Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.
MEHMET DURSUN

VAN (DİHA)
- Çatak'ta koruculuk yapan bin 370 kişi ile toplantı yapan İlçe Jandarma Tabur Komutanı'nın, korucuları BDP'ye oy verdikleri için tehdit ettiği ve Korucular Derneği'ne üye olmaları yönünde baskı yaptığı ileri sürüldü. Baskıları ve tehditleri kabul etmeyen Alacayar (Berxo) Köyü Muhtarı ve korucubaşı Burhan Katar, korucubaşı görevinden istifa etti. [...]

URFA (DİHA) - DAIŞ çetelerinin katliam girişimine karşı Kobanê'den Suruç'a gelen yurttaşların yaşadıkları sağlık sorunları için SES, TTB, DTK Sağlık Meclisi üyeleri, çadırları tek tek dolaşıp Kobanêli ailelerin sağlık sorunlarını çözmeye çalışıyor. [...]

HDP'nin oy oranı yüzde 10.5'i geçti. Anket sonuçları önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Seçimlere parti olarak girme kararı alan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) alacağı oy oranı seçim tartışmalarının ilk sırasında.

Çeşitli anket şirketlerinin yaptığı anketler, HDP'nin yüzde 10'luk seçim barajını aşacağını gösterirken, HDP de anket yaptırdı. Buna göre, HDP'nin oy oranı yüzde 10.5. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+