Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir
ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

ŞIRNAK (DİHA) - Êzidî yurttaşlar, Federal Kürdistan Bölgesi üzerinden Kuzey Kürdistan'a geçmeye devam ediyor. Sınırı geçerek Roboski köyüne gelen 3 bine yakın Êzidî yurttaş buradan Şırnak'a gönderilirken, Şırnak halkı da Êzidî yurttaşların ihtiyaçlarına cevap olabilmek için gece boyunca seferber oldu. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli polis Ali Kızıloğlu, merkez Kayapınar ilçesinde kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından tabancayla vurulması sonucu ağır yaralandı. Yaralanan polis, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. [...]

İSTANBUL(DİHA) - Maltepe Gülsuyu'nda bulunan PTT Şubesi'ne, kimliği belirsiz kişiler tarafından parça tesirli ses bombası atıldı.

Maltepe Gülsuyu'nda bulunan PTT Şubesi'ne, dün gece saatlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından parça tesirli ses bombası atıldı. Eski Üsküdar Caddesi üzerinde meydana gelen olayın ardından PTT Şubesi'nde maddi hasar meydana gelirken, polisin olayla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi. [...]

* Ortadoğu'da halklara katliamı dayatan IŞİD terörüne karşı mücadele eden YPG'nin mücadelesi ile dayanışmanın büyütülmesi gerektiğini belirten farklı halklar ve inançlardan aktivistler, PKK'in "terör listesinde" olmasının ise anlamsız olduğunu ve durumun bir çelişki olduğunu söyledi.

* Diyarbakır'da yaşları daha 18 ila 19 olan 2 oğlu IŞİD çetecilerince kandırılarak savaşa sürüklenen Ömer Sancar isimli baba, çocuklarının "sohbet" adı altında yapılan toplantılarda kandırıldığını söyledi. Çocuklarının "cihad" yalanıyla birer katile dönüştürüldüğünü dile getiren baba, karıştıkları katliamlar yüzünden büyük bir vicdan azabı yaşadığını söyledi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+