Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.
HABER MERKEZİ (DİHA) - Sony tarafından yapılan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a suikastı konu alan "TheInterview" filmi Kuzey Kore'den gelen tepkiler üzerine gösterimden çekildi.

Kuzey Kore'nin baskısı liderleri Kim Jong'un'a suikastı konu alan filmi gösterimden çektirdi. Daha önce gösterim tarihi olarak ekim belirlenmiş ancak tepkilerden dolayı tarih 25 Aralığa ertelenmişti. Bu süreçte filmin yapımcısı olan şirket Sony, siber saldırıya uğramış ve saldırıda şirketin yapımcısı olduğu, henüz vizyona girmemiş bazı filmler çalınarak ve internete düşmüştü. Firmanın tüm suçlamalarına karşın Kuzey Kore iddiaların asılsız olduğunu söyledi. [...]

Taksim ‘de 2013 yılında polis saldırısına sahne olan 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlilerinde keyfi bir biçimde gözaltına alınıp yargılanan üçü fotoğrafçı toplam 7 kişi, haklarında hiçbir delil ve şikayet olmamasına rağmen 1.5 yıldır yargılandıkları davada hakimin tavrı nedeniyle bir ilerleme kaydedilemiyor.

23. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek 10. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) -Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), Kolombiya hükümeti ile sürdürdüğü görüşmelerin son gününde tek taraflı ve açık uçlu ateşkes ilan etti. Ateşkes kararı 20 Aralık'ın ilk saatlerinden başlamak üzere geçerli olacak.

FARC ile Kolombiya hükümeti arasında bir süredir askıya alınan barış süreci yeniden başladı. Kolombiya ordusunun üst düzey mensuplarından biri dahil 3 kişinin kaçırılması ile durdurulan sürecin ardından görüşmeler askıya alınmış ve 10 Aralık’ta yeniden başlamıştı. Tarafların umut verdiğini söylediği görüşmelerin ardından FARC, 20 Aralık'ta başlamak üzere açık uçlu ve tek taraflı ateşkes ilan etti. [...]

ERZURUM(DİHA) - Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde 2 öğrenci gözaltına alındı.

Erzurum'un Palandöken ilçesinde, Atatürk Üniversitesi'nde okuyan Fatih Yılmaz ve İbrahim Bingöl gözaltına alındı. Gece saatlerinde Yenişehir Semti'nde bulunan evlerine giderken çok sayıda polis tarafından önleri kesilerek gözaltına alınan 2 öğrenci, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Öğrencilerin gözaltı gerekçesi konusunda ise bilgi alınamadı. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+