Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

HDK/HDP'li gençler, Kobane direnişine destek vermek ve faşist saldırıları protesto etmek için yürüyüş yaptı.

HDK Kadıköy Gençlik Meclisi'nin çağrısıyla bir araya gelen gençler, "Diren Kobane, Kadıköy seninle" sloganlarıyla yürüdü. Gençler, ilçede artan faşist örgütlenmeye geçit vermeyeceklerini duyurdu.

Altıyol'da bir araya gelen gençler, HDK/HDP Kadıköy Gençlik Meclisi imzalı "Kadıköy'de faşizme, çeteleşmeye, Kobane'de IŞİD'e izin vermeyeceğiz" pankartı açtı. [...]

İZMİR (DİHA) - IŞID çetelerinin Kobane'ye yaptığı saldırıya karşı İzmir'den Urfa sınırına doğru yola çıkan 5 otobüs, polis tarafından içerisindeki yolcularla birlikte İzmir'in çıkışında Kemalpaşa'da saatlerce bekletildi. GBT kontrolü yapıldı, bir kişi gözaltına alındı. Polisin engel olmaya çalıştığı kitle, saatler sonra tekrar yola çıktı.

HDP, DBP, ESP ve SDP üyeleri Kobane'ye gitmek için ilk olarak, KURDİ-DER İzmir Şubesi önünde toplandı. Gidecek kişilerin otobüslere binmesi sırasında kendilerini yolcu etmeye gelen grubun, sık sık "Biji berhudane Kobane" sloganları attığı görülürken. Araçlar hareket etmeden önce DBP İzmir Eş Başkanı Yusuf Kaya kısa bir konuşma yaptı. [...]

DTK Eş başkanı ve HDP milletvekili Selma Irmak, Kobanê’de sadece Kürtlerin tehlike altında olmadığını ifade ederek “Kobanê’de Kürtler kaybederse başta Ortadoğu halkları sonra bütün insanlık kaybeder” dedi. [...]

Kobanê sınırında Türk askerler tarafından kaldırılan çadırların bulunduğu alanda toplanan halka asker ve polisler gaz bombaları ile saldırdı. Saldırı sırasında halka gerçek mermilerle ateş açıldığı bildirildi. 

Kısa bir süre önce başlayan saldırıda asker ve polis TOMA ve panzerleri kullanırken kitleye karşı çok yoğun bir şekilde gaz bombaları kullanılıyor. Göstericiler de saldırıya taşlar ve havai fişeklerle karşılık veriyor. 

Gün boyu süren saldırılarda 30'u ağır olmak üzere 100'e yakın kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. [...]

İsviçre Federal başsavcılığı, IŞİD çeteleri ile bağlantısı olduğu iddia edilen 3 Irak kökenli hakkında soruşturma başlattı.

IŞİD’e Avrupa’dan yoğun katılımların yaşandığı tartışmaları yaşanırken İsviçre Federal Başsavcılığı, İsviçre’de ikametgâh eden 3 Irak’lı hakkında “IŞİD’in İsviçre uzantısı” oldukları iddiasıyla soruşturma başlattı. Uzun süreden beridir haklarında takip karar olan bu kişilerin Irak’a ve Suriye’ye savaşmak için gidip geldikleri bilindiği ifade edilirken ayrıca 20 kişi hakkında da soruşturma yürütüldüğü ifade edildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+