Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, Hakkari'de konuştu - Video

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş - Bayram özel imc tv - Video


Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir
ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.

Hindistan'ın batısında bir köy, dev bir toprak kayması ile yok oldu. Yetkililer 150 dolayında kişinin toprak ve çamur içinde olmasından endişe ediyor.

Hindistan'ın Maharashtra Eyaleti'ndeki Pun kasabasında meydana gelen toprak kaymasında Malin köyü toprak altında kaldı.  Yerel makamlar, 42 ila 50 evin etkilendiğini söylerken, 150 dolayında kişinin toprak altında mahsur kalmasından endişe ediyor.

AFP'ye konuşan Doğal Felaketler Ulusal Ajansı'ndan Alok Avasthy, Malin köyünün tamamen toprak altında kaldığını söylerken "İki ekip gönderdik" dedi.

Köy ile iletişimin kesildiği bildiriliyor. Hindistan televizyonu CNN-IBN ise ilk bilançoyu verdi. [...]

Türkiye'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için Almanya'da yaşayan seçmenler Perşembe gününden itibaren oy kullanmaya başlayacaklar. Kalabalık bir seçmen kitlesinin olduğu kentlerin başında gelen Münih ve çevresinde yaşayan Dersimliler ise Demirtaş'a oy verilmesi için yoğun bir şekilde çalışıyor. [...]

Sayılı günler çabuk geçer. Şunun şurasında cumhurbaşkanlığı seçimlerine kaç gün kaldı ki? Nihayetinde ilk turda yüzde ellinin üstüne çıkan bir aday olmazsa, ikinci tura kalan iki adaydan birisi geçerli oyların yarısından bir fazlasını alacak ve Çankaya Köşkü’ne çıkmış olacak.

DEMİRTAŞ’IN ADAYLIĞI SEÇİMİ ANLAMLI KILIYOR

Öte yandan cumhurbaşkanlığı seçimlerini tarihi kılan şey Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne çıkıp-çıkmaması değil. HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın halkların ve değişimin adayı olarak bu seçimlere katılmasıdır. Bu katılımla birlikte Türkiye’nin siyasi tablosunda yaşanan ve yaşanacak olan köklü değişikliklerdir. [...]

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, IŞİD çetelerinin Antep'e bağlı Karkamış ilçesinde Suriyeli mülteciler için kurulduğu belirtilen çadır kent üzerinden gelen elemanların geçirildiğini ve lojistik destek sağlandığını söyledi.

Rojava'nın Kabanê Kantonu'na dönük IŞİD çetelerince yapılan saldırılara karşı Rojava halkıyla dayanışmak amacıyla Urfa'nın Birecik ilçesine bağlı Ziyaret (Zarêta Serxet) köyünde kurulan çadır eylemi 23 gündür sürerken, çadırın kurulduğu alandan çetelerin ve çetelere nerelerden yardım geldiği de açık bir şekilde görülebiliyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+