2013-07-10 Ait Arşiv Haberleri

Bestanûçe, Google Chrome eklentisini kurun     Bestanûçe, Android uygulamasını kurun
04.05.2016
Haberler

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Fatma Adır, KCK Genel Başkanlık Konseyi’nde yer alan isimleri açıkladı.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Fatma Adır, Nuçe TV Türkçe anahaber bültenine katılarak 30 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen KONGRA GEL 9. Genel Kurulu’yla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kocaeli'de Gezi Parkı direnişine katıldıkları gerekçesi gözaltına alınan 18 kişiden 4'ü tutuklandı.

Kocaeli'de, Gezi Parkı eylemlerine destek verdikleri gerekçesiyle dün sabah saatlerinde gerçekleştirilen ev baskınlarında gözaltına alınan 18 kişiden 10'u tutuklanmaları talebi ile nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

BDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Taksim Dayanışma üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 50 kişinin halen gözaltında tutulmasını eleştirdi. Beştaş tepkisini "Palacılar serbest, direnenlere ek gözaltı süresi" şeklinde gösterdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yürüyen yüzlerce kişi, hükümetin TMMOB'un denetim yetkisini elinden alan yasayı protesto etti. TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, AKP hükümetinin "torbacı" ve "darbeci" olduğunu söyledi.

Eskişehir’de Gezi Parkı protestoları sırasında polisten kaçarken sokak arasında sivil giyimli bir grup tarafından darp edilen Ali İsmail Korkmaz’ın kafasına aldığı darbeler sonucu öldüğü kesinleşti.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde yaşanan bir çatışmada hayatını kaybeden HPG Askeri Meclis üyesi Mehmet Kaplan'ın (Mehmet Goyi) cenazesi yarın düzenlenecek kitlesel törenle Feraşin Yaylası'nda toprağa verilecek.

Fransa’nın Strasbourg şehrinde yaşayan Kürdistanlılar Danimarka elçiliği önünde “televizyonlarımıza dokunma” eylemi gerçekleştirdi.

Çukurca'da sabah saatlerinde askeriye tarafından yapılan top atışları sonucu çıktığı belirtilen yangın, rüzgarın etkisiyle büyüyerek devam ediyor.

Ethem Sarısülük'ün vurulduğu yerde eylem yapan "Duran kadın" Yonca, yarın Medeni Yıldırım'ın vurulduğu yerde eylem yapacak. Yapacağı eylemle polis ve asker kurşunuyla meydana gelen ölümlere dikkat çekmek istediğini dile getiren Yonca, "Yıllardır sizin orada söylediğiniz halkların kardeşliği sloganını artık biz söyleyeceğiz" dedi.

Yeditepe Üniversitesi Asistan Dayanışması, araştırma görevlilerinin hukuksuz şekilde işten çıkartıldıklarını belirtti. Üniversite yönetiminin kararla ilgili somut bir gerekçe göstermediğini ifade eden Yeditepe Üniversitesi Asistan Dayanışması, işe iade talebinde bulundu.

Türkiye Mimarlar Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) Van İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Şemsettin Bakır, AKP'nin Meclise gece yarısı sunduğu torba kanunla meslek odalarının vize ve onay yetkilerini kaldıran önerge ile Gezi Parkı direnişine destek veren TMMOB'dan intikam aldığını belirtti. Bakır, "Bundan sonra sıra diğer STÖ'dedir.

Gezi eylemleri sırasında yaralanan ve bugün yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz için başsağlığı mesajı yayınlayan BDP, devlet destekli katillerin bir an önce bulunmasını istedi.

Fransa’nın başkenti Paris’te yaşayan Kürdistanlılar, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez cinayetinin aydınlatılması için bugün de 'adalet' yürüyüşü düzenledi.

Mısır’da Müslüman Kardeşler’in ruhani lideri ve çok sayıda yöneticisi için tutuklama emri çıkarıldı. Müslüman Kardeşlerin yöneticileri, Pazartesi günü Kahire’de meydana gelen şiddet olaylarında tansiyonu yükseltmekle suçlanıyor.

Paris Katliamı’yla ilgili soruşturmayı yürüten hakimler, Türkiye’nin katliamla ilgili Fransa’dan bilgi istedikleri yönündeki iddiayı yalanladı.

Paris Katliamı’yla ilgili soruşturmayı yürüten hakimler, 6 ay sonra ilk kez ailelerle bir araya geldi.

Pazartesi günü Taksim Dayanışması’nın düzenlemek istediği foruma polisin saldırısı sonucunda gözaltına alınan 60 kişiden 51’inin tutulduğu İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde açlık grevine başladığı öğrenildi.

