Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir

ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.

VAN (DİHA) - Çatak'a bağlı Ferxinîs yaylasında bulunan "Ronahî Şehitliği"nde olası bir saldırıya karşı 18 Ağustos'tan bu yana nöbet tutan canlı kalkan eylemcileri, şehitliğe saldırı olması durumunda bedenlerini bombalara karşı siper edeceklerini söyledi. [...]

VAN (DİHA) - Başkale'de bulunan Eşmepınar Karakolu'na yönelik dün akşam saatlerinde bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilen saldırı ve ardından yaşanan çatışma ile ilgili açıklama yapan valilik ve askeri kaynaklar, 14 askerin yaralandığını belirtti. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Şırnak Valiliği tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından Nusaybin'den Silopi'ye çok sayıda zırhlı araçlarla özel harekat polislerinin sevk edildiği belirtildi.

Şırnak Valiliği tarafında akşam saatlerinde Silopi'nin birçok mahallesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından, Mardin'in Nusaybin ilçesinden onlarca zırhlı araçla ilçeye sevkiyat yapıldığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Nusaybin'den Silopi'ye aralarında akrep ve kobra diye tabir edilen zırhlı araç konvoyunun Cizre mevkiine doğru hareket ettiği öğrenildi.
Sevkiyatta çok sayıda özel harekat polisinin olduğu belirtildi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - İstanbul'da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan DÖDEF ve HDK Gençlik Meclisi üyesi Mutlu Tatar ve Enes Kaya, HDP broşürlerinin dağıtmaları gerekçe gösterilerek, "Örgüt üyesi olma" iddiasıyla tutuklandı.

İstanbul'da dün gece yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan DÖDEF ve HDK Gençlik Meclisi üyesi Mutlu Tatar ile Enes Kaya, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı. Savcılık ifadelerinin ardından nöbetçi mahkemeye sevk edilen Tatar ve Kaya, 7 Haziran seçimlerinde HDP broşürleri dağıtmaları gerekçe gösterilerek, "Örgüt üyesi olma" iddiasıyla tutuklanarak, Metris Cezaevi'ne gönderildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf