Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.


Şırnak'ın Cizre ilçesinde, polisin artan baskısına karşı öz savunma hattı oluşturan ve ilçenin birçok noktasına hendekler kazan gençler, polisin mahalleye girmesine izin vermedi. Sabah saatlerinde onlarca zırhlı araçla Nur Mahallesi'ni ablukaya alan polis, biber gazı ve silahlarla mahalleye rastgele ateş açarken, gençlerin de havai fişek ve molotoflarla karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Polislerin mahalleye girişini engelleyen gençlere,  silahlarla ateş açıldı. 

Mahallede yoğun silah sesleri gelmeye devam ederken, diğer yandan polis yanlarında getirdikleri 3 kepçe ile yurttaşların açtığı hendekleri kapatmaya başladı. [...]

Ağrı'da HPG'li Mirzeydin Göktürk (Mervan Axçar) ile birlikte infaz edilen Sezai Yaşar ve Ahmet Yaşar kardeşleri Diyadin'de binlerce kişi son yolculuğuna uğurladı. Törende yapılan konuşmalarda, AKP ve Erdoğan'ın her gün yeni katliamlara başvurduğuna dikkat çekilerek, "Savaşa karşı barışı örgütleyelim" çağrısı yapıldı.

TÖRENE BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Ağrı'nın merkez Sıtkiye Mahallesi'nde önceki gün akşam saatlerinde özel harekat timlerinin bir eve düzenlediği operasyonda HPG'li Mirzeydin Göktürk (Mervan Axçar) ile birlikte infaz edilen Sezai ve Ahmet Yaşar kardeşler son yoluculuklarına uğurlandı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+