Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir
ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.

Ukrayna’nın doğusunda etkin olan Rus gruplar, 17 Temmuz’da düşen Malezya Havayolları’na ait uçağın kara kutularını teslim ettiler. Kara kutular, Donetsk kentinde Malezyalı yetkililere verildi.

295 kişinin bulunduğu Boeing 777-200 tipi uçak, 17 Temmuz günü Rusya sınırında düşmüştü. Rusya ve Ukrayna uçağın düşürülmesi konusunda karşılıklı olarak birbirini suçlamaya devam ederken, ABD ve diğer batılı ülkeler de Rusya’yı uçağı düşürdüğü iddia edilen füzeleri Rus gruplara vermekle itham ediyor.

Uçağın düştüğü bölgeyi kontrolünde tutan bağımsızlık yanlısı Rus gruplar, yaptıkları aramalar sonunda uçağın her iki kara kutusunu bulduklarını duyurmuşlardı. [...]

ANKARA (DİHA) – Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, “Alevi kanaat önderleri” ile iftar yemeğinde bir araya geldi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Alevi kanaat önderleri” ile Ankara Palas’ta iftar yemeğinde bir araya geldi. Erdoğan, azınlıklara yönelik baskının Türkiye’de çoğunluklara da reva görüldüğünü ve devletin kendisi gibi düşünmeyenlere zulüm ettiğini söyledi. Erdoğan,”Bize yapılan zulmün Kürtlere, Alevilere ve farklı azınlıklara yapıldığını da asla unutmadık” dedi. Erdoğan, Dersim katliamından özür dileme cesaretini gösterenin de kendisi olduğunu söyledi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+