Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nden çok sayıda savaş uçakları kalkış yaptı. Kalkış yapan uçakların hangi yöne gittikleri öğrenilemedi. Kentte hava hareketliliği devam ediyor. [...]

AKP'li bakanların yolsuzluk soruşturması için kurulan komisyon çalışmalarını sürdürürken yayın yasağı merkezi Amed'de bulunan Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) tarafından yapılan yazılı açıklama ile protesto edildi. Türkiye tarihinde yayın yasağı iktidarların en kritik dönemlerde can simidi oduğunu belirten ÖGC,  "Darbe süreçlerinde, OHAL dönemlerinde, Sıkı Yönetimlerde; özellikle açığa çıkması istenmeyen, karanlıkta kalması için çaba gösterilen bütün olaylarda, iktidarın başvurduğu tek ve yegane şey yayın yasağı ve sansür uygulaması olmuştur" dedi.
TBMM'de bakanların yolsuzluk soruşturması için kurulan komisyona ilişkin yayın yasağı konulması protesto edildi. [...]

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yarın yapacağı ziyaret öncesi Dersim'e komşu illerden polis ve zırhlı araç takviyesi yapıldı. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yarın Dersim'e yapacağı ziyarette ilişkin birçok kesimden tepki gelirken, kentte çevre illerden çok sayıda polis ve zırhlı araç takviyesi yapıldı. Elazığ, Bingöl ve Diyarbakır'dan takviye getirilen polislerin Dersim Valiliği çevresine konuşlandırıldığı öğrenildi. [...]

Yakınları Kobanê’de çetelere k arşı YPG saflarında savaşan aileler, topraklarına ve evlerine dönmek için gün sayarken,  “Onur ve şeref savaşı” olarak gördükleri Kobanê’deki direnişteki yakınlarının hikayelerini anlatıyor. Eşi Nihad Eli üç gün önce YPG’ye katılan Newroz Şex, “Giderken, ‘Kobanê’yi savunmak için eğer cepheye gidemezsen yarın döndüğümüzde orada yaşamayı hak etmediğimi düşünüyorum’ dedi. Yarın döndüğümüzde gururla yaşayacağız” diye konuştu. [...]

*YPG saflarında örgütlenen Arap gençleri Serêkaniyê'de kurulan askeri taburları örgütleniyor. Çıkarılmak istenen Arap - Kürt savaşına en büyük cevabı YPG saflarına katılarak veren Arap gençlerinin savunma güçlerine katılmasının nedenlerine dikkat çeken Serêkaniyê YPG Askeri Konseyi Üyesi Rezan İbrahim, "Rojava Kürdistan'ında Enternasyonal bir duruşla bu topraklarda yaşayan tüm halkların farklılıkları ile birlikte kabul etmek YPG'nin sorumluluğudur" dedi.


*HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, çözüm sürecinde gelinen aşamayı DİHA'ya değerlendirdi. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+