Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Hatay'da konuştu - Video

Dr. Abdülkerim Ömer: Haseke şehri şu an tamamiyle YPG güçlerinin elindedir - Video

YPG Haseke'yi tamamen kontrolüne aldı, kutlamalar başladı - Video

YPG "Hemleya Berxwedana Şehîdên Kobanê" Rojavayê Kobanê de berdewam dike - Video


İşte Haruna saldırısının detayları: Gerilla karakolda arama yaptı

2012-09-16 15:10:05
Yazdir

ANF 14:59 / 16 Eylül 2012 Behdinan - HPG, Hakkari’nin Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri arasındaki alan hakimiyeti operasyonu çerçevesinde Haruna karakoluna düzenlediği “fedai” eylemin ayrıntılarını açıkladı. Gerillanın 20 dakika boyunca karakolda arama yaptığını ifade eden HPG, çatışmalar sırasında 60 askerin öldüğünü, gerilla kaybının ise 8 olduğunu bildirdi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), “Hakkari’nin Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri arasındaki hat üzerinde 23 Temmuz günü gerillalarımız tarafından başlatılan devrimci harekat çerçevesinde 14 Eylül günü saat 15.00 sularında Haruna karakoluna yönelik bir fedai eylem gerçekleştirilmiştir” dedi.

“Bir dakika içinde nizamiye ve yakınındaki mevziileri etkili vuruşlarıyla imha ederek karakol içine giren fedai timimiz 5 dakikada karakol binası, koğuş ve gazinoyu ele geçirmiştir” diyen HPG-BİM, şu detayları verdi: “Gerillalarımız 20 dakika boyunca karakol içinde arama yaptıktan sonra müdahale etmek isteyen hazır kıtayı da vurmuş ve bu askerlerden çoğunu öldürmüştür. Karakol çevresinde konumlanan diğer gerillalarımız ise eş zamanlı olarak karakolun nöbet ve gözetleme kulübelerini vurarak imha etmiştir.

Eylem sonucunda 60 işgalci TC ordu askeri öldürülmüş, yaralı düşman askerlerinin sayısı ise netleştirilememiştir. Eylemde gerillalarımız 2 tank ve 1 panzeri imha ederken, 1 akrep tipi aracı ise tahrip etmiştir. Geri çekilme esnasında Baye korucu kampında bulunan korucuların gerillalarımıza ateş açması sonucunda kısa süreli bir çatışma yaşanmış, çatışmada 1 korucu öldürülürken, 2 korucu da yaralanmıştır.”

Açıklama şöyle devam etti: “Dûre karakolundan eylem alanına müdahale etmek için harekete geçen bir askeri konvoy da gerillalarımız tarafından etkili bir şekilde vurulmuştur. 1 tank ve 1 akrep aracın darbelendiği eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilememiştir.

Eylem ardından kobra helikopterler alanı yoğun bir şekilde bombalarken işgalci TC ordusuna ait savaş uçakları Tu ve Kola köylerini bombalamıştır. Aynı alanlar ayrıca obüs ve havan toplarıyla da yoğun bir şekilde bombalanmıştır. Tüm eylemde 8 fedai yoldaşımız şahadete ulaşmıştır.”

ANKARA (DİHA) - Lösemi teşhisi ile bir süredir kanser tedavisi gören sanatçı Murat Göğebakan yaşamını yitirdi.

Sanatçı Murat Göğebakan (46), lösemi kanseri teşhisi nedeniyle uzun süredir tedavi görüyordu. Göğebakan, sabaha karşı tedavi gördüğü özel hastanenin yoğun bakım ünitesinde yaşamını yitirdi. Murat Göğebakan için yarın öğle vakti Fatih Camisi'nde cenaze töreni düzenlenecek. Törenin ardından memleketi Adana'ya gönderilecek cenaze, 2 Ağustos'ta Yüreğir ilçesinde toprağa verilecek.

Göğebakan kimdir?

Murat Göğebakan 9 Ekim 1968 tarihinde Adana'da dünyaya geldi. [...]

ANKARA (DİHA) - HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Edirne F Tipi Cezaevi'nde kalan Edip Tarhan'ın, aynı cezaevinde tutsak olan kardeşi Canip Tarhan ile aynı ringde gitmek isteyince askerler tarafından işkenceye maruz kalmasını Meclis gündemine taşıdı.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, 24 Temmuz 2014 tarihinde Edirne F Tipi Cezaevi'nde kalan tutsak Edip Tarhan'ın, aynı cezaevinde tutsak olan ve ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olduğu için göremediği kardeşi Canip Tarhan ile aynı ringde gitmek isteyince askerler tarafından maruz kaldığı işkenceyi Meclis gündemine taşıdı. [...]

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında uluslararası hukuka meydan okuduğu tepkisinde bulunarak, evlere, okullara, hastanelere ve BM merkezlerine yönelik saldırıları kınadı.

Navi Pillay yaptığı açıklamada, evlere, okullara, hastanelere ve BM merkezlerine yönelik saldırıları kınarken, "Bu saldırılardan hiçbiri kaza olarak görünmüyor. Uluslararası hukukun doğurduğu zorunluluklar karşısında bilinçli bir meydan okuma eylemi olarak görülüyor" dedi.

Pillay, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında "Orantılılık ve tedbir ilkelerinin gözardı edildiği mutlak suretle tartışmasızdır" diye ekledi. [...]

HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Batman'ın Kozluk İlçesi Güllüce Köyü'nde korucular tarafından kaçırılan N.B. ile ilgili olarak üç bakanlığın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Batman'ın Kozluk İlçesi Güllüce Köyü'nde oturan N.B. adlı genç kadın, 5 Temmuz tarihinde korucular tarafından silah zoruyla kaçırıldı. N.B.'nin annesinin direnmesi üzerine korucular havaya ve ailesine ateş açtı. Konuyu Meclis gündemine taşıyan HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması talebiyle üç ayrı soru önergesi verdi. [...]

İsveç’te 4 iş kolunda çalışma yürüten federasyonların başkanları ortak bir açıklama yaparak İsrail ve IŞİD’ın katliamları karşısında suskun kalmanın suç ortaklığı yapmak anlamına geldiğini belirtti ve tüm dünya kamuoyuna barbarlığa karşı harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

İsveç Devlet Televizyonu’nun (Svt) “Tartışma” sayfasında yayımlanan açıklamada, Gaza, Suriye ve Irak’ta soykırım ve etnik temizlemenin sürdüğünü, milyonlarca insanın evlerini terk ederek savaş bölgelerinden kaçmak zorunda kaldıkları belirtiliyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+