Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir

ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.

VAN (DİHA) - Van'da PKK'nin 36. kuruluş yıldönümünü etkinlikleri kapsamında meşaleli yürüyüş ve panel düzenlendi.

DBP Gençlik Meclisi, PKK'nin 36. kuruluş yıldönümünü kutlamak amacıyla Van'ın Bostaniçi Mahallesi'nde meşaleli yürüyüş düzenledi. Bostaniçi Halk Meclisi önünde bir araya gelen gençler, "Gençler 36. kuruluşu devrimci ruhla selamlıyor" pankartı açarak tren yoluna doğru yürüyüşe geçti. PKK Lideri Abdullah Öcalan ile PKK'nin öncü kadrolarından Haki Karer'in posterlerinin yanısıra PKK, YPG ve YDG-H bayraklarının açıldığı yürüyüşte sık sık "Biji serok Apo", "Biji PKK" sloganları atıldı. Mahallelilerin de destek verdiği yürüyüş, tren yolunda atılan havai fişekler ile son buldu. [...]

HDP Milletvekili Kürkçü, Turgutlu Çaldağı’nda işletilmesi planlanan nikel madeninde kullanılacak sülfirik asitin, Gediz Havzası’ndaki tarım alanlarının sonu anlamına geleceği uyarısında bulundu. Maden şirketine 2. ÇED raporunun verilmesini eleştiren Kürkçü, Bakan Güllüce'ye, "Esas görevi doğayı, çevreyi korumak olması gereken Bakanlığın bu projeye izin vermesinin sebebi nedir" diye sordu.
HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Manisa Turgutlu Çaldağı'nda Nikel Madeni İşletmeciliği'ne verilen ÇED raporu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu.
'BEREKETLİ TOPRAKLAR YOK OLACAK; CANLILARIN YAŞAMINI TEHDİT EDECEK... [...]

ANKARA (DİHA) - Kayseri'de görülen Ali İsmail Korkmaz davasının duruşmasında savcı, polis Mevlüt Saldoğan hakkında "kasten adam öldürmek"ten müebbet hapis cezası isterken, 2 polis için de delil yetersizliğinden beraat talep etti.

Gezi olayların esnasında Eskişehir'de aralarında polislerin de bulunduğu bir grubun saldırısı sonucu hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz davasının 5. duruşması Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. "Güvenlik" gerekçesiyle cinayetin işlendiği Eskişehir'de değil Kayseri'de görülmekte olan davanın duruşması nedeniyle Kayseri Adalet Sarayı ve çevresinde bugün geniş güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Wiiliam Shakespeare'in yazdığı ve dünya tiyatrosunun en çok sevilen ve en çok sahnelenen oyunları arasında yer alan "Hırçın Kız" adlı oyun yarından itibaren Diyarbakır'da sahnelenecek.

Wiiliam Shakespeare'in yazdığı ve Zeynep Avcı'nın çevirdiği Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (DDT) yapımı "Hırçın kız" adlı oyun yarın Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Sahnesi'nde tiyatro severlerin beğenisine sunuluyor. Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği oyun, yarından itibaren Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Orhan Asena Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak. [...]

Komalen Ciwan Koordinasyonu, Kürdistan gençliğine, "6-7 Ekim ruhuyla her alanı Kobanê'ye dönüştürerek tarihi yazanlardan olmalıyız. Özgür yaşam  hayalinin gerçekleştiği  PKK saflarına tüm Kürdistan ve dünya gençliği akın etmelidir" diye seslendi.
Komalen Ciwan Koordinasyonu, PKK'nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, bundan 37 yıl önce Ankara'da bir grup gencin Kürdistan'da yapılan kültürel ve fiziki soykırıma karşı örgütlendiğini ve yönünü Kürdistan'a çevirdiğini hatırlattı. [...]

Video
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+