Aram Kitapevi'ndeki aramada roman ve şiirlere el konuldu

2012-09-21 17:20:04
Yazdir

ANF 17:17 / 21 Eylül 2012 Amed - Aram Kitapevi'ndeki polis araması devam ediyor. Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk", Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nin altında bulunan Aram Kitapevi'ne akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil polisin katılımıyla gerçekleşen baskında, zırhlı araçlar da konukevinin önünde hazır bekletildi. Kitapevinin içinde bulunan kafe bölümünde oturan çok sayıda kişi baskın yapılır yapılmaz dışarı çıkartıldı.

Savcılığın kitapevinde "Yasadışı yayın bulunduğu" iddiasıyla arama kararı aldığı ve bu doğrultuda baskın gerçekleştirdiği öğrenildi. Kitapevinin kapısını kapatan polisler, kimsenin içeriye girmesine izin vermiyor. Baskının duyulması ardından DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri Özdal Üçer, Halil Aksoy ve Demir Çelik, aramanın sürdüğü kitapevine geldi.

Kitapevinden çıkarılan kimi öğrenciler polise tepki gösterirken, polis ile öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Öğrencilerin, içeride kendilerine ait çanta ve kitaplarını dahi almalarına izin vermediği görüldü.

Arama esnasında Yazar Elif Şafak'ın "Aşk" kitabı ve Cemal Süreyya'nın şiir kitapları, BDP'li vekil Demir Çelik'in "Özgürlüğünde kaldı gözlerim" adlı 2 ciltlik kitabı ile toplatma kararı bulunmayan Hêviya Jinê Dergisi'ne el konulması dikkat çekti.

Birçok yayınevinden çıkan kitapların bulunduğu kitapevindeki aramalar devam ediyor.

Bu yıl 17’si düzenlenen Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı Amed’in ev sahipliğinde Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu’nda başladı.

Her yıl Türkiye’nin farklı illerinde düzenlenen Kürt Kadın Hareketi, Türkiye'deki birçok kadın hareketinin ve feminist çevrelerin katılımı ile düzenlenen Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı'nın 17'ncisi bu yıl Amed’de gerçekleşiyor. [...]

KOBANÊ (DİHA) YPG/YPJ güçleri ile, ÖSO bileşenlerinden Burkan El Fırat güçleri, IŞİD çetelerin saldırılarını püskürterek, ağır darbeler vuruyor.

YPG Basın Merkezi yazılı açıklama yaparak, IŞİD çetelerinin Kobanê'yi işgal etmek amacıyla 15 Eylül günü başlattığı saldırıların 40'ıncı gününde devam ettiğini belirtti. "Gösterilen görkemli direniş karşısında başarı inancını her geçen gün biraz daha kaybeden çeteler, halkımızın bulunduğu alanları bombalayarak bir sivil yurttaşımızın şehadetine sebep olmuştur" diyen YPG Basın Merkezi, çetelerin saldırılarının en fazla yoğunlaştığı doğu cephesinde dün de şiddetli çatışmalar yaşandığını kaydetti. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+