Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kola kutusunda bulunan barutun yere dökülerek, ateş almasıyla gerçekleşen patlamada biri ağır 4 çocuk yaralandı.

Mardin'in Kızıltepe ilçesi İpek Mahallesi'nde özel bir okulun yanında çocuklar oyun oynadığı sırada, ellerinde bulunan kola şişesinde bulunan barutun dökülmesi ile ateş aldı. Barutun ateş alması ile gerçekleşen patlama sonrasında A.İ. (11) ile A.K. (9) ve Rojavalı T.F (8) ile M.C.H (6) isimli çocuklar yaralandı. 4 çocuk çevrede bulunanlar tarafından Kızıltepe Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu ağır olan A.K'nin Amed’de sevk edildiği belirtildi.

Olay yerine gelen polisler ise patlamaya ilişkin inceleme başlattı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+