İşte Haruna saldırısının detayları: Gerilla karakolda arama yaptı

2012-09-16 15:10:05
Yazdir

ANF 14:59 / 16 Eylül 2012 Behdinan - HPG, Hakkari’nin Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri arasındaki alan hakimiyeti operasyonu çerçevesinde Haruna karakoluna düzenlediği “fedai” eylemin ayrıntılarını açıkladı. Gerillanın 20 dakika boyunca karakolda arama yaptığını ifade eden HPG, çatışmalar sırasında 60 askerin öldüğünü, gerilla kaybının ise 8 olduğunu bildirdi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), “Hakkari’nin Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri arasındaki hat üzerinde 23 Temmuz günü gerillalarımız tarafından başlatılan devrimci harekat çerçevesinde 14 Eylül günü saat 15.00 sularında Haruna karakoluna yönelik bir fedai eylem gerçekleştirilmiştir” dedi.

“Bir dakika içinde nizamiye ve yakınındaki mevziileri etkili vuruşlarıyla imha ederek karakol içine giren fedai timimiz 5 dakikada karakol binası, koğuş ve gazinoyu ele geçirmiştir” diyen HPG-BİM, şu detayları verdi: “Gerillalarımız 20 dakika boyunca karakol içinde arama yaptıktan sonra müdahale etmek isteyen hazır kıtayı da vurmuş ve bu askerlerden çoğunu öldürmüştür. Karakol çevresinde konumlanan diğer gerillalarımız ise eş zamanlı olarak karakolun nöbet ve gözetleme kulübelerini vurarak imha etmiştir.

Eylem sonucunda 60 işgalci TC ordu askeri öldürülmüş, yaralı düşman askerlerinin sayısı ise netleştirilememiştir. Eylemde gerillalarımız 2 tank ve 1 panzeri imha ederken, 1 akrep tipi aracı ise tahrip etmiştir. Geri çekilme esnasında Baye korucu kampında bulunan korucuların gerillalarımıza ateş açması sonucunda kısa süreli bir çatışma yaşanmış, çatışmada 1 korucu öldürülürken, 2 korucu da yaralanmıştır.”

Açıklama şöyle devam etti: “Dûre karakolundan eylem alanına müdahale etmek için harekete geçen bir askeri konvoy da gerillalarımız tarafından etkili bir şekilde vurulmuştur. 1 tank ve 1 akrep aracın darbelendiği eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilememiştir.

Eylem ardından kobra helikopterler alanı yoğun bir şekilde bombalarken işgalci TC ordusuna ait savaş uçakları Tu ve Kola köylerini bombalamıştır. Aynı alanlar ayrıca obüs ve havan toplarıyla da yoğun bir şekilde bombalanmıştır. Tüm eylemde 8 fedai yoldaşımız şahadete ulaşmıştır.”

Bitlis’in Güroymak, Hatay’ın Dörtyol ile Mersin’de, polis tarafından yapılan ev baskınlarından çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Kobanê’nin DAİŞ saldırılarını protestolarına katıldıkları gerekçesiyle Kürdistan ve Türkiye’nin birçok kentinde düzenlenen operasyonda yüzlerce kişi gözaltına alınarak, tutuklandı. Dün de Bitlis, Hatay ve Mersin’in bazı ilçelerinde yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Bitlis'in Güroymak ilçesinde sabah saatlerinde düzenlenen ev baskınlarında S.A. (15), Müslüm Aysoy (18) ve Taner Aysoy (18) ve ismi öğrenilemeyen bir genç gözaltına alındı. [...]

Amed'in Silvan İlçesi'nde Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (DEDAŞ) 10 personeli henüz kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kaçırıldı.

Alınan bilgilere göre, Silvan'ın Gürpınar Köyü, Dönenkaya Mezrası'na bugün giden DEDAŞ'in Silvan İlçe Şefliği'nde görevli 10 kişilik kayıp kaçak ekibinin içinde bulunduğu aracın önü henüz kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kesildi. Ellerinde silah bulunan kişiler 10 kişiyi yanlarına alarak bölgeden ayrılırken aracı bıraktı. Olayın duyulmasının ardından kaçırılan 10 kişiyi kurtarmak için bölgede güvenlik güçleri tarafından operasyon başlatıldı. [...]

Gündemdeki konuları sınırın sıfır noktasında değerlendiren DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Kobanê’ye dönük desteklerin ilk günden itibaren verilmesi durumunda savaşın bu noktaya gelmeyeceğini ifade etti.

Kobanê-Suruç sınır hattında tutulan direniş nöbetlerini ziyaret eden DTK Eşbaşkanı Selma Irmak ve HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, gelişmeleri değerlendirdi. Irmak ve Ata, Kobanê’de direnişin devam ettiğini ancak halen sivil halka yönelik katliam tehlikesinin sürdüğünün altını çizdi.

DESTEK İLK GÜNDEN VERİLSEYLDİ….

DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Kobanê’ye dönük yardımların anlamlı olduğunu ancak bu yardımların gecikmeli olduğunu ifade etti. [...]

Irak'ın Musul ve Ambar bölgesinin büyük bölümünü denetimi altına alan DAİŞ çeteleri Bağdat yolunda önemli bir noktaya daha saldırı düzenlemeye başladı. Irak'ın ana arter ulaşım hatlarının Bağdat doğusunda ki birleşim yerlerinden olan Ambar iline bağlı Amıriyat ilçesinin bu sabahtan itibaren DAİŞ saldırısı ile yüz yüze kaldığı bildiriliyor.  

‘DAİŞ BAĞDAT’A GİRMEYE ÇALIŞIYOR’

DAİŞ saldırılarını Irak'ın geneli ve Suriye'de Rojava Kürdistan'ında yoğunlaştırırken Bağdat üzerindeki baskıda gün geçtikçe artıyor. [...]

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde Kobanê için toplanan insani yardım malzemeleri Akdeniz Belediyesi üzerinden Kobanêlilere gönderilirken, Mardin ve Van'da da yardımlar toplanıyor.

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Kürdistanlı ve dostları Kobanê için topladıkları insani yardım malzemeleri Akdeniz Belediyesi üzerinden Kobanêlilere gönderildi. Avrupa'da yaşayan sivil toplum örgütlerin desteğiyle toplanan yardımlar deniz yoluyla Mersin'e ulaştırılan, çocuk maması ve çocuk bezi, her çeşit giysi ve ayakkabı, battaniye ve yorgandan oluşan yardım malzemelerini Akdeniz Belediye yetkilileri Mersin Limanı'ndan teslim aldı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+