Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

ERZURUM (DİHA) - Siirt'te yaşamını yitiren 8 askerden er Recep Beycur'un cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddia edilen Beycur'un akrabası Kazım İpek tutuklandı.

Siirt'in Şirvan ile Pervari ilçeleri arasında 19 Ağustos'ta askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada yaşamını yitiren 8 askerden Er Recep Beycur'un Erzurum'un Karaçoban ilçesine bağlı Kırımkaya Mahallesi'nde düzenlenen cenazede töreninde "Cumhurbaşkanına hakaret" ettiği iddiasıyla gözaltına alınan Beycur'un akrabası Kazım İpek tutuklandı. [...]

Amed’in Dicle ilçesinin 27 Mayıs Mahallesi'nde polis saldırılarına karşı hendek kazmak isteyen gençlere, polislerin uzun namlulu silahlarla saldırması üzerine çatışma çıktı.

Amed’in Dicle ilçesinde artan polis saldırılarına karşı oluşturulan öz savunma hattı kapsamında Hani Yolu'nda hendek kazmak isteyen gençlere polis saldırdı. Akrep tipi zırhlı araçlarla ablukaya alınan 27 Mayıs Mahallesi'ne giren polis, gençlere uzun namlulu silahlarla saldırdı. Gençlerinde öz savunmaya geçmesi üzerine şiddetli çatışma başladı. [...]

AĞRI (DİHA) - Ağrı'da 3 gün içinde 2'nci kez gözaltına alınan belediye çalışanı Rıdvan Kahraman ve Erhan Muğlay "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı.

Ağrı'da 30 Ağustos'ta gözaltına alınıp emniyetteki işlemlerin ardından bırakılan ve savcılığın itirazı üzerine bu sabah yeniden gözaltına alınan Ağrı Belediyesi çalışanı Rıdvan Kahraman ve Erhan Muğlay, sağlık kontrolünden sonra adliyeye getirildi. Savcılık ifadelerinin ardından "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla mahkemeye sevk edilen Kahraman ve Muğlay tutuklanarak, Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. [...]

AĞRI (DİHA) - Diyadin'in Tendürek Dağı güzergahındaki bir çok köyün giriş-çıkışına ve kırsal araziye gece saatlerinde özel timler tarafından pusu kurulduğu bildirildi.

Ağrı'nın Diyadin ilçesi Tendürek Dağı güzergahındaki bir çok köyün yoluna özel timler tarafından pusu atıldığı belirtildi. Özellikle Rahmankulu köyü etrafında sabaha kadar çeşitli noktalarda pusu atıldığı belirtilirken, yerel bir kaynaktan edinilen bilgiye göre, akşam saatlerinden sabahın ilk ışıklarına kadar köyün etrafında ve arazide özel timler nöbet tutuyor.

Yine Kurtika (Boyalan) köyü girişindeki Kevirê Quwatê deresinde de dün akşam saatlerinde onlarca özel timin pusu kurduğu bildirildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+