Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir

ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.

MARDİN (DİHA) - Mardin merkez Artuklu ilçesinde sokaklara çıkan yüzlerce kişi, gece boyunca Cizre'de devlet güçlerince gerçekleştirilen katliamı protesto etti.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde devlet güçlerince gerçekleştirilen katliam Mardin'in merkez Artuklu ilçesinde protesto edildi. "Zulme karşı ses çıkar" eylemleri kapsamında akşam saatlerinde başlayan protesto eylemleri gece boyu devam etti. Sokaklara dökülen yüzlerce yurttaş, yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte tencere, tava ve tenekelere vurarak ses çıkaran yurttaşlar, sık sık "Her yer Cizre her yer direniş", "Bijî Serok Apo" ve "PKK halktır halk burada" sloganları attı. [...]

Yüzlerce kişinin katılımıyla Stuttgart Kürt Toplum Merkezinden 'Bi azadiya Serokatî, ber bi jiyana xweserî' şiarıyla başlatılan uzun yürüyüş, bugün de yine yüzlerce gencin Türk devletine karşı öfkesiyle sürüyor. Gençler, Mühlacker istasyonundan Cerxa Şoreşe Marşı ile yürümeye başladı.  

Pforzheim'a ulaşmaya hedefleyen gençler, yaklaşık 20 kilometre yol yürüyecek. Pforzheim’da süreç değerlendirmesi yapılacak ve 15 Şubat Komplosu üzerine seminer verilecek.
 

... [...]

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), AKP'nin Cizre ve Kürdistan genelindeki katliamları üzerine açıklama yaptı.
Yazılı açıklama yapan AvEG-Kon, "DAİŞ’in ile aynı yöntemi uygulayan Türk faşist rejimi, savunmasız bir şekilde yaralı olarak bekleyen onlarca insanı katlederek tarihine yeni bir katliam ekledi" dedi.
Açıklamada, Suruç ve Ankara katliamları da hatırlatılarak, "AKP ve onun faşist rejimi halklarımızın gazabından kurtulamayacaklar" vurgusunda bulunuldu. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf