Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir

ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.

Van TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün 4 bin PKK’li ve PAJK’lı tutsağın hükümetin Kobanê direnişinde izlediği yanlış politikadan vazgeçmesi amacıyla 10 günlük süreli dönüşümlü açlık grevini desteklediklerini söyledi. 

Türkiye’de 94 cezaevinde bulunan PKK’li ve PJK’li tutsakların başlattığı açlık grevine ilişkin Feqiyê Teyran parkında yapılan basın açıklamasına Van TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün, DBP Van İl Başkanı Musa İtah ve STÖ temsilcileri katıldı. [...]

PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK üyesi Fidan Doğan, Kürt gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in Paris’te 9 Ocak 2013 tarihinde katledilmelerini protesto  etmek amacıyla her Çarşamba yapılan Adalet ve Aydınlık Nöbeti eylemi bu haftada devam etti. Katliamın üzerinden 651 gün geçmesine rağmen hala katliamın arkasındaki güçlerin aydınlatılmadığını hatırlatan eylemciler, “Kobanê’de aynı katliamcı zihniyet Kürtlere saldırmaya devam ediyor” dedi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+