Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

Adalet Arayan İşçi Ailelerinin, 28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü'nün Türkiye'de de kabul edilmesi talebiyle Fransız Konsolosluğu’ndan Galatasaray Meydanı’na yapmak istediği yürüyüşe polis izin vermedi. Bu keyfi engel üzerine açıklamayı konsolosun önünde yapan aileler, çalışırken hayatını kaybeden işçileri unutmamak, unutturmamak için 28 Nisan’ın Türkiye’de iş cinayetlerinde hayatını kaybedenleri anma ve yas günü ilan edilmesini istedi. [...]

ŞIRNEX (DİHA) - Roboski katliamının 226’ncı haftasında adalet arayışlarını sürdüren Roboskili aileler, katliamda kardeşini kaybeden HDP Milletvekili Ferhat Encu'ya saldıran AKP milletvekillerinin "Güvenlik güçleri kimseyi katletmez" sözlerine tepki göstererek, “Roboski AKP’nin kimliğidir” açıklaması yaptı.

Şirnex’in (Şırnak) Qileban (Uludere) ilçesinin Roboski köyünde, 2011 yılında savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilen 34 sivil yurttaşın aileleri katliamın 226’ncı haftasında yakınlarının mezarları başında bir araya gelerek, adalet arayışlarını sürdürdü. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf