Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş kadın örgütlerinin sorularını yanıtladı - Video


Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir
ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

Cezaevlerinde her türlü zorluğu yaşayan PKK ve MLKP'li siyasi tutsaklar, harcamalarından kısarak HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'a destek vermek amacıyla kendi aralarında topladıkları 250 TL'yi Demirtaş için açılan hesaba yatırdılar.

Cezaevlerinde kıt imkanlar içinde yaşayan ve yıllarını içeride geçiren siyasi tutsakların siyasi gelişmelere yönelik duyarlılıkları devam ediyor.

Daha önce Rojava, Van ve Marmara depremine yönelik yürüttükleri mali kampanyalar ve Türkiye'deki siyasi gelişmelere müdahale etmek için bedenlerini açlık grevine yatıran siyasi tutsaklar bu kez de Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine müdahil oldular. [...]

HDP Eşnaşkanı Yüksekdağ'ın Ege Bölgesi turu sona erdi. Didim'de halka seslenen Yüksekdağ, "Bizim arkamızda devrimin gücü var" diyerek, ezilenlerin bu güce dayanarak yeniyi kuracağını söyledi. 

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ'ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında çıktığı Ege Bölgesi turunu tamamladı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+