Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir

ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.

AKP hükümetinin askeri ve siyasi soykırım operasyonları devam ediyor. Bugün de çeşitli il ve ilçelerde gözaltı ve tutuklamalar yaşandı. Tutuklananlar arasında Lice Belediyesi Eşbaşkanı Harun Erkuş da bulunuyor. 

AMED
Amed'in Lice ilçesinde 30 Temmuz'da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Lice Belediyesi Eşbaşkanı Harun Erkuş ve Abdullah Hocaoğlu tutuklandu. 
Lice Belediyesi Eşbaşkanı Erkuş ve Hocaoğlu, "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla mahkeme tarafından tutuklanarak, Diyarbakır D Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Aralarında farklı siyasal görüşlerden ve çevrelerden akademisyen, yazar, siyasetçi ve hukukçuların olduğu 30 isim, Meclis'i barışa ve demokrasiye sahip çıkmak için göreve çağırdı.

Aralarında farklı siyasal görüşlerden ve çevrelerden akademisyen, yazar, siyasetçi ve hukukçuların olduğu 30 isim TBMM'yi barışa ve demokrasiye sahip çıkmak için göreve çağırdı. Geçici hükümeti de gerginlik dilinden vazgeçmeye çağıran 30 aydının yaptığı çağrıda hiç bir demokratik ülkede, savaşa girmenin ya da savaşı sonlandırmanın, bir örgütle silahlı mücadeleyi sona erdirme ya da yeniden başlatmanın, bir hükümetin ya da kişinin siyasal gelecek hesaplarını temel alamayacağı vurgulandı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+