlerinde, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı çok sayıda polis tarafından İstasyon, Karkalı, Cumhuriyet ve Sugeçer mahallelerinde düzenlenen ev baskınlarında Abdurrahman Okatmaz, Hikmet Hamzaoğlu, Adem Akdoğan, Aziz Çalışan ve Necip Duru isimli yurttaşlar gözaltına alınmıştı. Kobane eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan yurttaşlar, Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından savcılığa çıkarıldı. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Danimarka Kızıl-Yeşil Birlik Partisi Milletvekili Nikolaj Villumsen, Türkiye'nin Kobanê tavrını eleştirerek, NATO'nun Türkiye'deki askeri desteğini çekmesi gerektiğini belirterek, Türkiye'nin Kobanê'nin düşmesini istediğini ancak Kobanê'nin kazandığını kaydetti.

Danimarka'nın Kızıl-Yeşil Birlik Partisi (Enhedslisten) Milletvekili Nikolaj Villumsen, yaptığı açıklama ile Türkiye'nin DAİŞ çetelerini desteklediğini belirterek, sert bir dille eleştirdi. Türkiye'nin NATO'dan çıkartılması gerektiğini söyleyen Villumsen, Türkiye'nin DAİŞ çeteleriyle iş birliği içerisinde olduğunu belirterek, "Türkiye, Danimarka ile resmen kafa buluyor, ciddiye almıyor. [...]

ANKARA (DİHA) - Sincan Cezaevi'nde tutuklu bulundukları dönemde, ayakta sayım dayatmasına karşı çıktıkları için önce darp edilen ardından, "görevli memura mukavemet" suçlamasıyla haklarında dava açılan tutuklu çocukların duruşması Sincan'daki Çocuk Mahkemesinde görüldü. Duruşma 13 Ocak 2015 tarihine ertelendi.

Sincan Cezaevi'nde tutuklu bulundukları dönemde ayakta sayım dayatmasına karşı çıktıkları için önce darp edilen ve ardından haklarında dava açılan tutuklu çocukların duruşması Sincan'daki Çocuk Mahkemesinde görüldü. [...]

ESP ve HDP yönetici ile üyelerinin de aralarında bulunduğu 81 kişi hakkında Gezi direnişine katıldıkları gerekçesiyle açılan davanın ilk öğleden sonra da devam etti. Duruşmada savunma yapan HDP PM üyesi Beycan Taşkıran "Bugün ezilenlerin isyan hakkı yargılanıyor" dedi. Sanık savunmalarıyla devam eden duruşma, 21-23 Ocak 2015 tarihleri arasına ertelendi.

Aralarında ESP ve HDP yönetici ile üyelerinin de bulunduğu 81 kişi hakkında Gezi direnişine katıldıkları gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+