İşte Haruna saldırısının detayları: Gerilla karakolda arama yaptı

2012-09-16 15:10:05
Yazdir

ANF 14:59 / 16 Eylül 2012 Behdinan - HPG, Hakkari’nin Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri arasındaki alan hakimiyeti operasyonu çerçevesinde Haruna karakoluna düzenlediği “fedai” eylemin ayrıntılarını açıkladı. Gerillanın 20 dakika boyunca karakolda arama yaptığını ifade eden HPG, çatışmalar sırasında 60 askerin öldüğünü, gerilla kaybının ise 8 olduğunu bildirdi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), “Hakkari’nin Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri arasındaki hat üzerinde 23 Temmuz günü gerillalarımız tarafından başlatılan devrimci harekat çerçevesinde 14 Eylül günü saat 15.00 sularında Haruna karakoluna yönelik bir fedai eylem gerçekleştirilmiştir” dedi.

“Bir dakika içinde nizamiye ve yakınındaki mevziileri etkili vuruşlarıyla imha ederek karakol içine giren fedai timimiz 5 dakikada karakol binası, koğuş ve gazinoyu ele geçirmiştir” diyen HPG-BİM, şu detayları verdi: “Gerillalarımız 20 dakika boyunca karakol içinde arama yaptıktan sonra müdahale etmek isteyen hazır kıtayı da vurmuş ve bu askerlerden çoğunu öldürmüştür. Karakol çevresinde konumlanan diğer gerillalarımız ise eş zamanlı olarak karakolun nöbet ve gözetleme kulübelerini vurarak imha etmiştir.

Eylem sonucunda 60 işgalci TC ordu askeri öldürülmüş, yaralı düşman askerlerinin sayısı ise netleştirilememiştir. Eylemde gerillalarımız 2 tank ve 1 panzeri imha ederken, 1 akrep tipi aracı ise tahrip etmiştir. Geri çekilme esnasında Baye korucu kampında bulunan korucuların gerillalarımıza ateş açması sonucunda kısa süreli bir çatışma yaşanmış, çatışmada 1 korucu öldürülürken, 2 korucu da yaralanmıştır.”

Açıklama şöyle devam etti: “Dûre karakolundan eylem alanına müdahale etmek için harekete geçen bir askeri konvoy da gerillalarımız tarafından etkili bir şekilde vurulmuştur. 1 tank ve 1 akrep aracın darbelendiği eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilememiştir.

Eylem ardından kobra helikopterler alanı yoğun bir şekilde bombalarken işgalci TC ordusuna ait savaş uçakları Tu ve Kola köylerini bombalamıştır. Aynı alanlar ayrıca obüs ve havan toplarıyla da yoğun bir şekilde bombalanmıştır. Tüm eylemde 8 fedai yoldaşımız şahadete ulaşmıştır.”

HABER MERKEZİ (DİHA) - Suriye'de ölümler devam ederken, bir hafta içerisinde hayatını kaybedenlerin sayısı 442 olarak tespit edildi.

Yaşamını yitirenlerin yüzde 64'ü sivil olurken, rakamlara Suriye rejiminin askerleri, Hizbullah güçleri ile İran ve Irak'tan gelenler dahil değil.
Suriye'de İnsan Hakları İhlalleri Belgeleme Merkezi tarafından yayınlanan haftalık rapora göre Suriye rejimi askerleri, Hizbullah güçleri ile İran ve Irak menşeli ölenler hariç, Suriye'de geçtiğimiz hafta içerisinde hayatını kaybedenlerin sayısı 442 oldu. Ölenlerin büyük çoğunluğu belgelenirken, yaklaşık yüzde 10'u tanıklıklardan yola çıkılarak kayıtlara geçirildi. [...]

Almanya’nın Sachsen eyaletinde yapılan seçimlerde, Almanya için Alternatif (AfD) adlı Avrupa Birliği karşıtı parti büyük çıkış yaptı. Hristiyan Demokrat Parti (CDU)’nun tekrar birinci olduğu eyalette, Sol Parti (Die Linke) ikinci parti oldu ancak, oy kaybına uğradı.

Doğu Almanya’nın nüfus açısından en büyük eyaleti Sachsen’da dün yapılan Eyalet Parlamentosu seçimlerine katılım yüzde 49’da kaldı. Seçimlerde resmi olmayan kesin sonuçlara göre, iktidar partisi CDU oyların yüzde 39,4’ünü alarak birinci olurken, 2009 yılına oranla 0,8 puanlık kayıp yaşadı.

Eyalette ikinci parti yine Die Linke olurken, 2009 yılına oranla 1,7 puanlık oy kaybı yaşadı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+