Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir

ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.

DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye saldırıları 46’ıncı günde devam ediyor. DAİŞ çetelerinin saldırılarına karşı YPG/YPJ güçleri, Kobanê halkı ve ÖSO bileşeni Burkan El Fırat güçlerinin ortaklaşa yürüttüğü görkemli direniş büyük bir kararlılıkla devam ediyor.

Yazılı bir açıklama yayınlayan YPG Basın Merkezi son 24 saatte Kobanê’de yaşanan çatışmalara ilişkin bilgi verdi. [...]

Şengal’de HPG ve YBX güçleri, DAİŞ çetelerine karşı bir basın düzenledi. Eylemde 5 çete öldürüldü.

Yazılı bir açıklama yayınlayan HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) Şengal’de HPG gerillaları ve YBŞ güçlerinin 30 Ekim günü DAİŞ çetelerinin bulunduğu bir binaya baskın eylemi düzenlediğini belirtti. HPG gerillaları ve YBŞ güçlerinin eylemde çeteleri ağır ve ferdi silahlarla vurduğu da kaydedilen açıklamada, “Burada 5 çete öldürülmüştür. Bu çatışmada 1 YBŞ savaşçısı şehit düşmüştür” denildi. [...]

EMEP Kürdistan örgütü, 1 Kasım Kobanê gününde serhildan ruhu ile halkların ortak mücadelesini, birlik ve dayanışmasını büyütme günü olarak alanlarda kutlamaya çağırdı.

Yazılı bir açıklama yapan Emek Partisi (EMEP) Kürdistan örgütü, 1 Kasım dünya Kobanê gününde serhildan ruhu ile dayanışmayı büyütme çağırdı.

“Kobanê, emperyalizmin ve başını Türkiye’nin çektiği Bölge gericiliklerinin yarattığı IŞİD barbarlığına karşı 47 gündür direniyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+