Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

DİYARBAKIR (DİHA) - IŞİD çetelerinin katliam tehdidi üzerine tüm mal varlıkları ile birlikte savaşmak üzere kalan eşleri ve çocuklarını geride bırakıp Kürdistan'a gelen Kobanêli ailelerden bazıları çetelerden kaçarken, simsarların elinde düştü. Pamuk toplama sezonu olması nedeniyle neredeyse karın tokluğuna çoluk çocuk sabahtan akşama kadar tarlalarda çalıştırılan aileler emek sömürüsü altında. [...]


MARDİN (DİHA)
- Kobanê saldıran IŞİD çetelerine karşı girdiği çatışmada yaşamını yitiren Emek Gençliği üyesi Selahaddin Adın'ın (Bager Grafolekt) Mardin'de kitlesel olarak karşılandı. Adın'ı karşılayan kitleye polis müdahale etti.

Kobanê saldıran IŞİD çeteleriyle yaşanan çatışmada yaşamını yitiren Emek Gençliği üyesi Selahaddin Adın'ın (Bager Grafolekt) cenazesi Habur Sınır Kapısı'nda geçirdikten sonra Cizre'deki görkemli karşılamadan sonra Mardin merkez Yalım Mahallesi'ne getirildi. Yalım Mahallesi'nde yurttaşlar, havaifişek ve zılgıtlar ile Adın'ı karşılarken, sık sık "Şehid namirin", "PKK halktır halk burada", " sloganları attı. [...]

Kobanê’de savaş kızışırken, çatışma noktalarını gören tepeler tam seyirlik. Hem batı cephesindeki hem de doğu cephesindeki çatışmaların en net görüldüğü Medresat Tepesi gündüz savaş izleyicilerinden geçilmiyor.

Kobanê’de DAİŞ çetecilerinin saldırılarına karşı YPG ve YPJ savaşçılarının direnişi 38’inci gününe girerken, Kobanê’yi tam karşıdan gören tepeler dolup taşıyor. [...]

İSTANBUL (DİHA) - ÖHD ve ÇHD, meslektaşları avukat Taylan Tanay'a yapılan silahlı saldırıyı kınadı.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, ÇHD İstanbul Şubesi eski başkanı avukat Taylan Tanay'a dün gece yapılan ve Tanay'ın yara almadan kurtulduğu silahlı saldırıyı yayımladıkları açıklamalarla kınadı.

ÖHD tarafından yapılan açıklamada, "Bütün yaşamını ezilenlerin adalet ve özgürlük mücadelesine adayan meslektaşımız Av. Taylan Tanay'a geçmiş olsun diyoruz. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Yüksekova'da boş arazide başı ezilmiş halde bir erkek cenazesi bulundu.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Güngör Mahallesi Kanî Heyder mevkisindeki boş arazide sabah saatlerinde bir erkeğe ait cenaze bulundu. Cenazenin 1972 Çukurca doğumlu Abdulkadir Turan'a ait olduğu ve başının ezildiği öğrenildi. Olay yerine gelen İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler, incelemenin ardından cenaze Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Olayla ilgi savcılık tarafından soruşturma başlatıldığı belirtildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+