Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

ELAZIĞ (DİHA) - Elazığ E Tipi Cezaevi'nde bulunan 2 siyasi tutsak önce darp, sonra sürgün edildi.

Elazığ E Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Maoist Komünist Partisi'nden tutuklu (MKP) iki tutsak sürgün edildi. Sevinç Sönmez, Bahar Demir, Aysel Koç ve Alev Yarar isimli tutsaklar cezaevinde gardiyanlar tarafından darp edildikten sonra Bahar Demir ve Aysel Koç, Bayburt M tipi Cezaevi'ne sürgün edildi. [...]

Amed'de, 6-7 Ekim 2014'te yaşanan Kobani eylemleri sırasında hayatın kaybeden Yasin Börü davasında gizli tanığın yalan söylediği ortaya çıktı.

Davanın üç sanığı, olaylar sırasında askerde, cezaevinde ve hastanede olduğunu açıkladı. 

Duruşma sırasında, soruşturma aşamasında verdiği ifadelerle birçok kişinin sanık olmasına neden olan gizli tanık Kanarya 1'e teşhis de yaptırıldı. Kanarya 1, soruşturma aşamasında tanımadığı sanıkları da teşhis ederek olay yerinde gördüğünü iddia etti. 

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Musa Yeşil, "Bir yıl önce teşhis edemediğini bugün nasıl teşhis ediyorsun" diye sordu. [...]

HPG Basın İrtibat Merkezi,  25 Kasım günü saat 14.30'da Gerilla güçlerinin “Şoreş Botan yoldaş” anısına, Gabar alanında bulunan TRT Gabar taburuna yönelik suikast eylemi gerçekleştirdiğini ve 1 asker öldürüldüğünü bildirdi.

HPG devamla, “25 Kasım günü saat 20.00'de Gerilla güçlerimiz Şırnak'ın İdil ilçesi ile Araban köyü arasında bulunan yol kapatılmıştır. Burada, AKP ile çalışan özel şirkete ait 2 tır aracı yakılmıştır. Yol sabah saatlerine kadar güçlerimizin denetiminde kalmıştır” dedi. [...]

Türk askeri Kuzey Kürdistan halkı ile dayanışmak için Rojava sınırında toplanan halka ateş açtı.

Girkê Legê ve Dêrik’ten gelerek, Şırnak'ın Cizre ilçesinin karşısındaki Endîwer köyünde toplanan Rojavalılara Türk askeri ateş açtı.

Türk askerinin saldırısından sonra da eylemlerine devam eden Rojavalılar, açtıkları pankart ve sloganlarla Türk devletinin Kürt halkına yönelik saldırılarını protesto etti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf