Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.
Cumartesi Anneleri, yaşamını yitiren mücadele arkadaşları Kiraz Şahin'i andı. Şahin'in kaybedilen eşinin bir mezarı bile olmadığı için babasının mezarının yanına gömüldüğünün ifade edildiği eylemde, Şahin'in mücadelesinin sürdürüleceği mesajı verildi. Eylemde, devletin kaybettiği Cüneyt Aydınlar'ın akıbeti soruldu.    Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için 518'inci haftada Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. "Failler belli, kayıplar nerede?" yazılı pankartın açıldığı eylemde, 1994 yılında gözaltında kaybedilen Cüneyt Aydınlar'ın akıbeti soruldu. [...]

Dersim'de 8 Mart etkinliklerine başlayan kadınlar, ortaklaşarak eril zihniyete karşı mücadeleyi yükselteceklerini söyledi.   Dersim'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri Dersim Belediyesi'ne ait sergi salonunda kadın konulu resim sergisiyle başladı.   'ZARİFELER'DEN SAKİNELER'E MÜCADELE SÖZÜMÜZ VAR'   8 Mart çalışmalarında yer alan Dersimli kadınlardan Derya Odak, "Zarifeler'den Sakineler'e mücadele sözümüz var. Bu mücadeleyi sürdürmek adına bayrağı biz genç kadınlar devraldık. Mücadele bayrağını ne olursa olsun indirmeyeceğiz. Mücadelemizi sürdürmeye her geçen gün arttırmaya devam edeceğiz” mesajını verdi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+