Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir

ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.

Batı Kürdistan'ın Serêkaniyê bölgesinde bir roket patlaması sonucu insanlık düşmanı örgüt IŞİD'in 10 üyesi daha öldü.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Serêkaniyê dolaylarındaki Kuaşlex köyünde bulunan IŞİD üyelerinin arasında bir roket düştü.  Yaşanan patlamada 10 çete üyesi öldürüldü. Roketin kim tarafından atıldığı henüz netleştirilmedi.

Bugün YPG tarafından yapılan bir açıklamada aynı bölgede 1 Eylül günü çetelere pusu kurulduğu ve 3 çete üyesinin öldürüldüğü açıklanmıştı. [...]

DBP Gençlik Meclisi'nin Kanarya mahallesinde uyuşturucu, fuhuş ve asimilasyona karşı kurduğu çadıra sabah saatlerinde yapılan polis baskınında 4 genç gözaltına alındı. 

DBP Gençlik Meclisi'nin Kanarya mahallesinde uyuşturucu, fuhuş ve asimilasyona karşı geçtiğimiz hafta kurduğu çadıra sabah saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlendi.

Çadırda bulunan Fuat Sevinç, Şirin Baloz ve soyadları öğrenilemeyen Bayram ve Kemal isimli 4 genci gözaltına alan polis çadıra ve içindeki malzemelerin tümüne de el koydu.

Gözaltına alınan gençler Küçükçekmece İnönü mahallesinde buluna polis karakolunda tutuluyor. [...]

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin eş başkanlık binasına 4 dilde tabela asıldı. Eşbaşkan Februniye Akyol, büyük bir eksikliği tamamlamanın ilk adımını attıklarını söyledi.

Mardin’de farklı kültür, din ve dillerin bir arada yaşaması itibariyle bu özgünlüğü göz önünde bulundurularak, Mardin Büyükşehir Belediyesi bir ilke imza attı.

Mardin’in tarihi boyunca ilk kez bir belediye 4 dilde hizmet vermeye başladı. [...]

YPG Genel Komutanlığı, Şengal Dağı’nda onbinlerce Ezidi Kürdün kurtarıldığı Şengal-Rojava arasında oluşturulan geçiş koridorunun saldırılar nedeniyle geçici olarak sivil geçişlere kapatıldığını duyurdu. Komutanlık, güvenlik tedbirlerin tamamlanması ile koridorun birkaç gün içinde tekrardan açılacağını kaydetti.

YPG Genel Komutanlığı, Şengal-Rojava arasında tek geçiş hattı olan güvenlik koridoruna ilişkin açıklamada bulundu.

Komutanlık, Şengal Dağı’nda mahsur kalan onbinlerce Ezidi Kürdün kurtarıldığı güvenlik koridoruna yönelik son günlerde artan saldırılar nedeniyle geçici olarak sivil geçişlere kapatıldığını belirtti. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Hakkari ve Beşiktaş belediyelerinin, "1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Hakkari'de Buluşalım" etkinliği iki gün boyunca kentte kültür kaynaşmasını sağladı. "Barış ve Kardeşlik Ormanı"nı oluşturulurken, Devrimci Gençlik Köprüsü'nden Kürtçe ve Türkçe barış taleplerinin yazılı olduğu taşlar Zap Suyu'na bırakıldı. [...]

NİLGÜN YILDIZ

HAKKARİ (DİHA)
- Geçmişi 1800'lü yıllara dayanan Nasturîlere ait olduğu düşünülen tarihi Helêl Kilisesi, son dönemlerde define avcılarının hedefinde.

Hakkari ve çevresinde sayıları 10'u bulan Nasturî kiliselerinden biri olan ve tarihi bin yıllarla ifade edilen Depin (Helêl) mevkisindeki ibadethane, define avcılarının hedefi haline geldi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+