BDP Genel Merkezi, AKP’nin Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in bugün bir gazetede yer alan ve BDP’yi hedef alan değerlendirmelerine ilişkin açıklama yayınladı.

İHD, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın bağımsız bir doktor heyeti tarafından muayene edilmesi ve Avukatlarla görüş yasağının kaldırılması için Adalet Bakanlığı'na başvurdu.

İsrail’in kuzeyinde Mısır firavununa ait sfenks fragmanı bulundu. Bölgede kendi türündeki bu ilk keşif, arkeologları heyecanlandırdı.

İsrail’in kuzeyindeki arkeoloji sitesi Tell Hazor’da bulunan sfenksin öndeki ayakları, üzerindeki hiyeroglifsel yazıt sfenksin bundan yaklaşık 4.

AKP'nin gece yarısı Meclis'ten geçirdiği önergeye tepki gösteren BDP Eş Genel Başkanları Kışanak ve Demirtaş, önergeyi TMMOB'yu fiilen kapatma önergesi olarak değerlendirdi. Açıklamada, "hükümet, Gezi Parkı'nın rövanşını alır gibi kaptıkaçtı önerge ile TMMOB'u tamamen etkisizleştirme yoluna gitmiştir" denildi.

Pazartesi günü Taksim Dayanışması’nın düzenlemek istediği foruma polisin saldırısı sonucunda gözaltına alınan 60’a yakın kişi için polis 2 gün ek süre aldı.

Amed'in Kayapınar Belediyesi Ramazan dolaysıyla Diyarbakır Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde iftar çadırı kurdu. İftar çadırında ay boyunca 500 kişilik yemek çıkartılacak.

Belediyenin hastane bahçesinde açtığı iftar çadırında ilk gün yüzlerce hasta ve hasta yakını iftarını açtı.

Bitlis'te 3 kişilik kontra timinin gerilla kıyafetiyle dolaştığı ve kimlik kontrolü yaptığı bildirildi. Yöre halkı uygulamalardan rahatsız.

Çin’in Siçuan eyaletinde meydana gelen toprak kaymasında yaklaşık 40 kişi toprak altında kaldı. Ülkenin güney batısındaki Siçuan Eyaleti’nde toprak kayması meydana geldi.

Siçuan Eyaleti’nin başkenti Zhongxing kentinde meydana gelen toprak kaymasına şiddetli yağışların sebep olduğu belirtiliyor.

1991 yılında HEP Amed İl Başkanı iken evinden gözaltına alındıktan sonra katledilen Vedat Aydın mezarı başında anıldı. Anmada bir konuşma yapan Vedat Aydın’ın kardeşi Veysi Aydın "Vedat'ı katledenleri tanıyoruz. Vedat'ı katleden devlet, devletin bürokrasisi ve polisidir" dedi.

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde AKP İlçe Örgütü Yönetim Kurulu üyesi Demirali Pala’nın, Ermeni mezarlarının bulunduğu arazide gazino, meyhane, pavyon ve lokanta inşaatına başladığı, inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkan kemiklerin de çöplere atıldığı iddia edildi.

Amed’in Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi’nde YDGK ve YDG-H, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık durumuna dikkat çekmek ve Çewlik (Bingöl) ile Merdin’deki (Mardin) tecavüzlere karşı eylem gerçekleştirildi.

Eylem, dün akşam saat 21:30 sularında YDGK öncülüğünde düzenlendi.

Yunan hükümetinin AB ve İMF baskısı ile tasarruf yapma gerekçesiyle kapattığı kamu televizyonu, yeniden sinyal vermeye başladı. 

Hükümetin bütçe kesintisi gerekçesiyle sert bir kararla ERT’yi kapatmasından bir ay sonra yeni Yunan Kamu Televizyonu (EDT) ekranında test sinyali belirdi.

Halk Savunma Birlikleri (YPG) kaynaklarına göre Batı Kürdistan’ın Afrin ketinin Şêrawa ilçesine bağlı bir köyde silahlı çetelerle yaşanan çatışmalarda 20 çete mensubu öldürüldü.

19 Temmuz devrimiyle halkın yönetime el koyduğu Batı Kürdistan’da tüm halkların temsilini bulacağı özerk yönetim oluşumuna gidiliyor. Karara göre 3 ay içinde geçici bir yönetim ve geçici bir anayasa oluşturulacak. 6 ay içinde seçimlere gidilerek Batı Kürdistan Halklar Meclisi kurulacak.

