Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir

ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.

DİYARBAKIR (DİHA) - Sur'da ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla birlikte polisin saldırıları da başladı.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Kaymakamlık tarafından bir kez daha ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla birlikte polis saldırısı da başladı. Yasağı kapsamına alınan 6 mahalle polis ve özel harekat timleri tarafından ablukaya alındı.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledildiği yer olan Balıkçılarbaşı mevkiinde bulunan Dört Ayaklı Minare'nin bulunduğu sokağa giren polisler, mahallelere saldırmaya başladı. Öte yandan Mardinkapı mevkiinden de yoğun patlama sesleri yükseliyor. [...]

Devlet güçlerinin saldırılarının süreklileştiği Amed'in Sur ilçesinde, 6 mahallede ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamada, Sur içinde bulunan toplam 15 mahallede 2 Aralık 2015 Çarşamba günü saat 05.00 itibari ile ikinci bir emre kadar 'sokağa çıkma yasağı' ilan edildi.

Sur’da en son 28 Kasım’da Diyarbakır’da Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesi ardından altı mahalle ve bir caddede sokağa yasağı ilan edilmiş, yasak 30 Kasım’da kaldırılmıştı. [...]

ANKARA (DİHA) - Yüksekova'da 10 Kasım günü askeri konvoya düzenlenen saldırıda ağır yaralanan özel harekat timi Mustafa Yavaş tedavi gördüğü GATA'da yaşamını yitirdi.

Hakkari'nin Yüksekova (Gever) ilçesinde, 10 Kasım günü Şemdinli istikametine giden askeri konvoya düzenlenen saldırıda ağır yaralanan özel harekat timi Mustafa Yavaş, hayatını kaybetti. Paralı bir asker ile bir özel harekat timinin yaşamını yitirdiği saldırıda ağır yaralanması üzerine Ankara GATA'ya getirilerek tedavi altına alınan Yavaş, bugün hayatını kaybetti.

Yavaş'ın cenazesinin yarın memleketi Kocaeli'de defnedilecek. [...]

AKP hükümetinin bir yandan DAİŞ ile mücadele eden yegane güç Kürtlere yönelik savaşı tırmandırırken, DAİŞ çeteleriyle ‘mücadele edildiği’ yalanlarını yayarak sınırlarını çetelere açık tutması ‘müttefiklerini’ inandırmaya yetmiyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Ashton Carter, Türkiye’nin DAİŞ ile ‘sözde’ yürüttüğü mücadeleye sert eleştiriler getirdi. Carter, Türkiye’nin DAİŞ ile mücadele için sınırını daha iyi kontrol etmesi ve çete hareketliliğini önlemesi gerektiğini söyledi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf