Gerilla Şoreş sloganlarla toprağa verildi
2012-09-07 15:30:12
Yazdir
ANF 15:27 / 07 Eylül 2012 İSTANBUL - HPG gerillalarının 2 Eylül günü Beytüşşebap ilçe merkezinde tüm askeri ve polis noktaları ile devlet kurumlarına yönelik gerçekleştirdiği eylem sırasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren gerilla İbrahim Kılıç'ın (Şoreş Malazgirt) cenazesi "Şehît namirin" sloganları ile toprağa verildi.

HPG gerillalarının 2 Eylül günü Beytüşşebap ilçe merkezinde tüm askeri ve polis noktaları ile devlet kurumlarına yönelik gerçekleştirdiği eylem sırasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren gerilla İbrahim Kılıç'ın (Şoreş Malazgirt) cenazesi, ailesinin Malatya Adli Tıp Kurumu'nda bulunan cenazeyi teşhis etmesinin ardından İstanbul'a getirildi. Sabah saatlerinde İstanbul'a getirilen gerilla Şoreş’in cenazesi yüzlerce kişi tarafından karşılandı. Cenaze, Sancaktepe'deki Hacı İbrahim Efendi Camii'ne götürülerek dini vecibeleri yerine getirildi. Ardından cenaze konvoy eşliğinde Çekmeköy'deki Ekşioğlu Mezarlığı'na götürüldü. Cenaze törenine, Kılıç'ın ailesinin yanı sıra, BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Asiye Kolçak, BDP'li il ve ilçe yöneticileri ve yüzlerce kişi katıldı. Kadınların yoğun olarak katıldığı cenaze töreninde, gençler ise askeri yürüyüş yaptı.

Cenaze töreninde, "PKK intikam" pankartı ile aynı çatışmada yaşamını yitiren 4 gerillanın fotoğrafları taşındı. Sık sık, "PKK intikam", "PKK halktır halk burada", "Biji Serok Apo", "Şehit namirin", "Ey şehit xwîna te li erdê namîne" sloganları atıldı. Cenazenin defnedilmesinin ardından özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunularak, Çerxa Şoreşe marşı okundu. Gerilla Şoreş’in babası Halil Kılıç, konuşma yaparak Kürt halkına birlik çağrısında bulundu. Oğlunun sadece kendisinin değil tüm Kürt halkının evladı olduğunu belirten Kılıç, "O Kürdistan şehididir" dedi.

BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy da, "Kürt halkının, Sayın Öcalan'ın ve tüm Kürdistan halkının başı sağ olsun" dedi. İslamiyet'ten bahsedenlerin, savaşta ısrarcı olduklarını bunun da aslında İslamiyet'i kullandıklarını gösterdiğini ifade eden Aksoy, "İslamiyet'ten bahsedenler, barıştan yana olmalıdır. Ama AKP hükümeti yaşanan çatışmalarla ölen insanların da gösterdiği gibi savaştan yanadır" dedi. Erdoğan'ın her açıklamada, Kürt halkına "kardeşim" dediğini hatırlatan Aksoy "Ama kardeşkanını her gün döken Erdoğan'ın kardeşi değiliz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından cenaze töreni sloganlar ve zılgıtlarla son bulurken, gerilla Şoreş için ailesinin Sancaktepe Atatürk Mahallesi'ndeki evinin önünde taziye çadırı açıldı.


comments powered by Disqus
Reklam


Reklam
Powered by bestanuce.com & FiratHaberAjansi.org - Copyright 2012 & Bu Site ANF'nin Resmi Sitesi Değildir.Resmi Site Icin Tiklayin
Arama Kutusu

Bestanuce1.comon Google+