Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir

ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.

DİYARBAKIR (DİHA) - Kobanê Kantonu'na yönelik saldırılarda yaşamını yitiren YPG'li Ömer Deniz'in (Kesas Lice) cenazesi, Diyarbakır Mardinkapı Mezarlığı'nda toprağa verildi. [...]

KNK Yürütme Konseyi Üyesi Adem Uzun, Kobanê'ye yönelik IŞİD saldırılarını şiddetle kınayarak, Kuzey Kürdistan halkını “aktif” bir şekilde sınırlara yığılmaya çağırdı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'in en işlek meydanlarından biri olan İspanya Meydanı'nda 17 Eylül'den bu yana devam eden Kürt Kültür Haftası etkinlikleri çerçevesinde kurulan bilgilendirme stantında ANF'ye konuşan KNK Yürütme Konseyi üyesi Adem Uzun, Kürdistan halkı ve uluslar arası topluma çağrıda bulundu. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - İskoçya'da yapılan bağımsızlık referandumunda toplam 32 bölgenin 26'sında açıklanan sonuçlara göre, İskoçlar bağımsızlığa "hayır" dedi.

İskoçya'nın Birleşik Krallıktan ayrılıp ayrılmamasına karar verecek seçmenler sandığa gittiği bağımsızlık referandumunda açılan sandıklardan gelen sonuçlara göre "Hayır" oyu veren toplam seçmenin oranı yüzde 54, "evet" oyu veren seçmenlerin oranı ise yüzde 46. Tahminlere göre, sonuçların henüz netleşmediği 4 bölgenin sandıklarının da sayılması ile birlikte "hayır" oyunun yüzde 55 oranına çıkması bekleniyor.
Gece yerel saatle 22. [...]

YPG, Qamışlo, Tirbespiyê ve Til Hemis üçgeninde bulunan ve IŞİD’in önemli karargahlarından olan Ebu Quseyb köyü ile birlikte 4 köy ve üç mezrayı çetelerden temizlediğini açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan YPG bu köylerde en az 18 çetenin öldürüldüğünü, çok sayıda mühimmat ve cephanenin ele geçirildiğini de belirtti.

YPG açıklaması şöyle: “Güçlerimiz, Qamişlo, Tirbespiyê ve Til Hemis üçgeninde bulunan 4 köy ve 3 mezrayı özgürleştirmiştir. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+