Yunan hükümetinin AB ve İMF baskısı ile tasarruf yapma gerekçesiyle kapattığı kamu televizyonu, yeniden sinyal vermeye başladı. 

Hükümetin bütçe kesintisi gerekçesiyle sert bir kararla ERT’yi kapatmasından bir ay sonra yeni Yunan Kamu Televizyonu (EDT) ekranında test sinyali belirdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İngiltere’yi ömür boyu hapse ilişkin yasamasından dolayı mahkum etti. Strasbourg’daki mahkeme ömür boyu mahkumiyetin, belli bir dönemin ardından (25 yıl) yeniden gözden geçirilebilir olması gerektiğine hükmetti.

Kent Şarkıları grubu, kaçırılan kaybolan çocuklara ve onların ailelerine ithaf ettiği Çocuğun Düşü adlı single albümünü bu hafta yayınladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İngiltere’yi ömür boyu hapse ilişkin yasamasından dolayı mahkum etti. Strasbourg’daki mahkeme ömür boyu mahkumiyetin, belli bir dönemin ardından (25 yıl) yeniden gözden geçirilebilir olması gerektiğine hükmetti.

Mısır’da Müslüman Kardeşler, yeni hükümete dahil olma önerisini reddederek, darbecilerle anlaşma yapmayacaklarını bildirdi.

AFP’ye açıklamada bulunan Müslüman Kardeşler sözcüsü Tarık El Mursi, “Biz darbecilerle anlaşma yapmıyoruz. Bu askeri darbeden çıkan her şeyi reddediyoruz” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbakanları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık problemlerinin tespiti için doktor heyetini İmralı’ya göndermeye hazır olduğunu açıkladı, gerekli koşulların oluşturulmasını talep etti.

Taksim Dayanışması’nın düzenlemek istediği foruma polisin saldırısı sonucunda gözaltına alınan 60’a yakın kişinin savcılığa çıkarılması bekleniyor.

Gezi Parkı açılmış... Belli ki “Topçu Kışlası” projesi sizlere ömür.

Fransa'nın Marsilya kentinde Lice ve Gezi'de yaşanan asker ve polis şidetini protesto edildi.

Lice katliamı ve Gezi’de yaşananlar, Marsilya’da protesto edildi.

Gezi Parkı direnişi sırasında Ahmet Şahbaz adlı polisin vurduğu Ethem Sarısülük’ün avukatı Bayraktar konuyu AİHM’e taşımaya hazırlandıklarını belirterek, “İç hukuk yolları bizim açımızdan tükenmiştir.

Batı Kürdistan Yüksek Kürt Konseyi (YKK) ve PYD yetkililerinden oluşan bir heyet Hewler’de Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani tarafından kabul edildi.

Dünyada ve Kürdistan’da önemli gelişmelerin yaşandığı bir süreçte, KONGRA GEL 9. Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi.

Genel Kurul’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan oybirliğiyle yeniden KCK Genel Başkanlığı’na seçilirken, KCK Yürütme Konseyi de seçimle yeniden belirlendi.

Uluslararası Af Örgütü Yunanistan hükümetini mültecileri yasadışı bir şekilde Türkiye’ye geri göndermekle suçladı.

Ankara’da Gezi Parkı protestoları sırasında polis tarafından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük’ün ailesinin polis tarafından tehdit edildiği bildirildi.Sarılsülük'ün ağabeyi ve kızkardeşi konuyla ilgili şikayette bulunacaklarını duyurdu.

Türk Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İsveç ziyareti sırasında kullanmakta olduğu dört tekerlekli motorsikletiyle rıhtımdan denize düşerek yaşamını yitiren polisin ölümü ile ilgili soruşturma tamamlandı.

İstanbul’da Tarlabaşı’nda polisin attığı gaz bombası kapsülünün başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan 17 yaşındaki Mustafa Ali Tombul’un hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

-Kürdistan ve bölgede çok önemli gelişmelerin yaşandığı bir süreçte Kongra Gel 9. Genel Kurulu toplanarak yeni süreçte izleyeceği politikaları belirledi.

-1991 yılında katledilen HEP eski Diyarbakır İl Başkanı Vedat AYDIN’ı anma etkinlikleri Mardinkapı’daki mezarının başında yapılacak.

  • Bugün En Çok Okunan
  • Bu Hafta EnÇok Okunan
Reklam

Android Uygulamız Market'te

2012-05-24(24 Mayıs 2012) den sonra ki Arsiv'e Ulasabilirsiniz.

Reklam
Reklam
Reklam
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf