Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın Mersin mitingi - Video

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Hatay'da konuştu - Video

Zagros tepesi İŞİD'de Cehennem oldu; 150 IŞİD üyesi öldü, 75’i de yaralandı - Video


Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir
ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP'nin Avrupa'daki seçmenler için randevu sisteminin kaldırılarak seçmenlerin oy verme süreleri boyunca her gün oy kullanabilmeleri için yaptığı başvuruyu reddetti. 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Avrupa'da bugün başlayan Cumhurbaşkanlığı oy verme işlemlerinde randevu sisteminin kaldırılarak, oy verme süreleri boyunca her gün oy kullanabilmeleri için YSK'ya başvuruda bulunmuştu.

Başvuru üzerine bugün toplanan Yüksek Seçim Kurulu, başvuruyu reddetti. [...]

Başbakan Erdoğan’ın Van mitinginde, “Yıllar önce Kürtçe kitaplar devlet eliyle basılacağını söyleselerdi kim inanırdı. İşte biz basıyoruz” dediği saatlerde, Mardin’de Erdoğan’ın mitingi öncesi asılan ve yanlış yazılan Kürtçe pankart dikkat çekti.

AKP Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mardin'de yapacağı miting öncesi bir skandala imza atıldı. [...]

Yönetmen Ezel Akay ve Orhan Alkaya Kürt hareketinin barış sürecinde güçlenmesi gerektiğine vurgu yaparak, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Demirtaş'ı destekleyeceklerini duyurdu. Yazar Cezmi Ersöz de "Bir felaketin eşiğindeyiz ve Demirtaş bu yüzden önemli bir şans" derken, Oyuncu Şirinkal, Demirtaş dışındaki adayların barış ve eşitlik sağlayamayacağını belirtti.

Sanat ve edebiyat çevresinin Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylardan Selahattin Demirtaş'a desteği sürüyor. ANF'ye konuşan oyuncu, yönetmen ve yazarlar, özellikle demokratikleşme, barış, dürüst siyaset gibi kriterleri gözeterek oylarını Demirtaş'a vereceklerini açıkladı. [...]

MERSİN (DİHA) - Mersin'de düzenlene mitingde konuşan HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, halkın içinden çıkan adaya oy verilmesini isteyerek, "Oy verirken belki 10 saniyenizi alacak, ama o 10 saniyede yaptığınız iş Türkiye'nin geleceğini değiştirecek. Seçiminiz benden yana olursa o koltuğa ben değil halk oturacak. Onun için Çankaya'ya halk seçilecek" dedi. [...]

AKP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Tayyip Erdoğan'ın Van'da düzenlediği miting dolayısıyla kente yığınak yapan polisler, DBP'nin seçim çadırını ablukaya aldı. Ablukaya tepki gösteren gençler ile polisler arasında çatışmalar yaşanıyor. 

Seçim çalışmaları kapsamında Van'a gelen Tayyip Erdoğan Beşyol Meydanı'ndaki mitingde konuşuyor. [...]

Dersim'de bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali başladı. 

Dersim'de her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 14'üncüsü gerçekleştirilecek olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Belediye Sokağı'nda yapılan sergi açılışları ile başladı. Sergi açılışına Dersim Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Ali Bul, PKK saflarında çocuklarını yitiren aileler, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Sergi açılışı davul zurna eşliğinde yapıldı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+