Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir

ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.
ŞIRNAK (DİHA) - Cizre'de, Çarkendal Meydanı'nı dolduran binlerce kadın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde "Direniş ve özgürlüğü" haykırdı. PKK Lideri Abdullah Öcalan ve YPJ'li kadınlara selam gönderen kadınlara hitap eden DTK Eş Başkanı Selma Irmak, "Müzakere sürecinin temelleri ve kadın devriminin temelleri Kürt kadınları tarafından atıldı. 8 Mart kutlu olsun ve direnin kadınlara selam olsun" dedi. [...]

Dresden ve Braunschweig kentlerinden sonra Bremen’de de saldırı yapılacağına dair istihbarat olduğu iddia edilirken, dün akşam yapılan baskında bir kişi gözaltına alındı.

Bremen polisi tarafından yapılan açıklamada, kentte faaliyet gösteren gizli ‘radikal İslamcı hücrelerin’ tespit edildiği duyuruldu. Şiddet yanlısı oldukları bildirilen bu hücrelerin saldırı düzenleyebileceğinin kaydedildiği açıklamada, polisin özellikle kamuya açık alanlarda güvenlik önlemlerini arttırdığına vurgu yapıldı.

Açıklamanın ardından Bremen’de ‘İslami Kültür Merkezi’ adı altında faaliyet gösteren bir kuruma baskın yapılırken, bir kişi gözaltına alındı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+