Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

Suriye’nin Bab kentindeki DAİŞ zindanlarında tutulan 18 Kobanêli firar etti.

Firar edenlerin tıpkı DAIŞ çeteleri gibi sakallarını uzatmaya ve bıyıklarını kesmeye mecbur bırakıldıkları görüldü.

Çetelerin zindanından firar eden 18 kişinin Kobanê’nin 75 km güneyinde yer alan Qulan köyünden oldukları öğrenildi.

DAIŞ çetelerinin zindanlarından kaçmayı başaran 18 kişi ilk olarak ailelerinin bulunduğu Miştenûr kampına giderek sevinçlerini aileleriyle paylaştı. [...]

ANKARA (DİHA) - Cizre'deki vahşet bodrumunda bulunan yaralıların çıkarılması için 27 Ocak tarihinde HDP milletvekilleri tarafından başlatılan ve daha sonra dönüşümlü olarak sürdürülen açlık grevini 4'üncü HDP grubu devraldı.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Osman Baydemir tarafından 26 Ocak tarihinde Cizre'deki yaralıların çıkarılması için başlatılan açlık grevini, 4'üncü HDP Milletvekili Grubu tarafından devralındı. İlk grup tarafından İçişleri Bakanlığı'nda başlatılan açlık grevi ve girişimlerin sonuç vermemesi üzerine HDP milletvekilleri açlık grevini Meclis'te dönüşümlü olarak sürdürme kararı almıştı. [...]

Araştırmacı, yazar Süleyman Deprem, unutturulmak istenen, Şeyh Bedrettin’in oluşturduğu Ortaklar hareketi ruhunun, bugün Sur ve Cizre’de yeniden ortaya çıktığını belirterek, “ ‘Yar yanağından gayrı paylaşmak için her şeyi’ diyenler bugün Kürdistan’daki öz yönetim direnişlerine sahip çıkmalı” dedi.

Karmatiler, kendilerinden yüzlerce yıl sonra tarih sahnesine çıkan Şeyh Bedrettin'in ütopyasını 10. yüzyılda yaşama geçirdiler. Yaşadıkları her alanda eşitlikçi, komünal ve ortak toplum düzeni Fas'tan, Bahreyn'e, Irak'tan Afganistan'a kadar Batıni akımların esin kaynağı oldu.

15. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf