Suriye Kürt mahallesini bombaladı: 12 ölü 15 yaralı

2012-10-25 16:20:05
Yazdir

ANF YENİLENDİ / 16:18 / 25 Ekim 2012 HALEP - Suriye ordusunun Halep kentinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Eşrefiye Mahallesi’ni havan toplarıyla bombalaması sonucu 8'i Kürt 12 sivil yaşamını yitirirken, aralarında ANF muhabiri ile Ronahi Tv muhabirinin de bulunduğu 15'ten fazla kişi yaralandı.

Suriye’nin Halep kentinde, sabah saatlerinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Eşrefiye Mahallesi’ne girmek isteyen Özgür Suriye Ordusu’na bağlı bir grubun YPG ve Asayiş güçlerince engellenmesinin ardından, saat 14.30 sularında bu defa Suriye ordusu mahalleyi top atışına tuttu. Bombalama sonucunda 5 havan topu mahalleye düşerken, 8'i Kürt, biri Türkmen ve 3'ü Arap olmak üzere 12 sivil yaşamını yitirirken, aralarında Ronahi Tv muhabiri Kendal Welat ile ANF muhabiri Cudî Ronahî'nin de bulunduğu 15'ten fazla kişi yaralandı.Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle:

Batı Kürdistan'ın Efrin kentine bağlı Darkêrê Köyü nüfusuna kayıtlı Şikrî Mehemed Gorîn, Efrîn kentine bağlı Metina Köyü nüfusuna kayıtlı Rodîn Şêxo, Efrin kentine bağlı Hacikê Köyü nüfusuna kayıtlı Mistefa Şêx Mistefa, Efrin'e bağlı Erende Köyü nüfusuna kayıtlı Hesen Reşît Golîn, Efrin'e bağlı Xirqeleq Köyü nüfusuna kayıtlı Reşît İbrahîm, Şiyar Hebîp Cemo, Suphî Seydo Gro, Xelîl Mistefa Mehemed, Ehmet Kemal Ekş (Türkmen), Îbrahîm Cezbel Keyalî, Rehef Zehterî ve soyadı öğrenilemeyen Welît.

Bombalamada yaralananlardan isimleri öğrenilenler ise şöyle:

Ronahi Tv muhabiri Kendal Welat, ANF muhabiri Cudî Ronahi, Efrin nüfusuna kayıtlı Mehemet Şebo Hemo, Sibhî Gro, Elî Kuncî, Azad Bekir Hecxelîl, Mehemet Xelo, Ehmed Fadil, Azad Şêx Îso, Hesen Reşît Kolîn, Efrin'e bağlı Qutmê Köyü nüfusuna kayıtlı Robîn Şikrî Soriko ve soyadı öğrenilemeyen Mistefa.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bir uzman çavuş ve iki askerin öldürülmesinin ardından bir açıklama yapan HDP Merkez Yürütme Kurulu çözüm adımlarının hızlandırılmasının aciliyet kazandığını duyurdu. 

Kağızman'da üç HPG gerillasının hayatını kaybetmesinin ardından bugün Yüksekova'da üç Türk askerinin öldürülmesinin üzüntü ve kaygı verici olduğunun kaydedildiği açıklama şunlar belirtildi: "Yaşananlardan dolayı üzgün ve kaygılıyız. Çünkü Türkiye'de yeniden çatışmaların yaşanacağı, canlarımızın yitirileceği, evlere ateşin düşeceği bir döneme doğru yaklaşıldığını hissediyoruz.

Kaygılıyız. [...]

DAİŞ çetelerinin katliamlarından kaçıp Amed’in Çınar ilçesine yerleşen Êzîdî kadınlar, bir etkinlikte buluştu. Kadın Merkezi görevlisi Sosyolog Halide Türkoğlu, amaçlarının kadınların yaşadığı travmalardan uzak tutmak olduklarını söyledi.

Kadın Merkezi görevlisi Sosyolog Halide Türkoğlu, düzenledikleri etkinlikle kadınların ve çocukların yaşadığı travmalardan bir nebze de olsa uzaklaştırmayı hedeflediklerini belirterek, etkinliklerini devam ettireceklerini söyledi. [...]

Dersim'de yapılan Doktor Baran ve Zilan Şehitliği'nin açılışı, Başbakan ve İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla engellendi. Kente giriş çıkışlar engellendi, şehitlik bölgesi abluka altına alındı. Halk yarın yeniden şehitliğe gitmek için yola çıkacak.

Dersim bölgesinde yaşamını yitiren gerillaların mezarlarının bulunduğu Doktor Baran ve Zilan Şehitliği'nin açılışı bugün devlet engeline takıldı.

Açılış nedeniyle bugün kentte adeta olağanüstü hal ilan edildi. Dersim-Erzincan yolu tamamen trafiğe kapatılırken, Elazığ yönünden girişlerde ise kimlik kontrolü yapıldı. [...]

Bugün Dersim'de Doktor Baran ve Zilan Şehitliği’nin açılışını gerekçe göstererek, giriş-çıkışların yasaklanması üzerine Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti halkı demokratik hakkını kullanmak için alanlara çıkmaya çağırdı. Dersimli sanatçılar da yaptıkları açıklamada, “Otuz yıldır yaşanan kanlı savaşı barışa evirme çabaları sürerken, Dersim’e dayatılan bu sıkıyönetim koşullarını kabul etmiyoruz” dedi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+