İşte Haruna saldırısının detayları: Gerilla karakolda arama yaptı

2012-09-16 15:10:05
Yazdir

ANF 14:59 / 16 Eylül 2012 Behdinan - HPG, Hakkari’nin Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri arasındaki alan hakimiyeti operasyonu çerçevesinde Haruna karakoluna düzenlediği “fedai” eylemin ayrıntılarını açıkladı. Gerillanın 20 dakika boyunca karakolda arama yaptığını ifade eden HPG, çatışmalar sırasında 60 askerin öldüğünü, gerilla kaybının ise 8 olduğunu bildirdi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), “Hakkari’nin Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri arasındaki hat üzerinde 23 Temmuz günü gerillalarımız tarafından başlatılan devrimci harekat çerçevesinde 14 Eylül günü saat 15.00 sularında Haruna karakoluna yönelik bir fedai eylem gerçekleştirilmiştir” dedi.

“Bir dakika içinde nizamiye ve yakınındaki mevziileri etkili vuruşlarıyla imha ederek karakol içine giren fedai timimiz 5 dakikada karakol binası, koğuş ve gazinoyu ele geçirmiştir” diyen HPG-BİM, şu detayları verdi: “Gerillalarımız 20 dakika boyunca karakol içinde arama yaptıktan sonra müdahale etmek isteyen hazır kıtayı da vurmuş ve bu askerlerden çoğunu öldürmüştür. Karakol çevresinde konumlanan diğer gerillalarımız ise eş zamanlı olarak karakolun nöbet ve gözetleme kulübelerini vurarak imha etmiştir.

Eylem sonucunda 60 işgalci TC ordu askeri öldürülmüş, yaralı düşman askerlerinin sayısı ise netleştirilememiştir. Eylemde gerillalarımız 2 tank ve 1 panzeri imha ederken, 1 akrep tipi aracı ise tahrip etmiştir. Geri çekilme esnasında Baye korucu kampında bulunan korucuların gerillalarımıza ateş açması sonucunda kısa süreli bir çatışma yaşanmış, çatışmada 1 korucu öldürülürken, 2 korucu da yaralanmıştır.”

Açıklama şöyle devam etti: “Dûre karakolundan eylem alanına müdahale etmek için harekete geçen bir askeri konvoy da gerillalarımız tarafından etkili bir şekilde vurulmuştur. 1 tank ve 1 akrep aracın darbelendiği eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilememiştir.

Eylem ardından kobra helikopterler alanı yoğun bir şekilde bombalarken işgalci TC ordusuna ait savaş uçakları Tu ve Kola köylerini bombalamıştır. Aynı alanlar ayrıca obüs ve havan toplarıyla da yoğun bir şekilde bombalanmıştır. Tüm eylemde 8 fedai yoldaşımız şahadete ulaşmıştır.”

HAKKARİ (DİHA) - Yüksekova'da kayıp yakınları, odun satmak üzere köyden ayrıldıktan sonra Efeler Taburu olarak bilinen özel harekatçılar tarafından yanındaki arkadaşı ile birlikte kamyondan indirildikten sonra herhangi bir uyarı yapılmadan katledilen İslam Terkoğlu'nun faillerini sordu.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde kayıp yakınları ve İHD temsilcileri, "faili meçhul" cinayetlere kurban gidenlerin akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 26'ncı kez Sanat Sokağı'nda bir araya geldi. Kayıp yakınlarının ve İHD temsilcilerinin katıldığı eylemde, kaybedilenlerin fotoğrafları taşındı. [...]

Efrin’de, IŞİD çetelerinin Kobanê’ye yönelik saldırıları binlerce kişi tarafından düzenlenen bir yürüyüşle protesto edildi.

Efrin’de, Devrimci Gençlik Hareketi tarafından IŞİD çetelerinin Kobanê ve diğer Rojava bölgelerine yönelik saldırılarını protesto amaçlı yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe, aralarında YPG’lilerin de bulunduğu binlerce kişi katıldı.

Newroz dörtyolunda başlayan yürüyüş kentin merkezinde bulunan Azadi Meydanı’na kadar devam etti. [...]

Amed’teki sivil toplum örgütleri, herkesi IŞİD çetecilerinin saldırılarının hedefinde olan Kobanê halkını sahiplemeye çağırdı.

Amed’teki STK'lar da yaptıkları ortak basın açıklamasıyla Kobanê direnişinin sahiplenilmesi ve IŞİD çetecilerine destek veren güçlerinin bu desteklerini kesmeleri çağrısı yaptı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+