Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir

ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Amed’de polislerce katledilen A.Kadir Çakmak'ın taziyesini ziyaret etti. Taziyede konuşan Demirtaş, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından dağıtılan görüntülerin çelişkili olduğuna dikkat çeken Selahattin Demirtaş,"İnfaza karşı direniş açısından sokak meşrudur. Bizi sokağa çıkmaktan meşru direnişten alıkoymaları ne yasaları ne infaz timleri alıkoyamaz" dedi. 

Amed’in Sur ilçesinde önceki gece polislerin katlettiği  A.Kadir Çakmak için Derikliler Yasevi'nde kurulan taziye çadırı kitlesel olarak ziyaret edildi. Ziyarete HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve çok sayıda kişikatıldı. [...]

YPG güçleri Kobanê’nin güney cephesinde Yermuk Okulu civarında çete noktalarına yönelik bir saldırı düzenledi. Çetelerin işgal ettiği üç noktayı geri alan YPG güçleri, çetelere ağır kayıplar verdirdi. Til Hemis’in kuzeyinde yer alan Taktak köyünde konumlanan çete gruplarına yönelik bir eylem de gerçekleştirildi.

Yazılı bir açıklama yapan YPG Basın Merkezi, DAİŞ çetelerinin Kobanê’yi işgal etmek amacıyla başlattığı saldırıların 94’üncü gününde devam ettiğini belirtti. [...]

ERZURUM (DİHA) – Palandöken’de gözaltına alınan 2 öğrenci serbest bırakıldı.

Erzurum'un Palandöken ilçesinde, dün akşam saatlerinde gözaltına alınan Atatürk Üniversitesi öğrencisi Fatih Yılmaz ve İbrahim Bingöl, emniyet işlemlerinin ardından sabah saatlerinde adliyeye getirildi. Haklarında açılan bir davadan dolayı gözaltına alınan Yılmaz ve Bingöl, savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. [...]

Güney Kürdistan’ın Kerkük iline bağlı Zabi kasabasından 50 genç kaçırıldı. Kaçırılan kişilerin DAİŞ çetelerinin silah almaları yönünde yaptıkları baskıya direnenler olduğu belirtiliyor.

RojNews ajansının geçtiği haberde, Kerkük’e bağlı Hewice ilçesinin Zabi kasabasında genç yaşlarda 50 kişinin kaçırıldığı, kasaba halkının gençlerin akıbetinden kaygılı olduklarını dile getirdi. Konu hakkında bilgi veren yerel bir kaynak; “Çeteler gençleri kaçırmaya başladı. Kaçırılan gençler silah almaya zorlanan insanlarıdır, bunlar kaçırılıyor ve sonra kaybediliyor” dedi. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+