İşte Haruna saldırısının detayları: Gerilla karakolda arama yaptı

2012-09-16 15:10:05
Yazdir

ANF 14:59 / 16 Eylül 2012 Behdinan - HPG, Hakkari’nin Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri arasındaki alan hakimiyeti operasyonu çerçevesinde Haruna karakoluna düzenlediği “fedai” eylemin ayrıntılarını açıkladı. Gerillanın 20 dakika boyunca karakolda arama yaptığını ifade eden HPG, çatışmalar sırasında 60 askerin öldüğünü, gerilla kaybının ise 8 olduğunu bildirdi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), “Hakkari’nin Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri arasındaki hat üzerinde 23 Temmuz günü gerillalarımız tarafından başlatılan devrimci harekat çerçevesinde 14 Eylül günü saat 15.00 sularında Haruna karakoluna yönelik bir fedai eylem gerçekleştirilmiştir” dedi.

“Bir dakika içinde nizamiye ve yakınındaki mevziileri etkili vuruşlarıyla imha ederek karakol içine giren fedai timimiz 5 dakikada karakol binası, koğuş ve gazinoyu ele geçirmiştir” diyen HPG-BİM, şu detayları verdi: “Gerillalarımız 20 dakika boyunca karakol içinde arama yaptıktan sonra müdahale etmek isteyen hazır kıtayı da vurmuş ve bu askerlerden çoğunu öldürmüştür. Karakol çevresinde konumlanan diğer gerillalarımız ise eş zamanlı olarak karakolun nöbet ve gözetleme kulübelerini vurarak imha etmiştir.

Eylem sonucunda 60 işgalci TC ordu askeri öldürülmüş, yaralı düşman askerlerinin sayısı ise netleştirilememiştir. Eylemde gerillalarımız 2 tank ve 1 panzeri imha ederken, 1 akrep tipi aracı ise tahrip etmiştir. Geri çekilme esnasında Baye korucu kampında bulunan korucuların gerillalarımıza ateş açması sonucunda kısa süreli bir çatışma yaşanmış, çatışmada 1 korucu öldürülürken, 2 korucu da yaralanmıştır.”

Açıklama şöyle devam etti: “Dûre karakolundan eylem alanına müdahale etmek için harekete geçen bir askeri konvoy da gerillalarımız tarafından etkili bir şekilde vurulmuştur. 1 tank ve 1 akrep aracın darbelendiği eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilememiştir.

Eylem ardından kobra helikopterler alanı yoğun bir şekilde bombalarken işgalci TC ordusuna ait savaş uçakları Tu ve Kola köylerini bombalamıştır. Aynı alanlar ayrıca obüs ve havan toplarıyla da yoğun bir şekilde bombalanmıştır. Tüm eylemde 8 fedai yoldaşımız şahadete ulaşmıştır.”
İspanyol polisi tarafından Bask ülkesinde yapılan bir operasyonda, Bask ülkesinin özgürlüğü için mücadele eden ETA üyesi bir kişiyi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişinin Fransa tarafından 2005 yılından bu yana aranan Juan Carlos Arriarán Ibarra olduğu bildiriliyor.

İspanya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bergara kasabasında dün akşam saatlerinde yakalanan Ibarra’nın, Fransa tarafından ‘terörizm’ suçundan arandığı kaydedildi.

ETA içerisinde ‘Giuseppe’ kod ismiyle tanındığı bildirilen Juan Carlos Arriarán Ibarra’nın 1949 doğumlu olduğu ve 12 Aralık 2005 tarihinden bu yana Avrupa genelinde arandığı da açıklamada yer aldı. [...]

Hapishanelerde 578 olduğu belirtilen hasta tutsak sayısının bilinenin görünen yüzünü teşkil ettiği, Nevşehir Hapishanesi’ndeki hasta tutsak Yıldırım Demir’den gelen haberle ortaya çıktı. Ağır hasta tutsak Demir’in durumu hakkında kaygı verici yeni bilgiler öğrendiklerini söyleyen TUHAD-FED Ankara Temsilcisi Hava Özcan, hapishanelerde sağlıkçılardan ve insan hakları savunucularından oluşan sivil bir heyetin çalışma yapmasına olanak sağlanması gerektiğini vurguladı. [...]

Fransa'nın başkenti Paris'te 9 Ocak 2013 tarihinde katledilen Kürt kadın devrimciler Sakine Cansız (Sara), Fidan Doğan (Rojbîn) ve Leyla Şaylemez (Ronahî) için Kürtler, Paris’te buluşuyor. Katliamın ikinci yılında Kürtler, 10 Ocak'ta Paris'te, "Suskunluğunuz suç ortaklığınızdandır" sloganıyla yürüyecek.

Fransa Demokratik Kürt Konseyi'nin çağrısıyla bir araya gelen kurumların oluşturduğu tertip komitesi, 9-10 Ocak tarihlerinde yapılacak etkinlikler için eylem planını açıkladı. Paris'te yapılacak anma etkinlikleri, "Suskunluğunuz suç ortaklığınızdandır" sloganı altında yapılacak. [...]

İspanya’da bir kişi, patlayıcı dolu aracını iktidardaki Halkçı Parti’nin binasına sürdü. Patlayıcıların patlamamasından dolayı can ve mal kaybı yaşanmazken söz konusu kişi gözaltına alındı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de 37 yaşında ve işsiz olan Daniel Perez Berlanga isimli şahıs, patlayıcı yüklü aracını iktidardaki Halkçı Parti’nin binasında patlatmak istedi.

Patlayıcıların patlamamasından dolayı can kaybının olmadığı olayda Berlanga gözaltına alındı. [...]

HDP İmralı heyeti, çözüm süreci kapsamında İmralı, Kandil, devlet ve hükümet ekseninde yürüttüğü görüşme trafiğinin bugün de yoğunluğu ile devam ettiğini belirtti. Bu görüşmeler kapsamında 17 Aralık Çarşamba günü Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile 3 saate yakın bir toplantı gerçekleştirdiğini de belirten heyetin açıklaması şöyle:

“Çözüm süreci kapsamında İmralı, Kandil, Devlet ve Hükümet ekseninde yürütmüş olduğumuz görüşme trafiği bütün yoğunluğu ile devam etmektedir.

Bu görüşmeler kapsamında 17 Aralık Çarşamba günü İmralı Adası’nda Sayın Öcalan’la 3 saate yakın bir toplantı gerçekleştirdik. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+