Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

HAKKARİ (DİHA) - Yüksekova'da 3 askerin yaşamını yitirdiği silahlı saldırıyla ilgili Yüksekova Sulh Ceza Hakimliği tarafından bir yayın yasağı kararı daha alındı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 25 Ekim günü Zagros İş Merkezi önünde kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen silahlı saldırıda 3 askerin yaşamını yitirmesiyle ilgili Yüksekova Sulh Ceza Hakimliği tarafından yeni bir kararla yayın yasağı getirildi. 28 Ekim'de alınan kararda, "Soruşturma kapsamı içinde kalan olay içeriğine ilişkin her türlü sesli ve görüntülü, yazılı ve görsel medyadaki yayınlar ile internet ortamındaki bu kapsamdaki bilgilerin (Televizyon, radyo, gazete, haber ajansı, internet siteleri vb.) Basın Kanunun 3. [...]

URFA (DİHA) - Kobane gitmek üzere dün yola çıkan peşmergeler Suruç'a vardı. Mürşitpınar Sınır Kapısı güzergâhında bulunan Çukobirlik'te bekletilen peşmergelerin bugün gruplar halinde Kobanê'ye geçmesi bekleniyor.

Havayoluyla gelen 85 kişilik gruptan sonra bugün sabaha karşı saat 03.30 sularında karayollarıyla silahlarıyla gelen 65 kişilik grup da Suruç'a geldi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır'da silahlı saldırıya uğrayan Astsubay Necdet Aydoğdu, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi Körhat Mahallesi'ndeki semt pazarında alış veriş yaptığı sırada yüzleri maskeli 2 kişinin silahlı saldırısına uğrayarak yaralanan 8'inci Ana Jet Üssü'nde Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı'nda görevli Astsubay Necdet Aydoğdu, kaldırıldığı Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor. [...]

ANKARA (DİHA) - DBP Genel Merkezi, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü nedeniyle düzenlenecek eylemlere ilişkin katılım çağrısı yaptı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü'ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Kobanê direnişinin, tüm Kürdistan'da gerçekleştirilen eylemlerle dünya gündemine oturduğuna vurgu yapılarak, eylemlere aktif katılım çağrısı yapıldı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+