Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

Avrupa ülkelerinde ayrımcılığa uğrayan en önemli halk grubu Romanlar ve Sintiler. Farklı gelenekleri ve yaşam tarzları nedeniyle uğradıkları ayrımcılık sonucu Romanlar ve Sintiler ne eğitim ne de iş piyasasının getirdiği avantajlardan diğer halklar kadar faydalanamazken, diyalog yetersizliği dikkat çekici boyutlarda.

Avrupa Konseyi (AK) tarafından finanse edilen ROMED 2 adlı pilot proje kapsamında, Roman ve Sintilerin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içinde eğitim ve iş piyasasına girişte yaşadıkları sorunların aşılması hedefleniyor. Romanya ve Bulgaristan gibi Roman azınlığın bariz bir ayrımcılığa uğradığı ülkelerin yanı sıra, Almanya’dan da 6 kentte uygulanan proje toplamda 12 ülkeyi kapsıyor. [...]

KJK Koordinasyonu, Gülnaz Karataş’ın (Beritan) yaşamını yitirişinin yıldönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, “Beritan çizgisi bugün Rojava’da direnen kadınların, yoldaşların direnişinde bir sembol, bir ruh oldu. Bu çizgi, Kobanê direnişinde fedai eylem yapan Arin Mirkan öncülüğündeki direnişle dünyaya bir kez daha Kürt kadının özgür yaşamdaki ısrarını kanıtlamıştır” dedi.

Yazılı bir açıklama yayınlayan KJK Koordinasyonu, Kürt kadının meşru savunma direniş çizgisinin komutanı Gülnaz Karataş şahsında “Ekim şehitlerini” andı. [...]

Dersim'de bugün açılması beklenen Doktor Baran ve Zilan Şehitliği için kentte olağanüstü hal ilan edildi. Erzincan-Dersim yolu trafiğe kapatılırken, kent içerisinde polis ve asker yoğunluğu dikkat çekiyor.

Pülümür Vadisi'nde bugün açılması beklenen Doktor Baran ve Zîlan Şehitliği için kentte adeta olağanüstü hal ilan edildi.

Dersim Belediyesi Eşbaşkanı M. Ali Bul, şehitlik açılışının engellenmesi amacıyla 7 ilçe ile çevre illerden Pülümür vadisine giden tüm yolların asker ve panzerlerle kapatıldığını belirtti. Kentte olağanüstü hal uygulandığını söyleyen Bul, “Bugünkü durum 1990'lara dönüştür. Bütün yollar asker ve polisler tarafından kapatılmış. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+