Kürtçe öğretmeni Diljen’e İsveçli belediyeden ödül

2012-05-30 08:20:03
Yazdir

ANF 08:14 / 30 Mayıs 2012 STOCKHOLM - Kürt dil öğretmeni Haydar Diljen, Kürt dili için verdiği hizmetlerden ötürü İsveç’in Vesteros Belediyesi tarafından ödüllendirildi.

Yıllardır İsveç’te Kürt dilini öğretimi veren Haydar Diljen, İnternet üzerinde "Dibistana kurdî" (Kürtçe Okulu) açtıktan sonra bu kez Iphone üzerinde Kürtçe ABC isimli bir program geliştirdi.

Bu Kürtçe öğrenim programının 18 ay ile 16 yaş arası çocuklar için geliştirildiği belirtilirken, kısa bir süre sonra android sistemli telefonlarda da uygulamaya konulacağı bildirildi.

Bu çalışmalarından dolayı Haydar Diljen, Västeråsö Belediyesi tarafından Pedagoji Ödülü’ne layık görüldü. Diljen’in yanı sıra Eva Johansson, Helen Larsson ve Magnus Klingberg isimli İsveçli öğretmenlere de pedagoji ödülleri verildi.

Anadilde eğitime verdiği önemle dikkat çeken Vesteros Belediyesi her yıl çok sayıda öğretmenin katılımı ile Kürt öğretmenler konferansı da düzenliyor.

Burkan El-Fırat Sözcüdü Derwîş, Şêxmeqsûd’a yönelik saldırıların Suriye devrimine hizmet etmediği uyarısında bulundu.

Burkan El-Fırat Ortak Oprasyon Odası Sözcüsü Şervan Derwîş, ikinci haftasında süren Halep’in Şêxmeqsûd Mahallesi'ne yönelik El-Nusra ve ona bağlı çete gruplarının saldırılarına ilişkin ANHA'ya açıklamalarda bulundu.
Derwîş, Suriye’de derinleşen iç savaş sürecinde Halep’in birçok mahallesinden binlerce ailenin Şêxmeqsud’a sığınmış olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: "Halep’in en güvenli bölgesi olduğu için bunca insan buraya göç etti. [...]

Silvan’da sıkıyönetimin sona ermesi ardından incelemelerde bulunan KJA heyeti yaşananlara ilişkin basın açıklaması yaptı. Türkiye ve Kürdistan kadınlarına seslenen HDP Amed Milletvekili Sibel Yiğitalp, "Tüm kadınlar saldırılara karşı örgütlenmelidir" dedi. 

Sıkıyönetim ilan edilmesiyle asker, polis ve özel harekat timlerinin saldırı ve katliam girişimleri sonucunda 4 kişinin katledildiği Amed’in Silvan ilçesinde hayat normale dönüyor. [...]

Sokağa çıkma yasağının ardından Nusaybin'e giren HDP Milletvekili Mithat Sancar, "Halk sokakta, herkes kendi iradesine sahip çıkmanın onurunu yaşıyor" dedi.

"Sokağa çıkma yasağı" gerekçesiyle Nusaybin'e girişi izin verilmeyen HDP Mardin milletvekili Mithat Sancar, yasağın kalkmasının ardından girdiği ilçedeki izlenimlerini ANF'ye anlattı.

5 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında Nusaybin'e giden bütün yolların asker ve polis tarafından barikatlarla kapatıldığını belirten Sancar, "Sokağa çıkma yasağının yanı sıra kuşatma da vardı" dedi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf