Gazetecilerin ana davası başlıyor
2012-09-09 07:00:07
Yazdir
ANF 07:00 / 09 Eylül 2012 İSTANBUL - Dicle Haber Ajansı, Özgür Gündem Gazetesi ve ANF çalışanlarının çoğunlukta olduğu 36’sı tutuklu 44 gazeteci, yarın İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkacak. 24 Aralık 2011’den bu yana tutuklu olan gazetecilerin duruşmasını meslektaşları, sivil toplum örgütleri ve yabancı delegasyonlar izleyecek.

Kürt basınına yönelik 2011'in sonundaki gözaltı operasyonunun sonucunda, 36 gazeteci tutuklandı. Haberleri ve haber merkezleriyle yaptıkları görüşmelerinden yola çıkılarak hazırlanan iddianamede; 'KCK Basın Komitesi'ne üye oldukları iddia edildi. 10 Eylül 2012, şimdiye kadar katledilen-kurşunlanan basın emekçilerinin mirasıyla ayakta kalan Kürt basını için, tarihi nitelikte.

AKP rejimi; Özgür Gündem Gazetesi, Dicle Haber Ajansı, Fırat Haber Ajansı, Azadiya Welat, Etik Ajans, Gün Matbaası ve Demokratik Modernite’nin çalışanlarına dönük 20 Aralık 2011'de düzenlediği operasyonda, 42 basın emekçisini gözaltına aldı.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gazetecilerin ifadeleri için iki hakim görevlendirildi. Gazetecilere sorguda, hazırladıkları haberler dışında herhangi soru yöneltilmedi. İfade işlemlerinin başladığı sabah, Özgür Gündem Gazetesi çalışanı Hatice Bozkurt serbest bırakılırken; daha sonra Celal Kaya, Evrim Kepenek, Üfliye Özcan, Hamza Sümeli, Mustafa Özer ve Murat Eroğlu savcılık işlemleri ardından serbest bırakılanlar arasındaydı.

Yargılama sonucunda, 24 Aralık 2011'de birinci gruptan Eylem Sürmeli, Güneş Ünsal ve Enis Yalçın; ikinci gruptan ise, Şeref Sümeli Sevinç Tuncelli ile Arzu Demir tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, 36 gazeteci de "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan gazetecilerden erkek olanlar, yani 22'si 27 aralıkta Kocaeli'de bulunan Kandıra 1 ve 2 No'lu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildiler. Tutuklanan kadın gazeteciler ise Bakırköy Kadın ve Çocuk Cezaevi'nde tutuldular.

Tutsak gazetecilerin birçoğu için yaklaşık 1 yıldır mesleklerinden uzak kaldıkları söylenemez. Hapishanedeki hak ihlallerini, kamuoyu kendilerinden öğrendi.

AKP İFTİRAYA KALKIŞTI

AKP Hükümeti, gazetecilerin tutuklanmasından bu yana "gazeteci değil teröristler" zihniyetini yaymaya çalıştı. Dahası, "yazdıklarından ötürü tutuklanmadılar" açıklamasını; iftirayla süslendirmekten geri kalmadı: 'İnsan öldürmek, tecacüz etmek, hırsızlık' gibi suçlarının olduğunu öne sürdü. Ortada bir tek suç vardı; iftira. Bunu işleyense hükümetin bakanları, başbakanın kendisiydi.

Zira gerek savcılık sorgusunda, gerekse de hazırlanan iddianamelerde, gazetecilerin suçlandıkları hiçbir şey hukukun değil ama her şey, mizahın konusuydu.

Gazetecilerin haber merkezleriyle telefon ve e-posta üzerinden haber içerikli görüşmeler yapmaları, yurtdışına çıkmaları, Roj TV'ye bağlanarak gündem aktarmaları da "suç unsuru" olarak kabul edildi. Dolayısıyla Türk Başbakan Erdoğan ve bakanlarının iftiralarının aksine, iddianame deyim yerindeyse 'gazete sayfaları'ndan farklı değildi. Yargılanan, yalanlanamayan haberlerdi.

TANZANYA DAHA ÖZGÜRLÜKÇÜ!

Kamuoyu, gazetecilerin tutuklanmasıyla birlikte ülkenin düşünce özgürlüğü açısından ne denli gerilediğini daha iyi görür oldu. Kürt gazetecilerin tutuklanmasının ardından dünyanın önde gelen pek çok kuruluşu da, AKP rejiminde düşünmenin ve yazmanın yasaklandığını ilan eden açıklama ve kınamalarda bulundular. Örneğin "Türkiye'nin dünyada en fazla tutuklu gazetecinin bulunduğu ülkelerden biri olduğu", ABD merkezli Özgürlük Evi (Freedom House) tarafından yayınlanan 2012 basın özgürlüğü raporunda dile getirildi.

Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında Türkiye; Kolombiya, Kongo, Nepal ve Senegal gibi ülkelerle aynı sıraları paylaşıyor. Nijerya, Mali, Tanzanya gibi üçüncü dünya ülkeleri, Türkiye'den daha özgürlükçü sayılıyor.

10 EYLÜLDE, ÇAĞLAYAN ADLİYESİ'NDE

Kürt gazeteciler 10 eylülde İstanbul'daki Çağlayan Adliyesi'nde hakim karşısına çıkarılacaklar. Basın örgütleri, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve yurtdışından gelecek heyetler de, davayı izlemek için orada bulunacaklar.


comments powered by Disqus
Reklam


Reklam
Powered by bestanuce.com & FiratHaberAjansi.org - Copyright 2012 & Bu Site ANF'nin Resmi Sitesi Değildir.Resmi Site Icin Tiklayin
Arama Kutusu

Bestanuce1.comon Google+