Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir
ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.

DİYARBAKIR (DİHA) - KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında 29 - 31 Ağustos tarihleri arasında PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın diyalog sürecinde onurlu barış için gösterdiği çabalara dikkat çekmek için bir dizi etkinlik düzenleyecek.

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında 29-31 Ağustos günleri arasında halk forumu, panel ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'a mektup gönderme gibi bir dizi etkinlik düzenleyecek. Etkinliklerle PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın diyalog sürecinde onurlu barış için gösterdiği çabalara dikkat çekilecek. [...]

KOCAELİ(DİHA) - Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Sandoz-1 adlı ilaç fabrikasında çalışan Metin Yayla, temizliğini yaptığı sırada aniden çalışmaya başlayan iş makinesinin arasında kalarak yaşamını yitirdi.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Sandoz-1 adlı ilaç fabrikasında çalışan Metin Yayla (27) isimli işçi, temizliğini yaptığı sırada aniden çalışmaya başlayan iş makinesinin arasında kalarak yaşamını yitirdi. Kafasının makineye sıkışması sonucunda yaşamını yitiren Yayla'nın, hammade karşım bölümünde çalıştığı ve 2 çocuğunun bulunduğu öğrenildi. [...]

Ortadoğu ve Mezopotamya’nın bugüne dek savaşlara, talanlara rağmen kendini koruyan kültürel ve tarihi değerleri yeniden talana uğruyor. Mezopotamya topraklarında yaşananlar, adeta uyanmak istemediğimiz bir kabus gibi. Sanki yeniden tarih sayfalarının içinden geçiriyoruz. Geçmiş çağları küçümseyen, ‘modern’ insanlar topluluğunun içinde oluyor tüm bunlar. Tüm çağlardan da geriye gidiyor insanlık. İnsanlar toplu katliamdan geçiriliyor, tarihi yerler yok ediliyor, toplulukların inanç yerleri bombalanıyor. [...]

Mucur sanatıyla halk öncülerinin resimlerini çizen Fuat Gök, Seyit Rıza, baba Bertal, Mazlum Doğan ve Sakine Cansız gibi Dersim’in kutsallarını tablolarıyla ölümsüzleştirdiğini söylüyor. Gök, GENÇSEM’de verdiği çizim dersleri ile de gençleri sanatsal aktivitelere yönlendiriyor.

Dersim’de ilköğretim yıllarında resime ilgi duymaya başlayan ressam Fuat Gök, hiçbir eğitim almadan yaptığı resimler ile kısa sürede başarılı çalışmalar yapmaya başlar. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+