Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir

ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Türkiye halklarının bir ayağına AKP, diğer ayağına CHP prangası takılmıştır. Bu prangaları söküp atmak bizlerin görevidir" diyerek, genel seçimlerin önemine işaret etti. Yüksekdağ, en az yüzde 15'lik oy alacaklarını belirtti.
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Nürnberg'te Yeni Gün Kültür Merkezi ve Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu'nun, genel seçimlere ilişkin düzenlediği bir panele katıldı. [...]

KOBANÊ (DİHA) - YPG/YPJ'nin DAİŞ çetesine yönelik Kobanê'de başlattığı temizlik operasyonu Termik Köyü'nden sonra Memit köyünün özgürleştirilmesi ile devam etti. Birçok noktada çetelere ağır darbe vuran direnişçiler, 1 tank, 1 doçka'nın da aralarında bulunduğu büyük bir cephaneye el koydu.

Kobanê'de DAİŞ çetelerine yönelik YPG/YPJ savaşçılarının başlattığı temizlik operasyonu aralıksız devam ediyor. Kentin güneyinde kalan ve daha önceden özgürleştirilen Termik köyünden sonraki Memit köyüne yönelik operasyon bugün sabah saatlerine kadar sürdü. Yaşanan yoğun çatışmalarda 5 çete öldürülürken, Memit köyü tamamen özgürleştirildi. [...]

Kerkük’te DAİŞ çeteleri tarafından serbest bırakılan 200 kişiden biri olan 80 yaşındaki Elî Osman ve kız kardeşi 68 yaşındaki Xezal Osman uzun bir esaret ardından Şengal dağlarındaki Serdeşt’teki akrabalarının yanına ulaştı. Şahabi köyü Hebab aşiretinden Elî Osman, “DAİŞ insanlıktan çıkmış” dedi. [...]

Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçiden Leyla Şaylemez’in babası Cumali Şaylemez, Kobanê’deki tarihi direnişi selamlamak üzere geldiği sınır hattında, “Bugün ortaya çıkan direniş ruhu Leyla ve binlerce yoldaşının mücadelesiyle yaratıldı. Bu ruh bugün sadece Kobanê’de değil artık dünyanın her yerinde yaşam buluyor” dedi.

DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı başlatılan tarihi direniş, temizlik operasyonları ile devam ederken, nöbet eylemlerinin sürdürüldüğü Mehser ve Miseynter köylerindeki coşku da her gün yeni katılımlarla büyüyor. [...]

URFA (DİHA) - HDP Urfa İl Örgütü'nün 1'inci olağan Kongresi'nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye ve Rojava'da iki çizginin var olduğuna dikkat çekerek, "İki çizgi var. Hem Rojava'da, hem burada. Bir tanesi diyor 'Ben nasıl istiyorsam öyle yaşayacaksın yoksa seni keserim' o çizginin Suriye'deki temsilcisi IŞİD ve benzerleridir. Türkiye'deki temsilcisi ise AKP, MHP, CHP'dir. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+