Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

URFA (DİHA) - 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle düzenlenen mitinglerde PKK Lideri Öcalan'ın özgürlüğü istemi damgasını vurdu. [...]

Kuzey Kürdistan’ın Van kentinde 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle 3 koldan yürüyen binlerce kişi barış taleplerini haykırdı. DBP Van İl Başkanı Musa İtah, “Kürtlere nefretle yaklaşılarak hiçbir yere varamazsınız. Ortadoğu’da Kürtsüz hiçbir barış olamaz” dedi.

1 Eylül Dünya Barışı Günü nedeniyle DBP, HDP, KESK, Barış Anneleri Meclisi ve diğer bir çok sivil toplum örgütü tarafından organize edilen basın açıklaması katılımın yüksek olması nedeniyle mitinge dönüştü. [...]

- IŞİD çeteleriyle YPG güçleri arasında Irak ve Suriye’de yaşanan çatışmalar ve buna bağlı gelişmeler takip edilecek.

- 23 yıllık peşmerge Hüseyin, 19 yıl önce gerillaya katılmış olan kardeşi Çektar ile savaşta aynı tarafta yer almanın heyecanını yaşıyor. Hüseyin Kerkük direniş mevzilerinde Kürtlere yönelik gelişen saldırılara karşı gerillalar ile birlikte direnirken, gerilla Çektar da Kürdistan’ın başka bir alanında direniş mücadelesi yürütüyor. 

- Almanya’nın Güney Kürdistan’a silah yardımı konusunda açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, PKK’ye silah yardımının DAİŞ’i darbelemek anlamına geleceğini söyledi. [...]

MERSİN (DİHA) - Mersin'in tarım işçilerini taşıyan minibüsün freninin patlaması sonucu meydana gelen kazada 1 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

Mersin'in Silifke ilçesinde tarım işçilerini taşıyan Ramazan Melekoğlu idaresindeki 33 KK 384 plakalı minibüs, Atakent Mahallesi'nde freninin patlaması sonucu yol kenarındaki ağaca çarptı. Meydana gelen kazada tarım işçilerinden Ayşe Güler (50) olay yerinde yaşamını yitirirken, sürücü Ramazan Melekoğlu (56), Yurdagül Can (48), Zeliha Yılmaz (41), Fatma Melekoğlu (40), Zeki Ünver (48) ve Mevlüt Melekoğlu (55) yaralandı. Silifke Devlet Hastanesine kaldırılan yaralıların durumunun iyi olduğu öğrenildi. [...]

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde bir araya gelen İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyeleri, IŞİD saldırı altındaki Ortadoğu halkları için Taksim’den Galatasaray Meydanı’na barış zinciri oluşturdu. Bu zinciri Şengal, Gazze ve Rojava ile dayanışmaya adadıklarını vurgulayan insan hakları savunucuları IŞİD çetelerine ve onları altan alta destekleyen Türk devletini lanetleyerek, barışın halkların haklarının tanınması ve güvence altına alınmasıyla geleceğini vurguladı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+