Suriye Kürt mahallesini bombaladı: 12 ölü 15 yaralı

2012-10-25 16:20:05
Yazdir

ANF YENİLENDİ / 16:18 / 25 Ekim 2012 HALEP - Suriye ordusunun Halep kentinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Eşrefiye Mahallesi’ni havan toplarıyla bombalaması sonucu 8'i Kürt 12 sivil yaşamını yitirirken, aralarında ANF muhabiri ile Ronahi Tv muhabirinin de bulunduğu 15'ten fazla kişi yaralandı.

Suriye’nin Halep kentinde, sabah saatlerinde Kürtlerin çoğunlukta olduğu Eşrefiye Mahallesi’ne girmek isteyen Özgür Suriye Ordusu’na bağlı bir grubun YPG ve Asayiş güçlerince engellenmesinin ardından, saat 14.30 sularında bu defa Suriye ordusu mahalleyi top atışına tuttu. Bombalama sonucunda 5 havan topu mahalleye düşerken, 8'i Kürt, biri Türkmen ve 3'ü Arap olmak üzere 12 sivil yaşamını yitirirken, aralarında Ronahi Tv muhabiri Kendal Welat ile ANF muhabiri Cudî Ronahî'nin de bulunduğu 15'ten fazla kişi yaralandı.Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle:

Batı Kürdistan'ın Efrin kentine bağlı Darkêrê Köyü nüfusuna kayıtlı Şikrî Mehemed Gorîn, Efrîn kentine bağlı Metina Köyü nüfusuna kayıtlı Rodîn Şêxo, Efrin kentine bağlı Hacikê Köyü nüfusuna kayıtlı Mistefa Şêx Mistefa, Efrin'e bağlı Erende Köyü nüfusuna kayıtlı Hesen Reşît Golîn, Efrin'e bağlı Xirqeleq Köyü nüfusuna kayıtlı Reşît İbrahîm, Şiyar Hebîp Cemo, Suphî Seydo Gro, Xelîl Mistefa Mehemed, Ehmet Kemal Ekş (Türkmen), Îbrahîm Cezbel Keyalî, Rehef Zehterî ve soyadı öğrenilemeyen Welît.

Bombalamada yaralananlardan isimleri öğrenilenler ise şöyle:

Ronahi Tv muhabiri Kendal Welat, ANF muhabiri Cudî Ronahi, Efrin nüfusuna kayıtlı Mehemet Şebo Hemo, Sibhî Gro, Elî Kuncî, Azad Bekir Hecxelîl, Mehemet Xelo, Ehmed Fadil, Azad Şêx Îso, Hesen Reşît Kolîn, Efrin'e bağlı Qutmê Köyü nüfusuna kayıtlı Robîn Şikrî Soriko ve soyadı öğrenilemeyen Mistefa.

Almanya’nın Güney Kürdistan’a silah yardımı konusunda açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, PKK’ye silah yardımının IŞİD’i darbelemek anlamına geleceğini söyledi.

Almanya’da yayınlanan Frankfurter Allgemeine Zeitung’a demeç veren Bayık, son dönemde gündemde olan Almanya’nın Güney Kürdistan’a silah yardımı konusunda değerlendirmelerde bulundu.

DAİŞ’e karşı direnişin ve güçbirliği içinde olmak ve yardımlaşmanın bir insanlık görevi olduğunu belirten Bayık, çetelerin sadece Kürtleri değil, Asuri-Süryani, Kakai ve Türkmenler de dahil olmak üzere tüm inanç ve etnik toplulukları katlettiğini belirtti. [...]

Siirt’te Türk askerlerinin vahşice tahrip ettiği gerilla mezarlığının yeniden kurulması ve korunması için yüzlerce kişi nöbet tutmaya başladı.

Batman'ın Hasankeyf İlçesi ile Siirt arasında bulunan Siirt'e bağlı Şemsê Köyünde bölgede çeşitli tarihlerde yaşamlarını yitiren PKK gerillaları için yapımına başlanan "Şehitlik" bu sabah saat 07.00 sularında 2 kepçe ve 50 tane zırhlı araç ile bölgeye gelen askerler tarafından tahrip edildi. Askeri helikopterlerin de havadan destek verdiği operasyon sonucunda "Şehitliğin" bütün duvarları yerle bir edildi. [...]

MUSTAFA YÜKSEL

ADIYAMAN(DİHA)
- Adıyaman'da Alevi Kürt yurttaşların yaşadığı 5 köyü sular altında bırakacak olan Koçali Barajı'nın, kendilerini yüzyıllardır yaşadıkları topraklardan edeceğini belirten yurttaşlar, amacın kendilerinin Kürt Alevi kimliklilerini asimile etmek olduğunu vurguladılar.

Adıyaman'da ki Bulam ve Recep çayı sularının aktarılacağı Pamuk Çayı üzerinde yapımına başlanan Koçali Barajının göleti, bölgedeki 5 Kürt Alevi köyünü su altında bırakacak. [...]

URFA (DİHA) - 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle düzenlenen mitinglerde PKK Lideri Öcalan'ın özgürlüğü istemi damgasını vurdu. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+